Junnufutis on syvältä

Vanhemmat

Mitä tehdä kun 12-vuotriaalle juniorille kerrotaan, että hän ei pääse enää pelaamaan futista otteluissa. Kesällä hän saa vielä pelata turnauksissa, mutta sitten se on loppu. Huoltojoukkoihin hän kyllä kelpaa. Takana on kuusi elämäniloista vuotta, joiden tärkein sisältö on ollut futis. Mutta se ei merkitse mitään valmentajalle.
-Nyt pelataan enää voitoista, sanoo valmentaja.
Järkky juttu:
http://www.veppiloki.blogspot.com

10

8141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joojoo

      kannattaa vaihtaa joukkuetta tai sitten valmentajaa... tollaset valmentajat on pahimpia kusipäitä!

    • junnu valmentaja

      sellainen valmentaja on laitettava vaihtoon,tai kaikkien vanhempien on kokoonnuttava yhteen ja keskusteltava asiasta jos yhteisymmärrystä löytyy.

    • kalleankka

      ...............voi voi mut jos totta puhutaan niin meiän jengissä oli sellanen kaveri joka 12 vuotiaana oli vielä läski ja jäi jalkoihin silti sai peli aikaa vähä aikaa sitte pelas nuorten maaottelun et silleen - tuskin ois jatkanu fudista jos ei ois saanu pelata!

    • sipi salonen

      EIKÄ OO!! PERUSTELE.

    • Jokeri

      kutsuisin kaikki vanhemmat, huoltojoukot ja varsinkin omistajan että JoJon (joukkueenjohtaja) paikalle. Pitäisin keskustelun ja todennäköisesti ite haluaisin valmentajan erotettavan tai jotain muuta. Mutta ei se jengin vaihtaminenkaan oi´keen kivaa olisi, 6 v. pelannu yhessä ja ykskaks. "Moi kaverit, mä pelaankin tänään teitä vastaan, enkä kanssa". Meill oli sellanen joukkuehenki ennen ett jos valmentajat ei pystyny vetää, nii jojo tai jonkun isä veti. Se oli kätevää. Mutt tohon otsikkoon viitaten, mie olien hieman sitä vastaan. mun mielestä se vika meinaa on siinä valmentajassa. Meillä kaikki sai silloin yhtä paljon peliaikaa, ite olin keskitasoo, mutt kaveri oli x parempi ja oli enemmän vaihossa kuin mä. Se riippuu ihan valmentajasta.

    • Mica

      Jalkapallossa sentään on Fairplay säännöt. Jääkiekko on vielä kierompaa. Siellä jopa 7 vuotiaita poikia pidetään vaihdossa.

      Mutta kyllä teidän lapselle löytyy uusi sopiva joukkue (tasollisesti). Eli ottakaa yhteyttä uusiin joukkueisiin niin eiköhän löydy sopiva seura lapsellenne.

      Olen myös nähnyt pelejä missä yksi poika on tehnyt alku minuuteilla 4 maalia. Sen johdosta on loppuajaksi kutsunut vaihtopenkki. Poika on luullut että on tehnyt jotain pahaa ja ei ole jatkossa pelannut sataprosenttisesti vaan on vältellyt tekemästä maaleja että saisi pelata ja pitää hauskaa ottelun loppuun asti.

      Miksi Fairplay sääntöjä ei käytetä Koulussa eli arvosanat kokonaan pois ja jääkiekossa missä vaaditaan jo kuusi vuotiaalta ilmiömäisiä suorituksia????

    • Huulipyöreenä

      Meidän joukkue ilmoitti että tärkeintä on voittaminen , ei se että kaikki pääsee pelaamaan .
      Kivaa!

      • <<<<

        ON KIVA SEURATA JUNNU FUTISTA


    • ikäkausi-ikämies-isä

      junnufutis on huisin hieno harrastus, eikö se harrastus kumminkin oo, vai. Jos ei niin vanhemmat/valmestajat ovat tosi syvältä eivät tokikaa innokkaat junnut.

    • zlatan1

      Moi!

      Varmaankin kannattaa ensin miettiä, minkä tasoisesta joukkueesta on kysymys ja mitä joukkue hakee tulevaisuudessa. Kilpajoukkueet ovat kilpajoukkueita ja haaste-/ harrastejoukkueet ihan toinen juttu. Kilpajoukkueissa on yleisesti selkeät pelisäännöt, jotka kaikki mukaan tulevat ymmärtävät. Tai ainakin pitäisi ymmärtää! Siellä kyse ei enää ole Kaikki Pelaa - jutuista, vaan nimen mukaisesti kilpailemisesta.

      Haaste- / harrastejoukkueissa toiminta voi ja oikeastaan pitääkin olla enemmän " kaikilla on kivaa " fiiliksellä touhuamista.

      Kilpailullisimmille ja intohimoisimmille pitää antaa mahdollisuus treenata ja pelata omalla tasollaan, kuin myös hiukan leppoisammin harrastavillekin, mutta niitä ei missään nimessä pidä mennä sekottamaan. Silloin tuloksena ei ole kuin iso soppa, jossa junnut ovat se kärsivä osapuoli!

      Vaikeaksi asian tekee se, että aika moni vanhemmista näkee sen oman pojan / tytön joukkueen ehdottomana tähtenä, vaikka näin ei todellisuudessa olekaan! Tästä lähtee se vanhempien vinkumiskierre, jossa on taas kärsijänä ne junnut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      148
      2879
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      367
      2037
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1767
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      37
      1722
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1411
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      328
      955
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe