Pesän osakas haluaa ostaa

vainajan auton. Hän haluaa maksaa leskelle ja muille osakkaille(2) tietyn summan eikä halua autoa lasketavaksi muuhun perintöosaansa tai lakiosaansa. Käykö se näin ja miten tähän laki suhtaituu? Pitääkö siitä tehda erillinen paperi vai mitä? Miten menetellä?

Mikä ero on lakiosalla ja perintöosalla?
1648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Menetellään kuten missä tahansa irtaimen kaupassa kuolinpesän myydessä omaisuuttaan.
Laaditaan kauppakirja, jossa myyjinä ovat kaikki kuolinpesän osakkaat. Omistajakirjaamista varten Kirjallinen muoto kaupalle on välttämätön.

"Mikä ero on lakiosalla ja perintöosalla?"
Lakiosa on puolet perintöosasta. Perintösa on kullekin pesän osakkaana olevalle perilliselle tuleva lakimääräisestä perimusjärjestyksestä johtuva laskennallinen osuus perinnöstä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juha kirjoitti:

vainajan auton. Hän haluaa maksaa leskelle ja muille osakkaille(2) tietyn summan eikä halua autoa lasketavaksi muuhun perintöosaansa tai lakiosaansa. Käykö se näin ja miten tähän laki suhtaituu? Pitääkö siitä tehda erillinen paperi vai mitä? Miten menetellä?

Mikä ero on lakiosalla ja perintöosalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu