Brittien ajovalot

Verke

Täällä varmaan joku tietää, miten brittiläiset ajovaloumpiot poikkeaa niistä mitä meillä käytetään?

7

2782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttu...

      Briteissä on vasemmanpuoleinen liikenne ja meillä oikeanpuoleinen, joten lähivalojen epäsymmetrisyys kohdistuu siellä valokeilan vasempaan reunaan, meillä oikeaan. Lähivalojen valokuvio on siis peilikuva täkäläiseen verrattuna ja häikäisisi täällä vastaantulijaa.

      Jos aikoo ajaa Suomessa brittirekisterissä olevalla autolla, on ajovalon laseihin liimattava lähivalojen häikäisyä estävät teippikolmiot, jonka jälkeen valojen kantama on luokkaa surkea.

      Kaukovaloissa ei ole eroa.

      • Verke

        Onko ero siis umpioissa vai laseissa?


      • swallow sidecar
        Verke kirjoitti:

        Onko ero siis umpioissa vai laseissa?

        Riippuu Jaguarin mallista ja iästä.1940-luvulta tähän päivään on ehtinyt olla vaikka minkätyyppisiä lamppuja.
        Umpioihin ei saa laseja erikseen jos sitä tarkoitit.


      • Heikki.

        En omista Jaguaaria, enkä kyseistä merkkiä tunne, mutta joissain autoissa on pikasäätö umpiossa, jossa esim. kuusiokoloavaimella tai vastaavalla voi muuntaa valokuvion oikenpuoleisesta liikenteestä vasemmanpuoleiseen.


      • 2+10
        Heikki. kirjoitti:

        En omista Jaguaaria, enkä kyseistä merkkiä tunne, mutta joissain autoissa on pikasäätö umpiossa, jossa esim. kuusiokoloavaimella tai vastaavalla voi muuntaa valokuvion oikenpuoleisesta liikenteestä vasemmanpuoleiseen.

        Heikki alkoi täällä humoristiksi.

        Missäköhän autossa tuollainen säätö on?
        Kaverilta olet varmaan kuullut, eikä nyt tule mieleen...?


      • TGAAB
        2+10 kirjoitti:

        Heikki alkoi täällä humoristiksi.

        Missäköhän autossa tuollainen säätö on?
        Kaverilta olet varmaan kuullut, eikä nyt tule mieleen...?

        Xenon lampuilla varustetussa Jaguar X-type:ssa on kummassakin umpion takana vipu, jota kääntämällä saa valot oikeanpuoleisen liikenteen valoista käännettyä vasemmanpuoleisen liikenteen valoiksi.


      • jaakkerinen
        TGAAB kirjoitti:

        Xenon lampuilla varustetussa Jaguar X-type:ssa on kummassakin umpion takana vipu, jota kääntämällä saa valot oikeanpuoleisen liikenteen valoista käännettyä vasemmanpuoleisen liikenteen valoiksi.

        juu minun vanhassa (-04) äksässä oli pitkien valojen kotelossa vipu mistä voi säätää oikean tai vasemman puoliset liikenteet.se oli tosiaan siellä pitkien valojen puolella se vipu vaikka vaikuttikin lähivaloihin...uuden jakkeni valoja en ole tutkinut....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      77
      3392
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1264
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1041
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      24
      1009
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      810
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      36
      746
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      729
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      673
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      667
    Aihe