Arvaako ostaa lahjaksi seniori tietokoneen isovaarille 74v jolla ennakkoluuloja tietokoneen käyttöön. Meitä olisi muutama sukulainen hankkeen takana, eikä rahaa menisi nokkaa kohti paljonkaan. Olisiko täällä joku jolla kokemusta kyseisestä tietokoneesta. Asiallisia vastauksia toivoisin, kiitos.
http://www.senioripc.fi/
http://www.senioripc.fi/
Vastaukset 42
Vanhimmat
Olisit vain reilusti pistänyt otsikoksi että MAINOS
Linux-hihhulien pitää lyödä puiset päänsä yhteen että Linux-distrojen markkinaosuus nousis sinne 5% !
Tuskin kestää kauankaan, sillä onhan Linuxin osuus teidän mielestänne jo noussut 1% -> 4% parissa viikossa. Tätä menoa Windows-kone on kohta harvinaisuus.
No Net Applicationsin mukaanhan se on edelleen tuo 1% ! Jottei Linux-hihhuleille tule paha mieli niin käytän tuota suurin lukemaa jonka jokin tilasto on kertonut! Silti, Linux 4% - Talkin' 'bout revolution baby!!!!
Näyttäisi pikemminkin olevan "Linux, any % - pain in your ass"
kun on ennakkoluulojakin.
74 vuotiaalle vastaanottavaiselle vielä voisi yrittääkin mutta
isovaarisi ei sitä kuitenkaan käyttäisi, turha ostos.
Puhun parista vastaavasta kokemuksesta.
Ja tuo kone...14" tuuman näyttö huononäköisille
senioreille jotka tuskin konetta paljoa kuljettelevat mukana
on ihan liian pieni, vähintään 18...19" ruutu kannettavaan
tai mieluummin pöytäkone ja 24" ulkoinen näyttö.
Ja vielä kun vaihtaa käyttöjärjestelmän toimivaksi, vaikka xp:ksi.
>isovaarisi ei sitä kuitenkaan käyttäisi, turha ostos.
Puhun parista vastaavasta kokemuksesta.
Siis puhut jostain Windowsseista etkä mistään vastaavista kokemuksista? SenioriPC:hän on julmetusti helpompi käyttää...
>14" tuuman näyttö huononäköisille
senioreille jotka tuskin konetta paljoa kuljettelevat mukana
on ihan liian pieni,
Periaatteessa kyllä, mutta ilmeisesti työpöytä ja ohjelmat on tässä säädetty niin että näkyy, muutenhan homma ei olisi toiminut Englannissakaan.
voisi tuon tehdä jos haluaa vaarin ennenaikaiseen hautaan.
tuo oli hyvä heitto :X
Minä en ole puhunut Windowsista/Linuxista mitään.
Kokemuksella tarkoitan yrityksiäni tarjota
digiboxia/tietokonetta/kännykkää jms. isoisälleni sekä
sedälleni sekä yritysten aiheuttamia reaktioita.
olisi tutkimisen paikka, monenko muorin ja vaarin terveys on pettänyt lopullisesti Windowsin saastumisen, hidastumisen ja muun sekoilun edessä tilanteessa jossa käyttäjä ei osaa mitään eikä koskaan tule paljon enempää osaamaankaan, mutta kuitenkin tarvitsisi internetin palveluja kipeästi. Rahoittaisikohan vaikka aina avokätinen Bill Gates tällaisen tutkimuksen? Jos Billin rahat eivät riitä, vanhuksille Windows-kursseja "ainoana vaihtoehtona" järjestävät firmat voisivat antaa lopun.
Ei välttämättä tarvitse kun SenioriPC:ssä on käyttöliittymässä kaikki isolla, että näkee kyllä hyvin.
näytöllä näkyy yksi ISO kirjain kerrallaan
M
-
K
A
R
O
N
P
Ä
S
S
I
"Ja tuo kone...14" tuuman näyttö huononäköisille
senioreille jotka tuskin konetta paljoa kuljettelevat mukana
on ihan liian pieni, vähintään 18...19" ruutu kannettavaan
tai mieluummin pöytäkone ja 24" ulkoinen näyttö."
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Aikomuksena onkin nyt katsoa jos porukasta löytyisi joku vähemmän vanha pöytäkone ja siihen ostetaan iso näyttö ja mitä tarvitaan lisäksi.
on heikentynyt, niin suosittelen hänelle mopoa!
Kai tämä mainos oli, mutta ainahan se on hyvä kun tietotekniikasta mitään ymmärtämättömiä vanhuksia ei rääkätä heille vaikeusasteeltaan täysin sopimattomalla Windowsilla. Huolellisesti esirakennettu ja -testattu Linux on kyllä papparaisille oiva ratkaisu. Kunhan pappa ei sitten ala kokeilla mitään ohjelmien latailuja, käsittääkseni kun se ei ole sallittua eikä ehkä mahdollistakaan tässä käyttisviritelmässä...
Varmaan alan julkaisut sanovat kohta sanasensa senioriPC:stä. Kokemukset lienevät toistaiseksi vähissä.
On se varmasti parempi vaihtoehto kuin joku windows mutta aika selkeä mainoshan tuo aloitus on, voisivat ostaa mainostilaa kun kerran bisnestä tekevät.
Harri 71v ostaa kalliin systeemin jotta voi soittaa ilmaisia puheluja, hehheh. Ja Skype ja linuxit ei aina skulaa yhteen, mutta siittä vaan sitten kallista tukipalvelua ostamaan.
