ravintolan sulkemisaika

LoboHobo

Tietäisikö joku saako ravintola sulkea ovensa ennen ulko-ovessa ilmoitettua sulkemisaikaa asiakkaiden vähyyden takia? Eli onko olemassa jonkinlaista säädöstä jopa asiasta?

3

1350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      mikä säädös pakottaisi olemaan auki? Hyvän asiakaspalvelu-lupauksen vastaista ehkä on, jos asiakas tulee kuitenkin ja pettyy oven ollessa kiinni (näkee turhaa vaivaa tullessaan). Mutta laitonta tai säädösten vastaista ei ole millään tavalla. Valomerkki on lain mukaan annettava puoli tuntia ennen sulkemista ja anniskelu on lopetettava siis tuolloin. Haettu ja saatu lupa ( jatkoaikalupa) määrittelevät sen maksimaalisen mahdollisuuden olla auki. Mutta sulkea saa etuajassa jos tykkää, se ei kuulu kellekään periaatteessa.

      • slkdjfslkdfj

        Saako, vaikka maksaisi sisään? Jos on maksanut kympin sisäänpääsyä olettaen baarin olevan aukia vielä tunnin, ja se meneekin minuutin päästä kiinni? Eikö sillä kympillä ole ostettu jotain? Joo, tuskin silloinkaan auttaisi mikään, eihän joka asiaan voi olla lakia olemassa.


      • -
        slkdjfslkdfj kirjoitti:

        Saako, vaikka maksaisi sisään? Jos on maksanut kympin sisäänpääsyä olettaen baarin olevan aukia vielä tunnin, ja se meneekin minuutin päästä kiinni? Eikö sillä kympillä ole ostettu jotain? Joo, tuskin silloinkaan auttaisi mikään, eihän joka asiaan voi olla lakia olemassa.

        Ei saa takaisin rahojaan, kävi joskus näin, maksoin sisäänpääsystä eikä vaatetus ollut sovelias.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7485
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3977
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      2814
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2662
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2401
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2289
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2248
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1972
    Aihe