Minua ketuttaa se, että roikun kaupungissa, jota halveksin ja inhoan, mutta jonne tulin opiskelemaan sillä en muualle päässyt, lukemassa kolmatta tutkintoa, jota lukemaan joskus nuorena idioottina halusin, mutta joka on alkanut näytäytyä varsinkin taantuman oloissa silmissäni erittäin työnsaantihaasteelliselta. Lisäksi olen ylikunnossa 11 viikkoa, joten en pääse liikkumaan. Olen ylikunnossa lihonut, mikä ottaa minua päähän. Rasvaiset roikkuvat ihrani ottavat päähän. Minulla ei ole ketään kavereita, lukuunottamatta yhtä kirjeenvaihtokaveria. Minulla on simälasit, joten en pääse höyrysaunaan tsiigailemaan. Ketuttavinta kuitenkin on, että olen tulossa mielisairaaksi. Näen kaikenlaisia harhanäkyjä ja välähdyksiä henkilökohtaisesta mennesyydestäni. En kuitenkaan halua hakeutua kallonkutistajalle, koska suurin osa niistä on mielestäni joko tyhmiä tai huijareita. Minulla on ylihuomenna tentti, johon en ole jaksanut valmistautua. Lisäksi minulla on päivä tentti, jonka tollot aiheuttivat ryhmällemme osaamattomuudellaan. Armeijan jälkeen olen kärsinyt itsetunto-ongelmista, mikä vaikeuttaa ihmisiin tutustumista, missä en ole ikinä ollut haka.
Ongelmia
dsfsdf
2250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei,
Mitä tarkoittaa että on "ylikuntoinen" eikä pääse liikkumaan 11 viikkoon? Onko lekuri kieltäny siis?
Sulla on kuiteski tuo yksi kirjeenvaihtokaveri, voitko purkaa hänelle tuntemuksiasi? Se on kuitenki parempi ku ei yhtään kaveria.
Missä asioissa olet hyvä? Mistä nautit?
Itsetunnon parantaminen lähtee siitä että alat arvostaa itseäsi ja sitä mitä olet. Se on raskas tie, mutta aloita se nyt. Heti. Jos vaan pystyt?
Elimistöä treenattu, kuormitettu enemmän kuin se pystyy palautua. Wiki:
Ylikunto tai ylirasitus tarkoittaa sitä, että elimistöä on rasitettu enemmän, kuin mistä sillä on mahdollisuudet palautua.
Ylikunnon ja huippukunnon raja on häilyvä, sillä huippukunnossa ihmisen elimistö on todella lähellä rajojaan ja rajan ylittäminen on vaikea huomata. Ylikunnossa elimistön vastustuskyky heikkenee. Ylikuntoa on vaikea mitata, mutta ylikunnon puolella elimistö ei toimi normaalisti.
Ylikunnon oireita voi olla voimattomuus, haluttomuus harjoitella sekä tavallista helpommin lihaksiin kertyvä maitohappo. Myös unensaannin kanssa voi olla vaikeuksia, tai päinvastoin, voi esiintyä liikaunisuutta. Ruokahalu ja jano voivat olla poikkeuksellisen voimakkaita tai heikkoja