Keskusmuistin määrä

Ostin uuden koneen itselleni.Haluasin tietää,että kannattaako hankkia 32 vai 64 bittinen käyttis ja riittääkö 2 gigaa musitia vai hankinko neljä.Sekä pitäisi tietää,että kannattaako hankkia 800mhz vai 1066mhz muistia.
Prossuni on q9550 ja näyttis hd4850 1gb
6353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

käyttiksestä en sano mitään, mutta osta suosista 4 gigan kitti 1066:sta. hinnat ovat kuitenkin alhaalla tällä hetkellä. eipä tuolla välttämättä mitään huomattavaa eroa ole 800:een, mutta hinta on melkein sama. jos ostat 64 bittisen käyttiksen niin se kyllä tunnistaa enemmänkin muistia.

Äänestä
  • Miten "hinnat ovat alhaalla" jos muistin hinta on noin kaksinkertaistunut puolen vuoden sisällä?

    Äänestä

siitä mitä emolevysi tukee...

Mikähän tämä uusi kone siis on? Tiskikone?

Äänestä
  • Osittain muistin määrää kannattaa miettiä jos pelailet tai teet töitä esim. videon muokkausta tai 3d töitä, osta niin paljon kuin rammia voi emolevyyn laittaa. Usein aina tulee eteen ongelma koneen vanhetessa että rammia pitäisi sittenkin olla lisää:) Eli osta 4 vähintään. 2 gikaa riittää tällä hetkellä mutta 4 ei olisi huono sijoitus. Windows 7kin vaatii vissiin melkein jo sen 2 gikaa rammia en tästä ihan varma ole mutta kuitenkin enemmän kuin aikaisemmat windowsit.

    Äänestä

Ota 64-bittinen käyttis. Se tarvitsee 32-bittiseen verrattuna melkein tuplasti muistia ja levytilaa, mutta oman kokemuksen perusteella pelit ja muut ohjelmat toimivat tosi juoheasti. Itsellä käytössä win7 ultimate 64, perusasennus ottaa levytilaa vajaa 30 gt. Muisti on suhteellisen halpaa osta niin paljon kuin lompsa ja emolevy sietää. Itsellä 4Gt ram, se on riittänyt hyvin pelaamiseen ja muuhun kotikäyttöön.

Äänestä

Eli jos hankit yli 3 gigaa muistia niin silloinhan pitää jo hankkia se 64 bittinen muuten tuo 3 gigaa ylittävä määrä on turhaa. 32 bittinen tunnistaa vain 3 gigaa mustia. Niin ja olen samaa mieltä että hanki sitä muistia kerralla kunnolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-.-.-.-.-.-.-.-.- kirjoitti:

Ostin uuden koneen itselleni.Haluasin tietää,että kannattaako hankkia 32 vai 64 bittinen käyttis ja riittääkö 2 gigaa musitia vai hankinko neljä.Sekä pitäisi tietää,että kannattaako hankkia 800mhz vai 1066mhz muistia.
Prossuni on q9550 ja näyttis hd4850 1gb

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu