Hei,
Parille ystävälleni ja itsellenikin on tullut postia [email protected] osoitteesta. Ihan tuntematon tyyppi, ei ainakaan tunnusteta, että tunnettaisiin.. =) Jos meiliin vastaa, se tulee bumerangina takaisin. Onko kyse viruksesta, joka lähettelee viestejä vai mikä tämän takana on?
Kiitoksia.
Parille ystävälleni ja itsellenikin on tullut postia [email protected] osoitteesta. Ihan tuntematon tyyppi, ei ainakaan tunnusteta, että tunnettaisiin.. =) Jos meiliin vastaa, se tulee bumerangina takaisin. Onko kyse viruksesta, joka lähettelee viestejä vai mikä tämän takana on?
Kiitoksia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos siinä on liite, tallenna se työpöydälle ja tarkista virusohjelmalla, onko viruksia. Toisaalta minä kyllä hävittäisin tuntemattomalta ihmiseltä tulleen liitteen sen enempiä tutkimatta.
MUTTA LIITETTÄ EI SAA MISSÄÄN TAPAUKSESSA AVATA.
Ellei siinä ole liitettä, sen voi lukea, mutta mihinkään siinä ehkä olevista linkeistä ei pidä mennä. Paras sitten hävittää viesti, ellei siinä ole mitään asiaa.
Kyllä nykyiset madot leviävät ilman liitettä!
http://www.itviikko.fi/uutiset/uutinen.asp?UutisID=60007
Kun koneellasi on kunnollinen virustentorjunta ohjelma, niin voit olla täysin rauhassa virusten suhteen, virustentorjunta ohjelmasi kyllä tunnistaa ja tuhoaa koneellesi pyrkivät virukset vaikka avaisit liitteetkin.
Etkö itse lukenut sitä juttua? Aukko on tukittu jo aikaa sitten. Jos et ihmisparka ole hakenut päivityksiä, saat syyttää vain itseäsi. Jokaisen Windowsin käyttäjän täytyy tietää, että Windows on reikiä täynnä, ja päivitykset on aina haettava tai oltava automatiikka sitä varten.
Ei ole ihme että virukset mellastaa kun neuvotkin on tätä tasoa. Ei saa olla näin sinisilmäinen.
Koettakaa hyvät ihmiset tajuta että vaikka teillä kalleimmat ja hienoimmat virustorjunnat niin ne on auttamatta aina jäljessä viruksista.
Ei ole olemassakaan mitään yleispätevää rokotetta vaan torjunta perustuu siihen että softan tekijä on analysoinut viruksen, laittanut päivityksen tarjolle ja sinä olet päivittänyt koneesi. Vasta sen jälkeen on toivoakaan metsästyksen onnistumisesta.
Kato noiden viestien lähdekoodi, sieltä kyllä näkyy mistä se on lähtenyt ja mitä reittiä sulle tullut. Usein näkyy myös lähettäjän IP. Sitten vaan lähetät ISP:lle nämä otsikkotiedot, niin jos se on fiksu, ne lopettaa tuon virusviljelyn.
Riippuu tietysti millä ohjelmalla postias luet, mutta kaikista saat kyllä joko ns pitkät osoitteet tai lähdekoodin näkyviin.
Ja todennäköisesti viruksiahan ne.
Moi,
Kiitoksia vinkeistä ja neuvoista.
Katson postit Outookilla, Yahoolla ja Luukulla. Miten mä noista saan lähdekoodit esille? Mikä on ISP?
Kiitoksia.
-Neuvoton =)