Toimii kyllä ihan loistavasti. Olen itse käyttänyt Skypeä varmaan puolitoista vuotta Ubuntu 8.04:ssä. Lisäksi tarviiko sen olla mikään Skype? Miksei joku VoIP?
Kun löysät posket ja sitä huulipaskaa kyllä on tämäkin sivu täynnä .
Ostakaa vaarille mielummin langalliset villasukat, siintä on paljon enemmän iloa.
Heräsi kysymys, selvittäisitkö seuraavan asian:
Minkälaisia ovat langattomat villasukat????
... ovat tehdyt villahuovasta. ; )
Asia selviää itsellesikini, kun mietit miksi nämä prosenttipellet ovat paniikissa ja kauhuissaan kirjoittelevat tännekin mitä sattuu. ;)
ole opettanut että paskasta ei kannata maksaa.
Koneisiin tulee aina ongelmia (Windows), Linux konetta ei opi tai ei kiinnosta oppia nuorempienkaan käyttämään.
Lyhyesti: älä osta
PS:S24 OTTAKAA POIS TAI KORJATKAA NÄMÄ LASKUTOIMITUS PELLEILYT KUN EI TOIMI.
Kiitän asiallisista vastauksista joita suurin osa oli kai. Eräs meidän porukasta ehdotti että kasataan itse häneltä ylimääräiseksi jääneeseen aika hyväkuntoiseen pöytäkoneeseen uudempia osia. Iso näyttö ja sille kortti tai jotain, kuulemma tulee paljon parempi kuin läppäristä. Seniori pc voidaan kuulemma asentaa käytettyynkin koneeseen, sitä selvitetään alkuviikosta kun meidän parempi selvittäjä tulee lomalta. Jos tulee jotain huomioon otettavaa kenen mieleen nin mielellään lukisin aamulla kun ehdin.
>...voidaan kuulemma asentaa käytettyynkin koneeseen...
He tekevät sen ihan palveluna.
"Palvelussa asiakkaan muutaman vuoden vanha tietokone muutetaan..."
http://www.senioripc.fi/esittely
Saisikohan tuon senioripc ohjelman imuroitua jostakin, voisin itse tehdä vaarilleni koneen. tuolla käyttiksellä.
Eikö nuo linuxit ole ilmaisia, ainakin aina niin hehkuttavat. NYT HAISEE RAHASTUS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
...se, mutta tuo firma tarjoaa palvelua, en minäkään lähtisi kyseisenlaista palvelua ilmaiseksi tekemään. Bisnestähän noiden on tarkoituskin tehdä, sillä yleensä otetaan korvaus tehdystä työstä...
-Rr
Otin Windows-koneen, koska siihen löytyy ohjekirjoja, ja netin ohjeet on myös yleensä Windowsille. Ikäihmisten kurssillakin oli Windows-koneet. Kertaakaan koneeni ei ole temppuillut, vaan on toiminut oikein hyvin jo yli 2 vuotta ja aukeaa nopeasti myös aamulla, vaikka olen sammuttanut sen yöksi kokonaan. Sitäpaitsi tässä iässä joutaa eläkeläinen vaikka vähän odottelemaan. Nettiinkin pääsen näppärästi, kun pojat laittoi hankkimaan tarpeeksi nopean yhteyden.
Tämä on kannettava tietokone. Jos vielä hommaan uuden tietokoneen, niin ostan pöytäkoneen isommalla näytöllä. Mökillä ollessa käyn sitten paikallisessa kirjastossa, jos tulee tarve päästä nettiin.
Lueskelen aina välillä näitä keskusteluja. Olen oppinut niistä muutaman hyvän niksin. Kiitos.
en tarvi heidän palveluksiaan, olkoot he pajoissaan ihan samanlailla kuin pyöräliikkeen korjaaja, minä vaihdan itse pyöränkumini!
Kysyinkin saisikohan tuon ohjelman linux pohjaisen ilmaiseksi jostain imuroitua samanmoisésti kuin vaikkapa ubuntun tai linux mint glorian. Voisin asentaa sitten koneeseen sen vaarille.
Mihin tarvin noita asentelijoita, en tajua.
Tarvitset noita asentelijoita kun et itse osaa?
Voit toki ottaa minkä tahansa distron ja muokata siitä ihan haluamasi.
Pankaa vaan tilaus vetämään, hevällehän tuo näyttää.
vanhuksia pääosin turhilla palveluilla.
Ei kannata vaivautua, jos kerran isovaaria ei kiinnosta tietokoneet. Isäni lähti varhaiseläkkeelle 55-vuotiaana, kun työpaikalle alettiin kärrätä tietokoneita ja sanottiin että nyt pitää tehdä kaikki tietokoneella. Isä on ulkoistanut tietokoneiden käytön ja ylläpidon nuoremmille sukupolville ja tulee käymään jos tarvitsee netistä jotain.
Lopettiko "vain" 55-vuotias "elämisensä". Siihen jämähti kuin tikku paskaan, ja sano ny se on sloppa.
Tehkää te minä katson.
Minä olen nyt hieman yli kuukauden päivät käyttänyt otsikossa mainittua SenioriPC:tä. Eihän sen käyttäminen ihan helppoa aluksi ollut kun minulla ei ole aikaisemmin ollut omaa tietokonetta, mutta tässä sitä nyt kirjoitellaan viestiä omalla senioripc:llä. Olen ahkerasti käyttänyt heidän online-palvelua joka onkin hienosti auttanut minua. Voin kyllä lämpimästi suositella tuota palvelua.
on jollain tavalla samanlainen kuin ketjun avausviestissä. Metka juttu.;)
Tämä on yhtä helpoa kuin vitun pesu, talon saipualla.
Perheyritys?