Koneyrittäjäin liitto housut kintuissa

Ruston

Kilpailuviraston kartellipäätös on nyt kaikkien tiedossa. Koneyrittäjäin liittokin sanoo, että "voi, voi". Jos Koneyrittäjäin liitolla olisi housut jalassa, se nostaisi metsäfirmoja vastaan hirvittävän metelin ja käräjät. Puuliitto, Paperiliitosta puhumattakaan veisi tuollaisen skandaalin jälkeen asiat oikeuteen. Koneyrittäjien nössöporukka itkeksii surkeuttaan ja pelkää, että naapuriyrittäjä pystyy tekemään vieläkin suuremmalla tappiolla, kuin itse pystyy.

3

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juoksua

      Mietippäs mikä on kartelli ? Kartelli syntyy kun hinnoista sovitaan yhteisesti , Noinhan ei kuitenkaa
      ole toimittu , hintojen vertailu kannonnokassa ei ole sopimista yhteisistä hinnoista . Jos koneyrittäjät
      tekevät taksakirjan niin siinä = kartellin makua , AY:liike sopii työehdot ja vähimmäishinnat ,
      minusta tuo haiskahtaa kartellilta.

      • 1976 - 2009

        Mietippä itse, mitä kaikkia ongelmia metsäfirmojen puunostokartelli on aiheuttanut metsäalalle. Etkö edes tajua, että esim sahahakkeista ja savujaosta sopiminen on aiheuttanut metsäkoneurakoitsijoillekin miljoonien ja taas miljoonien menetyksiä.
        Tiedätkö milläammattiryhmällä on maailman kalleimmat lämpöhaalarit ja kuka ne lopulta maksoi ? Ellet tätä tiedä, sinun on turhaa tänne kirjoitella.


      • kirpputoriksi.
        1976 - 2009 kirjoitti:

        Mietippä itse, mitä kaikkia ongelmia metsäfirmojen puunostokartelli on aiheuttanut metsäalalle. Etkö edes tajua, että esim sahahakkeista ja savujaosta sopiminen on aiheuttanut metsäkoneurakoitsijoillekin miljoonien ja taas miljoonien menetyksiä.
        Tiedätkö milläammattiryhmällä on maailman kalleimmat lämpöhaalarit ja kuka ne lopulta maksoi ? Ellet tätä tiedä, sinun on turhaa tänne kirjoitella.

        Paikalliset Koneyrittäjäliiton yhdistykset voisivat ohjeistaa tekotaksoja.
        Paikallinen sopiminen on yleistä.
        Yrittäjät on jätetty täysin yksin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      29
      5556
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      53
      5343
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      100
      4380
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3803
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3633
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3442
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3140
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2916
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2619
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      39
      2491
    Aihe