Katseletteko pitkään

joista ette pidä ja jotka koette niin vastenmielisiksi, että haluatte niistä eroon? Mulle ei tulis kyllä mielenkään katsella pitkään vihaamiani ihmisiä, mutta eräs kyllä tuijotteli. Miksiköhän.
19823
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

..ajatus sulla tässä

Äänestä

No kai se riippuu tilanteesta. Siis onhan joskus pakko katsella vastenmielisiä ihmisiä, esim. töissä, opinnoissa. Ei voi valita seuraansa.

Parisuhteessa toinen saattaa muuttua vastenmieliseksi ja ilkeäksi eikä sitä meinaa uskoa todeksi, näin luule. En mitenkään usko että kukaan ryhtyisi suhteeseen vastenmielisen ihmisen kanssa.

Kai sitä alunperin sitten on pitänyt siitä ihmisestä eikä halua uskoa toisesta pahaa. Olisiko tässä vastaus.

Äänestä
  • mä katselen silmiin kaikkia ihmisiä, joiden kanssa kommunikoin. Jos ja kun he tekevät samoin, en tulkitse sitä rakkaudeksi minua kohtaan. Johan minua paljon rakastettaisiin ympäri maailman! Kyllä, olen katsonut silmiin myös pahimpia vihamiehiäni.

    Jos olen kovin ihastunut, voi katsekontaktia olla jo vaikeampi ottaa. Mutta se on jo ihan eri asia.

    Äänestä

  • V Astaaja kirjoitti:

    mä katselen silmiin kaikkia ihmisiä, joiden kanssa kommunikoin. Jos ja kun he tekevät samoin, en tulkitse sitä rakkaudeksi minua kohtaan. Johan minua paljon rakastettaisiin ympäri maailman! Kyllä, olen katsonut silmiin myös pahimpia vihamiehiäni.

    Jos olen kovin ihastunut, voi katsekontaktia olla jo vaikeampi ottaa. Mutta se on jo ihan eri asia.

    jos ei voi sietää jotain ihmistä, ei siihen pidemmän päälle halua kontaktia ollenkaan. Sitä siispä tulee välteltyä sekä niitä, joista on hyvin kiinnostunut että niitä, joita todella haluaa vältellä. Ihmiset, jotka haluavat tulkita muita oman mielikuvituksensa perusteella sen sijaan, että ottaisivat asiat oikeassa elämässä puheeksi, saattavat siten ajautua harhaan mielikuvituksensa pohjalta.

    Äänestä

Joskus huomaan katsovani jotakin läskiä inhoten pitkään ja miettiväni miten joku voi himoonsa syödä itsensä tuollaiseksi.

Äänestä

jostain eroon, niin en mä sitä kyttäilee rupee. Mä kyttäilen vaan niitä, joista mä oon kiinnostunut.

Äänestä
  • niiiiin ! helvetti kaikki sun kaltasia ole.. !!!

    Äänestä

sun käsityksesi. Jos ei pidä jostain ihmisestä, niin karttelee ja ei niin missään tapauksessa halua olla katseluetäisyydellä. Voi tietysti katsoa silloin, kun toinen ei tiedä, että katsotaan....silloin lähinnä hakee vahvistusta inholleen...mutta...HALOO...ihminen on sellainen, että kyllä katse on kiinnostuksen merkki, ei vihan. Ja jos silmiin intensiivisesti tuijottaa, niin kysymys on ihastus-/rakkaussuhteesta.

Äänestä

Tiedän ihmisiä, jotka eivät pidä minusta ja olen heille erittäin mielenkiintoinen katselukohde.

Äänestä

katsele. Katselen mielelläni niitä joista pidän :D

Äänestä

saatan katsoo ite jotain "vastenmielistä ihmistä (vähän aikaa)en kyttää,, jotain joka kiinnosta katselen pitkään,,mut loppujen lopux iskee ujous enkä katsele senkään vertaa,, salaa ehkä (: ohan se vähän noloa kytätä oli kuka tahansa kysees. ((;

Äänestä

Minäkin olen miettinyt katseita ja niiden merkitystä. Jos kerron esim. ihastumisesta tai muusta positiivisesta tunteesta jollekin ihmiselle silmiin katsoen, hän on saattanut vääntää kasvonsa erittäin tuskaiseen tms. ilmeeseen.
Toisinaan olen kertonut ihmisille haluavani seksiä tässä ja nyt, on vastapuoli kurkannut oven takaa iloisesti silmiin katsoen. Kuitenkin sekstailu on jäänyt väliin ja on saattanut puhe kääntyä esim. sairauksiin.

