Niin onko kellään kokemuksia moisten asennuksesta. Siis onko johdot jo valmiina vai pitääkö vetää itse parkeilta. Niin ja onko nuo hyväksytyt suomessa.........siis nuo kyseiset lamput, etteivät näytä valoa eteenpäin.
Muutenhan lainmukaan autoon saa asentaa sivuvaloiksi hyväksytyt lamput. Eikä määrääkään ole rajoitettu. Niin ja kyseessä oli Og 9-3
Muutenhan lainmukaan autoon saa asentaa sivuvaloiksi hyväksytyt lamput. Eikä määrääkään ole rajoitettu. Niin ja kyseessä oli Og 9-3
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kysypäs tätä(kin) asiaa www.saabclub.fi sivuston keskustelualuuelta, jos haluat asiallisia vastauksia.
Sen verran aiheesta tiedän, että esim. em. sivuston moderaattorina toimivalla "Pade"lla oli vanhassa ng900:ssaan (siis noilta osin sama auto kuin Og9-3) tuollaiset jenkkimallin vilkut asennettuna. Sitä en tiedä, saako sivuvalot olla kytkettynä, mutta ainakin Volvoissahan niitä näkee Euroopan versioissakin!
Ja olen nähnyt Suomessa muitakin jenkkivarusteisia Saabeja, varsinkin tonnareita. Joten ainakaan muuttoautotapauksessa vilkkuja ei kai ole tarvinnut vaihtaa!
Jeps, mulla oli mun ng900 ja on nyt Viggenis noi jenkkivilkut edessä mutta ne ei oo kytkettyinä...Piuhat pitää vetää sinne, ei siis löydy valmiiks..Ja tietääkseni ne ei oo lailliset, parkkivalojen pitää olla valkoiset (?)
Oon kyllä aatellu jossain vaiheessa kytkeä ne ja kattoo miltä se näyttää...
Mulla paloi vanhakoppaisessa satkussa etuvilkut viidellä watilla jatkuvasti ja oli peruutusvalot etusivuilla liki 10 vuotta. Kerran huomautti katsastuksessa lähinnä noista peruutusvaloista et nuo ei oikein ole sallitut Suomessa mutta tienpäällä ei poliisit sanoneet koskaan mitään.
No hyvä. Nyt löyty asiantuntija tähän hommaan.
Jos viitsit tsekata näyttääkä ne keltaset osat pääsääntöisesti sivulle vai eteen? Jos enimmäkseen eteen ovat laittomat jos enimmäkseen sivulle ja vähäisessä määrin eteen ovat silloin sivuvalot eli lailliset. Niin ja mitähän merkintöjä valaisimen pinasta mahtaa löytyä.
Jos siellä on E...lisättynä numeroilla ,ok ihan varmasti. E = EU hyväksyntä ja se pieni numero tarkoittaa maata jossa se on hyväksytetty.
Esim E1 Iso-Britannia jne. Joitain jenkkihyväksymis merkkejä jo aikoinaan Ahtisaari hyväksyi laissa. Eli jenkki tuontiautoja vapautettiin hyväksymismerkinnöisttä ja sallittiin niiden omat. Olikohan just noi "day laigt valaisimet sai muuttaa suoraan vilkuiksi ja taka lisäjarruvalo sai jäädä palamaan.