Moi, minkälaisia kokemuksia paikasta? Äkkilähtöä varaamassa ja kaikki info kiinnostaa. Vähän kiire on. Kiitos!
Playa de las Americas - Teneriffa
J0unisk0
242738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Moi, Playa de las Americas on perus ns. loma-alue Teneriffan eteläosassa. Alue on hyvin hoidettu, siisti ja palvetarjonta on melko runsasta. Lämpö asteet ovat tyypillisesti siinä parinkymmenen paikkeilla ja sää on useimmiten aurinkoinen, joten rantalomailukin onnistuu. Americas on miellyttävä peruslomakohde, joka sopii loistavasti rentoutumiseen ja akkujen lataamiseen. Aitoa kanarialaista elämää näkeekin sitten enemmän saaren pohjoisosissa kuten vaikkapa Puerto de la Cruzissa. Mikäli kaipaat lisää tietoa Teneriffasta ja Playa de las Americasista niin kannattaa katsoa seuraavat sivustot lävitse.
Tietoa ja kuvia Teneriffasta: http://www.teneriffa.suomalaisille.com
Mukava paikka tuo Americas on. Välttele ilkeitä kamera kauppiaita!
ilkeitä kamerakauppiaita??? en oo nähnyt.
Neljä kertaa käyty ja tykätty. Paljon paikkoja kierrellä, takuu lämmintä (viikko sitten 25-28), tammikuussa 23-25. Nyt ens kerralla vois taas vaihtaa paikkaa..... alkaa olla jo myyjien naamatkin tuttuja!
Kun pitää silmat auki niin näkee!
Mukavia kokemuksia tuolta on. Kivasti yöelämää ja aurinko paistaa lähes takuu varmasti. Hyvää vaihtelua eteläsuomen iki syksyyn ;)
Takuu lämmintä on. Kantsii lähtee kattoo ainakin Los Gigantesin hurjia kalliota.
Millä kalliolle pääsee? Bussikuljetus? Lisää infoa tarvitsisin.
Yhtenä iltana salamoi ja vähän ripsutti vettä sekä tuulenpuuskia. Parina päivänä pilvistä mutta lämmintä.
Oltiin kaksi viikkoa ja miinusta oli ravintoloiden huonot ruuat ja kalliit hinnat. Broilerin rintafileet oli sitten ainakin kypsiä. Luultavasti vanhoja turistien jättämiä rantakenkien pohjia.
Seuraavalla kerralla käyn marketeissa ja teen itse sapuskat. Toki tälläkin kerralla päivittäin jotain itse kokkasin, mutta lihaa en ostanut kaupasta, vaikka tutkailin lihatiskiä ja huomasin siellä tuoreita kalkkunafileitäkin. Hotellissamme oli tosi hyvä keittiövarustus. Paistinlasta oli parempi kuin mulla kotona ja kaksi paistinpannua ,jotka näyttivät ihka uusilta. Uunikin oli ja keraaminen liesi.
No, tää menikin ruokajutuks.
Ravintoloista vielä huomio meiltä 15 vuotta siellä käyneiltä: Kaikki entiset hyvät ravintolat ovat näköjään vaihtaneet omistajaa vähitellen vuosien varrella. Ruokalistat melkein identtiset niikuin ruokakin.
Missä hotellissa olitte?
Suunnitelmissa on lähteä kevättalvella ja otan mielenkiinnolla vastaan hotellisuosituksia!
Osaisiko joku kertoa miten sinne Gigantesiin pääsee?
tältä sivustolta: http://www.titsa.com/. Siellä on aikatauluja. Noin kerran tunnissa menee bussi Americaksesta Gigantesiin ja takaisin. Kun minä tein reissun, oli tosi hurja bussikuski joka veti jyrkät mutkat tuhatta ja sataa niin että oli tosi jännä reissu...
Kannattaa ostaa Bono Bus-alennuskortti. Sen saa monista kioskeista.
Valitettavasi siinä rakennuksessa jossa majoituimme ei ollut hissiä. Aika rankkaa kantaa laukku neljänteen kerrokseen ja oli siinä vielä viideskin. Sitten vielä makuuhuone oli yläkerrassa. Joten heikot ja huonojalkaiset älkööt vaivautuko. Kaikki huoneet eivät tosin samanlaisia. Jos on huonojalkainen kannattaa vaatia huonetta alempaa. Tosin näköala sitten ei sama. Me otimme huoneen puutarhanäkymällä, mutta siinä oli samalla myös merinäköala. Vaikka huone on esitteessä yksiönä se oli mielestäni kaksio: alakerroksessa olohuone baarikeittiö parveke, yläkerroksessa makuuhuone kylpyhuone parveke. Lattiat vaaleaa marmoria. Pyyhkeitä tuotiin joka päivä, ja lakanoita vaihdettiin usein.
Hotelli koostuu aika monesta eri rakennuksesta. Rakennukset nimetty saarien mukaan. Tällä kerralla Cran Canaria, viime vuonna Palma. Muuten samanlaiset, mutta eri puolella Resparakennusta. Tallelokero 20/vk.
Lähellä Camison-rantaa. Hotellilla iso uima-allasalue.Kannattaa katsoa nettisivut.
Gigantesiin menee myös risteilyjä Americasista ;)
kiitos vinkeistä
Eipä kestä
Bussilla bääsee Gigantesiin kätevimmin...
No niinhän tuolla aikaisemmin sanottiinkin. Hyvä sakke!
Ei sitä tälleen joulu snapsia nauttineena aina kaikkee huommmaa :D
Mä tulin myös juuri kotiin Americanoksesta ja olen ihan eri mieltä kuin Ketjujako koskien ruokaa. Itsekin sekä Crutzia ja Americanosta sekä Christianosta kolunneena yli 20 vuoden ajan, mielipiteeni nyt:
Ruoka oli mielestäni halpunut siis tarkoitan annosruokia ravintoloissa esim kaksi vuotta sitten olleisiin hintoihin. Toki jokaisessa ruokapaikassa saa myös räätälöidä oman haluamansa ruoan. Esim minä en syö perunaa enkä riisiä niin tilasin niiden tilalle vihanneksia ja sain todella muutakin kuin porkkanaa keitettynä.
Kokeilun arvoinen ruokapaikka myös on Libanolilainen ravintola. Sen ravintolan vieressä on Kiinalainen jossa on puffetti joka ilta hintaan 6,5€ jaa saat vetää ruokaa niin paljon kuin massu vetää.Mun mielestä ei mikään hinnakas.
Oluthan oli huippu huippu halpaa kaupoissa esim SPAR- kaupassa heidän oma olut maksoi päkiltä siis 6 purkkia pikkasen reilun 2€. Samoin isoissa Mercadoissa oli olut tarjouksia joka viikko, viime viikolla oli olut nimeltä pelkkä Cervesa hintaan 2,20€ päkiltä. Maistelin ihan kaikkia olut sortteja ja totesin näiden halpis olueiden vetävän vertoja niin Koffille kuin Lapin Kullallekkin jos vertaa suomen oluisiin. Eikä toki Doradakaan siellä kallista ole.
En ole viinejen ystävä niin niistä en osaa sanoa mitään.
Tää oli siis ihan minun henkilökohtainen mielipide. Mainittakoon vielä , että en ole nirso ruoan suhteen mutta kuivaa tai raakaa niin kanaa tai muuta lihaa en suostu syömään ja silloin palautan ruoan ja aina olen saanut ruoan sellaisena kun olen toivonut. Muutaman kerran osunut kuiva kananrinta eteen ja vips keittiöön takas ja ovat fiksanneet paremman. Huonoon ei tarvi tyytyä.
Ei noita halpis oluita kantsi juoda. Doradaa vain ja lasipullosta. On hyvää ja ei todellakaan maksa maltaita. Vessanpöntöstä alas tommoset sparin omat kurat!
Lähdemme kahdeksi viikoksi, osa viikoksi amiericanos la pinta hotelliin,helmikuun alussa, tämä osa teneriffaa vierasta, olisiko vinkkejä hyvistä ruokapaikoista, nuorin 9v ja muitakin vinkkejä. esim. busseja emme ole käyttäneet kovinkaan paljon, luin jostain edullisista lipuista.
Ainakin siinä Fanaben rannassa - La Pintasta 10 minuutin kävely pohjoiseen päin rantabulevardia pitkin on vierekkäin kaksi mainiota ravintolaa, Gran Reserva ja La Brasserie.
Loistava palvelu, hyvät ruuat ja siistit muutenkin. Noiden ravintoloiden alapuolella rannanpuolella oli minigolf rata, joka oli ehkä hieman vaatimattoman näköinen, mutta todella haastavat reiät, suosittelen :)
Kivaa matkaa teille. Olisi kiva itsekin pakata kapsäkit ja lähteä mukaan :D
Joo, tämä Gran Reserva on todella hyvä ruokapaikka. Käytiin useamman kerran siinä syömässä. Porukka ihan jonotti sinne, kun ei ollut vapaita paikkoja.
Hauskaa lomaa ja aurinkoisia päiviä.
Kun palailette La Pinta hotellista, voisitko laittaa viestiä millainen hotelli oli. Meillä lähtö samaiseen hotelliin helmikuun lopulla. Ja ihanaa lomaa teille!