verisuonet silmissä

Hei. Olen käyttänyt kertakäyttölinssejä nyt muutaman vuoden. Viimeaikoina silmiini on ilmestinyt paljon verisuonia, kuulin että tämä johtuu silmien hapenpuutteesta. En kai nyt ole pilannut silmiäni lopullisesti? Eivätkö nämä suonet koskaan katoa? Ystäväni suositteli, että minun kannattaisi siirtyä yötäpäivää-linsseihin, sillä käytän kuitenkin linssejä sen verran paljon ja ne ovat parhaimmat silmillesi. Osaatteko auttaa, olen hieman huolissani silmistäni.
22215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mutta näkemättä ja tutkimatta tilannetta ei voi arvioida. Varsinkaan täällä bittimaailmassa.
Veren ja suoniston tehtävänä, kuten tiedät, on kuljettaa happea solukolle. Myöskin "jätteenhuolto" kuuluu tähän tehtävään. Silmissä on ja kuuluukin olla verisuonia. Muistini mukaan noin 18 kilometriä Piilolasikäyttäjien huolenaihe tulee olla hiussuoniston uusi kasvu alueella jolla piilolasi toimii "elmukelmuna" silmämunan päällä. Lähellä läpinäkyvää silmäsi ulointa osaa, sarveiskalvoa. Joissain tapauksissa nämä hiussuonet kasvavat jopa sarveiskalvolle jonne ne eivät kuulu. Näissäkin tilanteissa suonet tyhjenevät verestä, kun tarve niille poistuu piilolsaien käytön loputtua. Itse suonet eivät poistu. Se oletko lopullisesti pilannut silmäsi ilmenee tutkimalla ne.

Äänestä

Voi olla vaikea nähdä uudissuonia sarveiskalvon alueella ilman silmämikroskooppitutkimusta. Yleensä verisuonet, jotka silmässä näkyvät ovat sidekalvolla, Niitä aiheuttaa mm. mekaaninen hankaus, allergiat, silmätulehdukset, kemikaalit jne... Olethan käynyt säänöllisesti tutkituttamassa silmäsi optikolla tai silmälääkärillä? Piilolinssikontrollit ovat juuri tällaisia asioita varten. Mikäli silmiin alkaa tulla muutoksia, joista voi olla pahojakin seurauksia, saat ammattitaitoiset ohjeet jatkon suhteen. Mikäli et ole käynyt kontrolleissa, niin oma moka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Segee kirjoitti:

Hei. Olen käyttänyt kertakäyttölinssejä nyt muutaman vuoden. Viimeaikoina silmiini on ilmestinyt paljon verisuonia, kuulin että tämä johtuu silmien hapenpuutteesta. En kai nyt ole pilannut silmiäni lopullisesti? Eivätkö nämä suonet koskaan katoa? Ystäväni suositteli, että minun kannattaisi siirtyä yötäpäivää-linsseihin, sillä käytän kuitenkin linssejä sen verran paljon ja ne ovat parhaimmat silmillesi. Osaatteko auttaa, olen hieman huolissani silmistäni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu