tuossa kun n 1 kappaletta kipsilevyjä saumailin niin tuli mieleen sellainen, että eikö paperiselle saumanauhalle todella ole mitään vaihtoehtoa?
rakennusmenetelmät kehittyy koko ajan mutta edelleen vain käytetään hankalaa saumanauhaa.
tai no ei se välttämättä niin hankala ole, mutta työläs kuitenkin.
mitä esim jos vetäisi jeesusteipin sauman päälle ja sen päälle tasoitteen? kestäisikö se ja mitä ongelmia voisi tulla vastaan?
rakennusmenetelmät kehittyy koko ajan mutta edelleen vain käytetään hankalaa saumanauhaa.
tai no ei se välttämättä niin hankala ole, mutta työläs kuitenkin.
mitä esim jos vetäisi jeesusteipin sauman päälle ja sen päälle tasoitteen? kestäisikö se ja mitä ongelmia voisi tulla vastaan?
Vastaukset 28
Vanhimmat
kyllä sille on vaihtoehto,lasikuitunauha on verkkoa.sitä myyvät hyvin varustetut rautakaupat.
onko tuossa lasikuitunauhassa tarrapinta vai lyödäänkö se saumanauhan tapaan niin että alle pakkelia, sitten nauha ja päälle pakkelia?
koska jos jälkimmäinen niin sehän voi olla vielä epäkätevämpi kuin paperinen nauha.
paperinen nauha nyt käyttäytyy aika kiltisti kuitenkin kun sen ämpärissä kastelee pikaisesti.
Levynvalmistajat hyväksyvät ainoastaan kartonkinauhan saumaukseen. Sitäpaitsi ei niitä ole tarvinnut enää pitkään aikaan kostuttaa vedellä ensin.
Eihän sen laittaminen ole edes hidasta tai vaikeaa. Vinkki= katkaise ennen tasoitusta kaikki nauhat sopivin pituuksin valmiiksi, niin voit heti läpätä nauhan saumaan ja pistää lisää siihen tarkoitukseen sopivaa tasoitetta päälle esim. Presto J.
no on noi meidänkin saumausnauhat ihan tuoreinta painosta muttei se muuta sitä miksikään että se on kyllä märkänä helpompi asentaa.
Valmiiksi niitä ei voi katkoa kun kohteen seinät on niin eri pituisia kuin voi vain olla. eli ei siis ole uudisrakennuskohde vaan remontti.
presto on toki tasoitteena. laatutuotteet maksaa itsensä takaisin viimeistään siinä hiomis-vaiheessa.
Kas kun en ole huomannut, vaikka työkseni teen sitä joka päivä lähes. Aina voi oppia uutta vissiin.
kokonaan talostani.Saumoja paljon,150m2,1,5 kerrostalo,ek kyprokilla.
Reipas kolme vuotta asuttu,eikä missään ratkeamia tapeteissa.
Ainakin tässä tapauksessa toimi.Maalattaviin seiniin voi joutua laittaan nauhat,
siitä ei kokemusta.
Voi kyllä jättää pois jos tapetoi, mutta mitäs jos joskus saat päähäsi poistaa tapetit ja maalata seinät? Ei ole kiva niitä sitten jälkeenpäin laittaa.
ensimmäisenä mieleen maalata tapetoituja seiniä.Kyllä laitan
uutta tapettia jos alkaa vanha kyllästyttämään.Saattas vielä
se maalaaminenkin onnistua,varmaan seinät ois elämisen lopettanut.
Sanoin, että jo joskus tulee mieli maalattuja seiniä, tai ehkä myyt luukkusi ja joku toinen
haluaakin maalatut seinät.
Silloin siinä sauman kohdalla näkyy aina musta halkeama.
Kyllä ne nauhat kannattaa aina laittaa, niin pikkujuttu se siinä vaiheessa on.
Mutta saathan tehdä tai olla tekemättä saumoillesi ihan mitä vain.
Olihan talossani kaksi vaatehuonetta,missä maalatut seinät.
Mielenkiinnosta heti katsomaan löytyykö mustia halkeamia,
ei löytynyt.Vielä sellainen asia,että voiko halkeamia tulla
vaikka ois laittanut nauhatkin?
heitä ne paperinauhat äkkiä roskiin ennenkun sinulla palaa totaalisesti käämit :D Itte tein saman, ja tilalle lasikutunauhaa jossa liima takana. En ole ammattilainen, mutta lopputulos on siisti ja ei ole halkeillut.
kun talon rakenteet liikkuu, nurkassa repesi toiselta reunalta saumanauha kokonaan irti n.vuosi rakentamisen jälkeen. Oli pakko uusia koko nurkka
nurkkiin tuli laitettua,vastaavan mestarin vinkin mukaan,pokatut
peltisoirot kipsilevyjen alle.Onkohan tätä keinoa käytetty yleisesti?
