Onko kokemuksia kyseisestä skootterista? Tuntuisi saavan sopivaan rahaan ruiskukoneisen laitteen 4v takuulla. Vaikka onkin Hondan "halpis"tuotantoa taitaa silti olla kohtuullisen laadukas.
80km/h kulkenee vielä mukavasti ja onko tuossa nopeudessa vakaa ajettava. Itsellä 90% taajama-ajoa 40-70km/h rajoitusalueella. Onko huoltoväli 4tkm vai 6 tkm?
Kertokaa ihmeessä kokemuksia, jos hankkisin Hondan keväämmällä alle
Honda Lead 110?
10
4724
Vastaukset
- jhutsila
Hintaansa nähden todella laadukas - tehty kiinassa, mutta Hondan standardeilla. Ruiskukone mukava ajella, jarruun tuskin tarvitsee koskea. Kulutus max. 2,5 l/100 km vaikka ajaa urku auki. Penkki ahdas, muotoiltu todella pienelle pepulle. Oman penkin modautin verhoilijalla tasaiseksi - ja kyllä kannatti, nyt mahtuu isompikin äijä ajelemaan. Hyvät valot. Kulkee max. 90 (itsellä pleksi) ja on vakaa ajettava. 80 teille vielä kehtaa mennä, mutta paras taajamassa, optimi matkavauhti 60 km/h. Viivalta lähtee tosi iloisesti, aika monet autot jää taakse. Huollot 1, 4, 8... jne. Kokemusta myös edellisestä mallista, ajoin 12t. eikä mitään ongelmia - tosi hyvä peli. Tämä uusi on jotenkin "sivistyneempi". Vakuutukset siinä 350€/v. Huollot n. 120/kerta. Eli toimii alle 80 teillä kivasti, pieni siirtyminen 80 nopeudessa onnistuu, mutta jos pikatietä pitää enemmän ajaa, niin sitten suosittelen isompaa.
- aloittaja
Kuulostaa juuri passelilta peliltä meikäläisen tarpeisiin. Pistetään Hondan osto vakavasti harkintaan.
Tietojeni mukaan se Hondan Lead tehdään kuitenkin Intiassa...
Kurkkaa myös asiallinen keskustelu kyseistä laitteesta alla olevasta linkistä:
http://www.skoottericlubi.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1074&sid=a38527fef9efa1d43a452c585cd16051- jhutsila
PappaSkootteri kirjoitti:
Tietojeni mukaan se Hondan Lead tehdään kuitenkin Intiassa...
Kurkkaa myös asiallinen keskustelu kyseistä laitteesta alla olevasta linkistä:
http://www.skoottericlubi.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1074&sid=a38527fef9efa1d43a452c585cd16051En käy kiistelemään, mutta jostakin joskus kuulin/luin, että vanha leadi (100) tehtiin intiassa ja tämä uusi tehtäisiin kiinassa? Sama se - ei se pyörää huonommaksi muuta.
- Steffo
Minulla on leadi ollut jo pari vuotta. Tosi näppärä peli kaupunkiajeluille, eikä vie paljoa bensaa. Olen jopa hankkinut nastarenkaat! Talviajossa pyörä on kuitenkin aika horjakka, ja ajelenkin aika paljon pyöräteillä.
- aloittaja
Nyt on Honda ostettu, saa nähdä kuinka hyvä peli on. Huhtikuun alussa pitäisi ajokausi avata. Itsellä tosiaan ollut pienempää ja isompaa skootteria, mutta nyt eka "väliluokan" Honda.
- joneka
Kiva skootteri ajella,huippunopeus saisi olla n.100 km/h,80 km/h riittää hyvin hiekkatiellä ajaessa.
- Anonyymi
Heikot katteet
- Anonyymi
NO NIIN, OSAAKO JOKU NEUVOA MISTÄ SAA OSTETTUA UUSIA MUOVIKATTEITA HONDA LEAD IIN, etukate olisi kysymyksessä. Hieman vanha tämä ketju kyllä on ja aikaa vierähtänyt, kun viimeksi kirjoitin
- Anonyymi
Mistä voi ostaa Honda Leadi 110 suojakatteita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2533875- 603781
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1143068Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572748Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1302615Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352152Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012061Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441921Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251910Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711279