oppilaan nuhteleminen

johan on kumma

Siis vieläkö kouluissa nuhdellaan oppilasta muun luokan nähden ja kuullen?! Naapurit kävivät meillä kylässä ja heillä on kaksi ala-asteikäistä poikaa. Juttelin isän kanssa, niin kuulemma nuorempaa poikaa oli opettaja nuhdellut kesken tunnin ja tietenkin luokassa muiden läsnäollessa. Miksi tämä sallitaan koululaitoksissa, jos kerran työpaikoilla esimiehetkään eivät saa antaa palautetta muiden kuin asianomaisen läsnäollessa?? Kyllähän tuota koulunuhtelua oli silloni kun itse olin peruskouluikäinen, mutta olisi nyt luullut että vuosikymmenten saatossa asia olisi muuttunut.

5

706

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuhto

      Julkisen nuhtelemisen oikeutus riippuu mielestäni mm. siitä, minkä johdosta nuhdellaan. Nuhdella voi myös monella tavalla, ilkeästä aina asialliseen ja lempeään.

      Itse nuhtelisin ihan reippaasti koko luokan kuullen oppilasta, joka esim. maalaisi kirkkovenettä seinään. Tajuaisivat muutkin oppilaat, ettei niin parane tehdä.

    • Suklaahiiri

      Kyllä varmaan niin todella vielä tehdään. Itseäni kuohuttaa opettajien sosiaaliset taidot tai siis niiden puute. Lapseni musiikin opettaja soitti perjantaina ja haukkui sekä lapseni että lopulta minutkin, kun en ollut samaa mieltä sen enempää tilanteen jälkitoimista tai rangaistuksesta.

      Lapseni oli kokeessa ajattelematta tokaissut vieruskaverille "että mikä ihmeen metronomi" ja kaveri oli heti ilmoittanut että lapseni yrittää luntata. Lapsi on 4.luokalla ja tämä oli hänen ensimmäinen mussankoe. Heillä ei ole mitään kirjoja, joten valmistautuminen kokeeseen on ollut aika vaikeaa. Sen lisäksi hän oli viime viikolla koko viikon sikaflunssassa eli kaksi mussan tuntiakin jäi väliin, että olisi saanut esim. ohjeet kokeeseen valmistautumiseen.

      Opettajan mielestä lapseni tuntuu olevan lähes paatunut lunttaaja, jota pitää kovistella seuraavasti:
      - kokeesta välittömästi 4
      - tunti jälkkää
      - vaikuttaa käytöksen numeroon
      - vaikuttaa musiikin numeroon.
      Lapseni ei ymmärtänyt koko asiaa eikä hänelle sitä tai rangaistuksia edes selitetty tapahtuman jälkeen.

      Kun en sitten ihan pitänyt rangaistusta kohtuullisena enkä edes ole pitänyt siitä, miten tilanne käsiteltiin (sanoin "selvä" ilman mitään v-tutusta ääneessä), niin sitten myös minun asenteeni oli väärä. "Ikävä, että te suhtaudutte tähän näin. Koulun ja kodin pitäisi tehdä yhteistyötä lääp lääp." Arvatkaa suljinko puhelimen ja laitoinko Wilmaan pitkän vuodatuksen cc rehtori ja luokanopettaja? Wilma on koulun web-järjestelmä, jossa voi lähettää viestejä opettajille ja toisinpäin.

      Lisäksi opettaja puhelimessa vielä arvosteli lapseni omaatuntoa ja kehui toisen pojan omatuntoa, vaikka tämä on luokan pahin kiusaaja kaksosveljensä kanssa, mutta tekee sen välitunnilla ja opettajille näyttää enkeliä. Juuri torstaina oli koko päivän kiusannut lastani, mutta hän ei uskalla mennä kertomaan, koska sitten uhataan hakata.

      En mitenkään puolustele sitä, jos joku käyttäytyy väärin kokeessa, niin sitten tulee mitä tulee. Mutta rangaistusten pitää olla opettajasta riippumatta samat, alemmilla luokilla pitäisi yrittää hoitaa näitä asioita kasvatuksellisesti eikä toimia oikeus- ja vankeinhoitolaitoksena ja opettajan ei pidä paisutella asiaa vanhemmille vaan todeta asiallisesti se, mitä on tapahtunut.

      Tähän asti meillä on tuettu koulua ja opettajia joka tilanteessa, ja olen luottanut jonkinlaiseen kohtuuteen. Nyt katson tästä eteenpäin, että lastani kohdellaan oikeudenmukaisesti ja että saa tasapuolista kohtelua, sellaisia pykäliä taitaa ihan Suomen laistakin varmasti löytyä.

      • Agnes F.

        On teillä jutut, voi voi! :D


      • johan on kumma

        Mitenköhän suuriin komplikaatioihin nykyään on menty opettajan ja vanhempien välisissä erimielisyyksissä? Onko ihan oikeuteen asti menty? Muistan lapsuudestani tapauksen, jossa opettajat (lue koulu) eivät mahtaneet mitään kiusaamisongelmalle. No asia kantautui asian omaisen vanhempien korviin ja he aikansa seurasivat tilannetta, kunnes eräänä päivänä isä saapui koululle ja meni suoraan opettajan huoneeseen kovistelemaan opettajia. Tämän tapauksen jälkeen opettajat rehtorin johdolla ryhtyivät ratkomaan kiusaamisongelmaa ja saivat peräti jotain aikaiseksi. Kävi sitten niin, että eräs kiusaaja siirrettiin erityisluokalle ja pari muuta rauhoittuivat sen siliän tien. Muistan vielä, kun tuo isä tokaisi minun vanhemmilleni tapahtuneesta, että "siellä ne naakat vain ryystivät kahvia..". Vieläkin repeän kun asia juolahtaa mieleen xD


    • jemiwa

      Jos oppilas häiritsee toimillaan koko luokkaa niin silloin koko luokka on täynnä asianomaisia. Itsekin muistan luokan edessä nuhtelun ja se oli noloa. Eipähän tullut tehtyä uudestaan. Jos taas joutui rehtorin puhutteluun ei se ollut läheskään yhtä tehokasta. Silloin olin lähinnä luokan sankari...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      187
      1670
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      259
      1149
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      179
      826
    4. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      222
      731
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      731
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      695
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      53
      674
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      603
    9. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      72
      597
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      596
    11. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      68
      580
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      67
      576
    13. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      37
      565
    14. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      176
      514
    15. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      81
      509
    16. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      509
    17. 29
      506
    18. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      30
      487
    19. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      473
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      24
      472
    Aihe