Saattaisin olla kiinnostunut rauhanturvaajaksi tulemisesta, mutta olen vielä hieman epävarma. Olen siis vielä yläasteelainen jätkä, jota on aina kiinnostanut sotilasasiat etc. Englanninnumero ollut aina 7-8 paikkeilla, ymmärrän sitä hyvin mutta itse puhuminen tuottaa enemmän ongelmia, mutta tämän saa korjattua varmasti vain opiskelemalla paremmin (olen viimeaikoina vähän tuossa laiskotellut).
Miten on, kannattaako se?
Millaisiin tehtäviin missäkin tarvitaan ihmisiä, kuinka vaarallista se on, millainen koulutus tarvitaan mihinkin tehtävään ja mitä siihen tehtävään kaikkiaan kuuluu etc?
Arvostaisin lisätietoa tästä, että osaa valita mihin suuntaan sitten lähtee opiskelemaan, monet asiat kiinnostavat mutta mistä sitten olisi hyötyä jos rauhanturvaajaksi haluaisi joskus ryhtyä?
Kiinnostusta~
Roopejätkä
3
559
Vastaukset
- JL
Suorita armeija kiitettävästi, jatka englannin opiskelua, kuntoile monipuolisesti ja hae sitten armeijan jälkeen rauhaturvaajaksi
- ennen ollut
Inttiin tai ammatin kautta:
http://www.mil.fi/rauhanturvaaja/rauhanturvaajaksi.dsp
Jos oikeasti kiinnostaa, niin osaat myös etsiä tietoa itsekin...jos et, sinunlaisia ei kaivata. - kohta paskalle!!!
tai jos haluat tasotonta reittiä mennöä rt-tehtäviin, hae inttiin porin prikaatiin. Saat kessunnatsat samalla. Ne on siellä vähän niin kuin sellainen houkutin samaten kuin autonhakureissu kosovoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta
Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o1611952Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä
Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o511517"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää1211509Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.711409- 771388
Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol121242- 661237
Martina Aitolehdeltä kova tilitys podcastilla: "Kyllä mä turpaan vetäisin"!
Martina Aitolehti tilittää brutaalin rehellisesti Eskolle podcastilla syitä, miksi hän ei ole lähtenyt mukaan julkkisten2201032- 711029
Talousasiantuntija sanoo säästämisestä
" parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine195896