159:n vaihdekepin nuppi

........

Ostin juuri pari vuotta vanhan alfa 159:n. Kaikki on loistavassa kunnossa, mutta olisin tiedustellut muilta samanlaisen menopelin omistajilta ko. auton vaihdekepin nupista. Vaihdekepin päässä olevan nupin päällä oleva metallikuori on hieman höllä, ja se pyörii muutaman millin ympäri nuppia (siis nupin päässä oleva kuori, jossa on vaihteiden numerot ja vaihdekaavio). Onko muiden alfoissa sama asia, eli kuuluuko nupin kuoren olla hieman höllä? Vai onko se teillä muilla tukevasti nupissa kiinni, siten ettei se hölsky?

Vien auton vielä sen myyneeseen liikkeeseen, jossa siihen tehdään vielä sisätilojen pesu. Samalla nupin kuoren saisi varmaan kiristettyä, mikäli se ei kuulu olla höllä.

Mutta onko se siis teillä muilla 159:n omistajilla höllä vai kireä?

1

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laihander

      Ostin pari viikkoa sitten hienon Alfa SW 159:n. Tarkistin vaihdekepin päällä olevan metallikuoren pysyvyyden. Autossani kuori ei liiku mihinkään edes väkisin yrittämällä.
      Vie Alfasi ostamaasi liikkeeseen he kiinnittävät kuoren vaihdekeppiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8870
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      307
      6176
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1320
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1277
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1091
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      75
      923
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      847
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      758
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      666
    Aihe