Elektroniset liitäntälaitteet?

Tarviiko valaisimien elktroniset liitäntälaitteet aina maadoituksen? Eli eikö semmoista saa tämmöseen vanhaan kerrostaloon missä ei maadoitusta ole?
111528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei liitäntälaite tarvi toimitansa vuoksi maadoitusta, mistä tuollaista olet keksinyt?

Äänestä
  • Sellaisen käsityksen olen saanut kun olen yrittänyt etsiä tietoa.. Vai koskeeko se vaan himmentäviä liitäntälaitteita tai jotain?

    Äänestä

Jos valaisin on luokan 2 kaksoiseristetty valaisin, niin ei tarvitse erillistä suojamaata. Tämäm tunnistaa kahdesta neliöstä, jotka ovat sisäkkäin.

Jos ei ole yllä olevan tyyppinen valaisin, tai muu laite, niin sitten pitää maadoittaa. Laitteessa on tätä varten erillinen suojamaajohdin.

Vanhat metallirunkoiset valaisimet, joissa ei ole runkoa maadoitetettu (2-johdinta) ovat hengenvaarallisia. Erityisesti vanhoissa taloissa joissa on vanhan tyyppinen sähköjärjestelmä, ei käytetä vikavirtasuojia ja valaisimille ei tule suojamaata.

Äänestä
  • Joo, ei ole maadotusta valoille eikä pistorasioillekaan ilmeisesti.. aukasin yhen jakorasian katosta niin keltainen ja violetti johto löytyi =) niistä oli kyllä sitten vedetty nykyvärien mukaan johdot lamppuja varten oleviin reikiin..

    Mistähän löytäisin luokan 2 olevia valaisimia, missä on elektroninen liitäntälaite? Ei oo hirveesti lisätietoja nettikauppojen sivuilla valaisimista..

    Äänestä

  • valopää123 kirjoitti:

    Joo, ei ole maadotusta valoille eikä pistorasioillekaan ilmeisesti.. aukasin yhen jakorasian katosta niin keltainen ja violetti johto löytyi =) niistä oli kyllä sitten vedetty nykyvärien mukaan johdot lamppuja varten oleviin reikiin..

    Mistähän löytäisin luokan 2 olevia valaisimia, missä on elektroninen liitäntälaite? Ei oo hirveesti lisätietoja nettikauppojen sivuilla valaisimista..

    Moi, minkä tyyppistä valaisinta olet ajatellut, minkälaiseen tilaan haluaisit sijoittaa sen, haluatko ehkä himmentää sitä myös?

    Äänestä

  • Sähköinssi_66 kirjoitti:

    Moi, minkä tyyppistä valaisinta olet ajatellut, minkälaiseen tilaan haluaisit sijoittaa sen, haluatko ehkä himmentää sitä myös?

    vähintään 16mm2 vahvuisen maadoituksen, aivan siitä syystä että elektroonit vuototilanteessa pääsevät vapaasti purkautumaan, asia kaiketi tuli selväksi.

    Äänestä

  • Kysehän oli liitäntälaitteen maadoituksesta eikä valaisimen rungon suojamaadoituksesta.Liitäntälaite ei siis tarvitse toiminnallista maadoitusta ja valaisimen voi jättää maadoittamatta jos tilassa on alun perinkin maadoittamattomat pistorasiat. Kattovalaisimet on yleensä asennettu kosketusetäisyyden ulkopuolelle eikä niihin jää kovin helposti jää kiinni vaikka sähköiskun rungosta vikatapauksessa saisikin.

    Äänestä

  • Sähköinssi_66 kirjoitti:

    Moi, minkä tyyppistä valaisinta olet ajatellut, minkälaiseen tilaan haluaisit sijoittaa sen, haluatko ehkä himmentää sitä myös?

    Joo himmennettävä valaisin oli mielessä, Merina nimeltään (2x54W, löytyy googlella), ja päivänvalolamppuja siinä polttaisin ja liitäntälaite käsittääkseni parantaisi valon laatua vieläkin. Liitäntälaitteena siinä on vissiin tuommonen: http://www.helvar.fi/default.asp?path=3386,3400,3462,3498&lan=FI

    Saa ehdottaa muitakin vaihtoehtoja jos on mielessä..

    Tulisi tähän yksiööni keskelle huoneen kattoa. (~25m2)

    Äänestä

  • ??????????????????? kirjoitti:

    Kysehän oli liitäntälaitteen maadoituksesta eikä valaisimen rungon suojamaadoituksesta.Liitäntälaite ei siis tarvitse toiminnallista maadoitusta ja valaisimen voi jättää maadoittamatta jos tilassa on alun perinkin maadoittamattomat pistorasiat. Kattovalaisimet on yleensä asennettu kosketusetäisyyden ulkopuolelle eikä niihin jää kovin helposti jää kiinni vaikka sähköiskun rungosta vikatapauksessa saisikin.

    Tätä juuri pohdin että tarviiko liitäntälaite toimiakseen maadoituksen ja jos ei niin onko semmoinen luvallista/kannattavaa asentaa ilman..

    Entäs mikä se syy on miksi näihin vanhoihin taloihin ei saa monesti himmennettäviä valoja asennettua? näin oli tuttu sähköasentaja sanonut.. Ei riitä johdot tai jotain, vaatisi 5-johtoisen kaapelin?
    Entä jos ottaa toisesta kattoreiästä kaks vaihdetta ja nollan, ja toisesta johdot ohjausvirroille? Valaisin tulisi muutenkin juuri kahden reijän välille.
    Tai asentaisin ihan erilliset ohjausjohdot, niissä ilmeisesti vain kulkisi vain 1-10V..


    kiitos vastauksista!

    Äänestä

Noniiin juttelin itse kyseisen sähköasentajan kanssa ja kyllä kuulemma saa himmennettävän tänne laitettua. käypi vielä varmistamassa asian tällä viikolla..

kiitos vastauksista

Äänestä

valmistajalla on maadoitusliitin toisilla ei.Itse kun vaihdan vuodessa satoja liitäntälaitteita työn puolesta,niin kytken sen jos valaisimessa on maadoitus ja liitäntälaitteessa on liitin. Toisaalta on myös muovilaatikoita kuten osramin quicktronic,maadoitus lienee suhteellisen turha.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valopää123 kirjoitti:

Tarviiko valaisimien elktroniset liitäntälaitteet aina maadoituksen? Eli eikö semmoista saa tämmöseen vanhaan kerrostaloon missä ei maadoitusta ole?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu