Ajankohta kesä-heinäkuu
Aikaa 3 pv siirtymään.
Siinä ajassa pitäisi saada vuokra-auto perhe Edinburghista W.Lontooseen.
Tavoitteena olisi nähdä mm. nummimaisemaa (Yorkshire?) ja esim. aitoja englantilaisia kyliä pubeineen.
Valtateille emme hinkuisi, vaan hakisimme nähtävää ja tunnelmaa mieluummin. Nopein reitti lienee n . 650 km, pari sataa voisi siihen päälle vaikka koukkia.
Mikä reitti, mitkä kohteet poimia matkalle. Any suggestions?
3 pv reitti (auto+lapset Edinburghista W.Lontooseen)
3
520
Vastaukset
- 7765
Matkan varrelle osuu mainiosti esim Holy Island (http://www.lindisfarne.org.uk/). Jännä paikka mm tien säännöllisesti katkaisevan nousuveden takia. Jos menette, niin tulosta em sivustolta causeway access mukaan! (Ja usko sitä!).
Hyviä nummia löytyy Yorkshiresta ainakin kun valitsee matkareitille paikat Thirsk ja Hutton-le-Hole.- JJJh
Kiitosta muutama koillisen kohde plakkarissa. Mitäs voisi poimia kyläidylliin lännemmästä. Olisiko joku tietty hyvä ja kaunis tie valittavaksi. Maisematie? Kulttuuritie?
- 7765
JJJh kirjoitti:
Kiitosta muutama koillisen kohde plakkarissa. Mitäs voisi poimia kyläidylliin lännemmästä. Olisiko joku tietty hyvä ja kaunis tie valittavaksi. Maisematie? Kulttuuritie?
Lännempänä reitille sopisi Lake District (etsi kartasta vaikka Windermere). Tästä ei ole omakohtaista kokemusta, mutta paikallisten puheista päätellen kesäviikonloput vovat olla aika kansoitettuja
Ehkä väljempi vaihtoehto voisi olla ajella Walesissa, maisemat on ainakin suomalaiselle mukavan erilaisa kuin kotona. Omakohtaista kokemusta on pikkukylästä nimeltä Betws-y-coed, jossa ainakin Bed Breakfast-paikkoja on erittäin runsaasti.
Riippuu vähän lasten iästä, mutta 'juna'matka Snowdon-vuoren huipulle voisi olla aika kiva. (Kartalta lähtöpaikka Llanberris). Kouluikäisten kanssa mainio, mutta rattaissa kulkevan kanssa voi vähän harkita (ei kuitenkaan mahdoton).
http://www.snowdonrailway.co.uk/index.php
Angleseyn saarelle ei tuolla aikataululla kannata lähteä (siellä olisi se pitkänniminen rautatieasema).
Tuossa kuva:
http://www.havetravelfun.com/images/2005/uk/uk271.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21615Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1051560- 141403
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211048- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2826Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29807Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770