Olen tehnyt hyvinkin yli 40:n okt:n sisustustyöt, enkä koskaan ole kyseenalaistanut saumanauhan asentamista jokaiseen saumaan. Aikoinaan koitettiin märkää nauhaa saumaan, mutta se oli sellaista tuhertamista. Saihan märkään nauhaan betonilattialta hiekkaa mukaan.
Mieleen, eikä markkinoiltakaan ole tullut tämän päivän tietämykseni mukaan tietoon paperinauhaa korvaavaa tuotetta.
30 v maalaustöitä
uudemmat ja paremmat rakennusmenetelmät on yleensä jonkun työntekijän ideoita miten homma tehdään helpommalla ja nopeammin. maalareiksi tuppaa hakeutumaan juoppoa ja yksinkertaista porukkaa joten ei ole mikään ihme ettei tällä alalla menetelmät kehity lainkaan. toisaalta maalarit on niin pienipalkkaisia, ettei haittaa vaikka he puuhastelisivat yhden seinän parissa viikon.
Onnistutkohan ärsyttämään?
kuullut rakennusalan ammattilaisen suusta "sähkäri". Kauanko lienet alalla ollut, jos sinulla on vara arvostella ko. alaa ja tekijöitä. Putkinäkö, se on tärkeintä sähköasennustöissä... tavalla tai toisella.
meillä juopoilla maalareilla menee viikko siivotessa "sähkäreiden" jälkiä, kun niitä johtojen pätkiä sekä kuorien jämiä on joka puolella.
tulee vähän kallis talo jos sähkärit alkavat palkoillaan taloa siivoamaan.
itseasiassa maalareiden kiusaaminen on ihan kivaa. poraa muutaman ylimääräisen rasianrei'än niin on maalareilla taas duunia. vi**uakos ne aina pakkeloi ja maalaa rasiat umpeen.
ei se sen halvemmaksi tule kun hommat viivästyvät muiden jälkiä siivoillessa. muille se kun on itsestäänselvyys, mutta kaikille rakennusalan ammattilaisille sitä maalaisjärkeä ei jostain syystä ole luotu. jos tykkää leikkiä kusipäätä niin ole hyvä vain. sähkömiesten ärsyttäminen on kieltämättä hyvää hupia.
tuntipalkkaa sähkäri, joka on tehnyt 10 v. sähkötöitä?
Maalaamisessa on se hyvä puoli, ettei savun hälvettyä tarvitse etsiä mihin tuli tehtyä oikosulku. :-D
Aika yleistä mokailua sellaisilta kipinältä, jotka soittavat poskeaan eivätkä keskity töihinsä.
Siksi varmaan huonoa sähkömiestä sanotaan kipinäksi.
Kyllä sähkärillä on kovat luulot itsestään, nyt teit kyllä väärän johtopäätöksen.Ilmeisesti olet töissä virmassa nimeltään ( ohmi ja käämi pimeänä koko lääni )
Ammattilaisena totean:
Itse käytän "paperista" saumanauhaa kipsilevysaumoille ja tasoitteena käytän Saumaukseen tarkoitettua valmistasoitetta(preplasta j), jossa enemmän liima-aineita kuin perustasoitteessa. Toki se saa onnistumaan vaikka LR mutta... paperinauhojen kasteleminen on yhtä tärkeää kuin pinnan kasteleminen ennen rappausta.
Jos tulee helposti "kopoja" nauhaan niin voihan sen vaikka liimala saumaan :-)
LR nauhoitukseen? Kasteleminen tärkeää? Jos tulee kopoja, Liimalla vaikka?
gnaaaalllf!. En tunnista tuosta lainaamastani tekstistä ammattilaista
Knauffilla on vaihtoehto saumanauhalle, kipsilevy pitää olla puolipyöreetä reunaltaan ja sauma-aineena Knauf uniflott, jauhe joka on kipsipohjainen ja sisältää lisäksi liimaa.
http://www.knauf.de/pdf/bilder/detbl_wmv/k467_e_2008-08.pdf
Knauf vaan ei taida suomessa myydä tota puolipyöreellä reunalla varustettua kipsilevyä, vaan tavallista reunaohennettua. Saksan Knauffilla on toi järjestelmä ollut myynnissä jo kauan
Knaufin kipsilevyä?
Suomesta pitäisi saada Gyprocin kipsilevyjä, joissa ei ole reunaohennusta.
Jos jättää parin millin raon levyjen väliin, ei liene silloin ongelma?
Ei se sovellu siihen ja pitäisi vielä olla se siihen sopiva tasoite.
ongelmat on seurausta ammattitaidon puutteesta . ps. kastele vaan paperinauhat tasoita esim. oiva tasoitteella ja homma onnistuu.Gyproc levylle AINA paperinauha.