minulle todettiin puolivuotta sitten lääkärillä käydessäni kondylooma,kysyisin nyt teiltä joilla on sama kyseinen tauti,et lähteekö se koskaan pois,ilman et pitää tehrä kuulemaani laaserleikkausta?ja haluisin tietää jotain muutakin lisää vähän tästä taudista..ku en uskalla mennä uudelleen lääkärille vaikka pitäs mennä pian,mutta pelkään,että joudun taas sisäis tutkimukseen..=(ja vielä et ottaako papakoe kipeetä ja mitkä ovat sen jälkeiset yleiset oireet?Kertokaa mulle pliis!
Pelottaa koko Tauti..=(
Terhi
63800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kondyloomasta en valitettavasti tiedä mitään, mutta kysyit myös ottaako papakoe kipeetä? ei, se ei ota kipeetä, korkeintaan tuntuu epämiellyttävälle.koitat vain rentoutua.
Mulla on kans, papat piti ottaa ja yhden rasvan sain. Se ei kuitenkaan ihan auttanu, seuraavassa papassa oli kuitenki vielä puhtausluokka 2 ja HPV-infektio näky vaikkei kondyloomaa ollukkaan. Jouduin kohdun tähystykseen ja otettiin koepala. mikä oli todella yksinkertasta (eikä se papakaan yhtään paha oo, sama kun pikkusen neulalla tökkäis, sekunni kestää). No, koepala olikin ollut kuulemma liian pieni eikä siitä näkyny että oliko solumuutoksia mutta gyne sano ettei vielä tartte uutta ottaa, ensin puolen vuoden päästä kontrollipapa ja jos ei vieläkään oo puhtausluokka 1 niin sitten vasta uus koepala. Anto taas yhtä eri rasvaa mutta sano ettei sitä vielä tartte käyttää kun ei oo niin vakava tilanne. Rohkeasti vaan lekurille, 2 puhtausluokka ja kondylooma ei vielä pahaa oo ja sen voi hoitaa mutta hoitamattomana siitä voi tulla syöpä. Ja hoitamaton tosiaan tarkottaa että menee siihen vuosia ja vasta puhtausluokka 4 taitaa olla syövän esiaste, eli ei sitäkään kannata säikähtää. Mutta ajoissa kuitenkin kannattaa käydä hoitaan ettei sitten vaivaa.
Syövän esiaste voi löytyä vaikka papakoe näyttäis luokkaa 2. Minulle kävi juuri niin. Papa ei koskaan yli-tarkka. Vasta koepalat (joita minulta otettiin 6 kpl) antavat tarkan diagnoosin.
Kyllä kondylooma tulee hoitaa pois ja käydä säännöllisesti papa-kokeessa. Papa-koe ei satu mutta jos solumuutoksia niin otetaan koepaloja ja ne kyllä sattuvat. Ainakin minulla.
Mulla oli papa lk 2 ja koepaloista ilmeni kondylooma ja sen aiheuttama kohdunkaulan syövän esiaste. Leikattiin pala pois kohdunsuusta (puudutettiin,ei sattunut) ja kontrolleissa kävin 3 vuotta. Nyt olen terve. Käyn yksityisellä papa-kokeessa kerran vuodessa koska kondylooma on virus ja voi uusia milloin vain.
Reippaasti vain lääkäriin ja hoidatat taudin pois. Esiasteet pystytään aina hoitamaan 100 %.sti. Tsemppiä.
sain tänään tietää että mulla on syövän esiaste ja se kaikki on lähtenyt kondyloomasta.. että kannattaa käydä kontrolleissa sieltä kautta munkin tila saatiin selville.. ainut nyt huolestuttaa etta vaikuttaako se lapsen saantiin. kun en puhelimessa kerenny kysyä asiaa tarkemmin.. hoitoon meen vasta kuukauden päästä..
Moi!
Itselläni todettiin Papasta puhtausluokka III ja juuri sain tietää,että kohdunkaulasta on löydetty vahvaa solumuutosta eli dysplasiaa, syövän esiastetta. Menen sähkösilmukkahoitoon ja sen jälkeen seurataan säännöllisesti. Itse olen onneksi käynyt säännöllisesti Papa-kokeissa, joten tämäkin onneksi löydettiin hyvissä ajoin. Itselläni oli ongelmia tosin koepalojen ottamisen jälkeen, mulle tuli runsas verenvuoto, joka polttamalla rauhoitettiin. En pelkää koepalojen ottamista saatikka hoitoa, koska ne ovat todellä tärkeitä ja niillä estetään solumuutosten kehitttymistä syöväksi.