Varmimmat tunteista kertovat katseet ovat kohdistuneet kilpiin... tai voihan olla vääräkin tulkinta.

Minä yritän katsoa mahdollisimman syvälle silmiin, jos suinkin uskallan.

Äänestä

Täällä sinä yrität selittää itsellesi, että joku rakastaa sinua, vai?

Vai yritätkö selittää itsellesi, että joku on tehnyt väärin katsoessaan sinua joutuessaan asioimaan kanssasi? Tässä tapauksessa toivon, ettei kukaan enää koskaan katso sinuun päinkään.

Äänestä
  • pitkään, usein ja aina kun mahdollista. Mutta ilmeisesti vihasi mua kuitenkin, kun kerran mulle niin teki.

    Jos ei kerran välitä, niin ei sitten kannata antaa mitään ymmärtääkään.

    Äänestä

  • tositositosi kirjoitti:

    pitkään, usein ja aina kun mahdollista. Mutta ilmeisesti vihasi mua kuitenkin, kun kerran mulle niin teki.

    Jos ei kerran välitä, niin ei sitten kannata antaa mitään ymmärtääkään.

    että lienetkö ollut sinä, joka katsoit häntä tositositosi pitkään, usein ja aina kun mahdollista? Helposti sitä antaa vääriä merkityksiä asioille, jos toinen vaikka katsoisi joskus jopa takaisin. Tai jos vihasta on todella kyse, toinen voi mulkaista takaisin "....aks siinä tuijotat" merkityksessä?????

    Äänestä

  • ------ kirjoitti:

    että lienetkö ollut sinä, joka katsoit häntä tositositosi pitkään, usein ja aina kun mahdollista? Helposti sitä antaa vääriä merkityksiä asioille, jos toinen vaikka katsoisi joskus jopa takaisin. Tai jos vihasta on todella kyse, toinen voi mulkaista takaisin "....aks siinä tuijotat" merkityksessä?????

    Kyllä minä tiedän, jos joku minua tuijottaa. Onhan mulla silmät päässä.

    Äänestä

  • ei minua tarvitsekaan katsella, jos ei ole muuta tarkoitusta kuin leikkiä tunteillani.

    Äänestä

väärin käsityksistä pääsee eroon ja jännityksestä, juttelemalla niitä näitä. sitte ei niistä pitkistä katseistakaan enää niin ahdistu.

Äänestä

Niin, eikös se ole sillai että vilkuilee niitä kenestä on jollain lailla kiinnostunut, ei välttämättä ihastunut vaan kiinnostunut. Tai, vilkuilee epämiellyttävässä tilanteessa esim luulet sen toisen katselevan sinua "sillä silmällä" ja mietit "vieläkö se tuijottaa??" :)

Mutta jos intensiivinen katse on kiinnostuksen merkki, niin millaisissa tilanteissa tai suhteissa katsellaan näin toista osapuolta? Henkilökohtaisesti "katselen" ihmisiä ja katson silmiin kun puhun, mutta hyvin harvaa katson pitkään.

Mitä kuvastaa esim tilanne jossa pöydän ääressä istuessa ja juteltaessa muiden kanssa oletetut kaverit jämähtävätkin tuijottamaan toisiaan suoraan silmiin useammaksi kuin hetkeksi? Kaveruutta, läheisyyttä, rakkautta, tuen tai ymmärryksen hakemista, aivojen latautumista? :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmisiä, kirjoitti:

joista ette pidä ja jotka koette niin vastenmielisiksi, että haluatte niistä eroon? Mulle ei tulis kyllä mielenkään katsella pitkään vihaamiani ihmisiä, mutta eräs kyllä tuijotteli. Miksiköhän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu