Onko sellanen kulho akvaario mahdollinen? Siis sellanen kuten yleensä piirretyissä näkee?
akvaario
janna
2221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vastaus on lyhyt ja ytimekäs ei. Lain mukaan kalaa ei saa pitää pyöreässä astiassa ja akvaarion on oltava vähintään 40 litran vetoinen. Lisäksi oli joku litrasäätö uimatilasta, mutta sitä en nyt äkkiseltään muista. Tai no, jos nyt pilkkua aletaan viilata, kyseessä ei ole varsinainen laki vaan muistaakseni suositus. Yhtä kaikki, sitä on noudatettava!
Et myöskään pysty järjestämään maljaan oikeaoppista lämmitystä, suodatusta ja valaistusta. Vedenvaihdotkin tuottaisivat ongelmia. Sellaista kalaa ei olekaan joka viihtyisi maljassa, eikä se varsinkaan ole kultakala!
Lisäksi oikea, isompikokoinen akvaario tarjoaa paljon enemmän iloa niin sinulle kuin myös (ennenkaikkea) kaloillesi. Pääset seuraamaan kalojen luonnollista käyttäytymistä ja toimintaa tarjoamalla niille oikeat olosuhteet Ethän itsekään haluaisi asua komerossa?
Jos olet kiinnostunut tietämään lisää asiasta, pistä lisäkysymyksiä tänne palstalle, vastailemme niihin mielellämme :-)
Ai niin, maljaan voisi hiukan asiaan vihkiytyneempi perustaa vaikkapa miniriutan ILMAN KALOJA, mutta itselläni on kokemusta vain makean veden puolelta. Eli kyllä se maljakin johonkin kelpaa, kunhan sinne ei tuppaa mitään kalaa.
on se ihan mahdollista mutta niissä on yleensä kultakala ja vesi kasveja????? Mun siskolla oli joskus sellanen ja sillä oli siellä 2 miljoonakalaa!! Mutta aina kun vaihto vedet nii sen piti ensin antaa hapettua 2 päivää... Ja se oli aika hankala hoitaa ku siällä ei ollu mitään suodattimia!!