prosessorissa on uusi siili ja tuuletin ja kotelossa on tuuletin autto noin 8 astetta prosuun emoon ei apua
tietokone lämpenee lisäys
jape
1156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Muistitko laittaa hyvälaatuista lämmönsiirtotahnaa prosessorin ja siilin väliin? Sillä on yllättävän suuri merkitys tehokkaita prossuja käytettäessä.
Tarkista myös, että kotelon tuuletus on järjestetty järkevällä tavalla. Vaihda vaikka tavalliset lattakaapelit pyöreisiin ja niputa ne mahdollisimman hyvin pois ilmavirtojen edestä.
Katso myös että kotelotuulettimet puhaltavat järkevään suuntaan. Olen nähnyt useammankin tapauksen, missä heti ilmaa ulospäin puhaltavan virtalähteen alla on ollut sisäänpäin puhaltava kotelotuuletin. Tällä ei saa kotelon sisälle merkittävää ilmakiertoa. Sisään- ja ulospuhaltavat tuulettimet kannattaa sijoittaa esim. kotelon vastakkaisille reunoille.