palloiluhallista jonka yksityinen rakentaisi ? Vuosia odoteltu ja nyt kun TPS sen rakentaisi uuden stadionin yhteyteen niin pistetään kapuloita rattaisiin.
Onko kaupungilla varaa kieltäytyä ???
6+2
7135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Äkkiä sitä keksitään jotain, mihin pitäisi yhteiskunnan ja kaupungin tukea saada!
Helppo tehdä ehdotuksia, kun titeää varmasti, ettei niitä kymmeniä miljoonia mistään löydy. Sovituu kusetus.
mitään lupia ei pitäisi koskaan kenellekään antaa.
jos ei rahaa löytyisi ? mikä ajatus tässä on ?
Mikä siinä nyt sitten on jos joku ihan omilla rahoillaan ilman minkäänlaista veronmaksajien tukea on valmis rakentamaan ja ylläpitämään jonkun hallin. Miksi siihen pitää puuttua. Rakentajat jos ihan itse hoitavat kaiken alusta loppuun niin ei luulisi olevan vaikeaa vaikka rakentaisivat uuden kaupungin vanhan laitamille.
Niihän tuota toriparkkiakin piti rakentaa ihan ilman turkualaisten veronmaksajien rahoja. Nyt on käynyt ilmi, että turkulaiset veromaksajat maksavat ainakin kymmeniä miljoonia ko. hankkeesta.
Nämä "yksityiset hankkeet" tuppaavat aina kaatumaan kaupungin veronmaksajien niskoille ennemmän tai myöhemmin. Varsinkin jos kyse on kokoomusta ja/tai demareita lähellä olevasta yhtiöstä tai säätiöistä - TPS.stä puhumattakaan. TPS maksaa ihan naurettavaa vuokraa Turkuhallistakin.
Tahtoon vaan olla että se yksityisten into loppuu siihen kun yhteiskunta ei maksa kuluja.