Tekijänoikeuksista kertokaa:)

Eli opiskelen alalla verkkomedia, medianomi.

Kysymykseni liittyy adoben tuotteisiin ja miksei muidenkin kuten autodesk 3d.

1.Opiskelija paketin saa ostaa kuka tahansa, kunhan ei tee rahallista voittoa?
2.Saako opiskelija paketilla työskennellä kotona, jos työskentelee yrityksessä missä tuotteesta on koko lisenssit.
Eli Varsinaisesti en tee voittoa itselleni kotona vaan yritykselle, joka on hankkinut itselleen täydet lisenssit?
( Tietenkin tarvitsen täyden lisenssin jos olen freelancer tai yksityisyrittäjä), mutta miten on tässä tapauksessa?

3

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8

      Kun asennat ohjelmia, saat aina lisenssiehdot luettavaksi, älä vain klikkaa "kyllä olen lukenut ehdot" nappia vaan lue ne.

      Adoben tuotteiden lisenssiehdot löytyvät sivun alalaidasta klikkaamalla "product license agreements" tai jotain sellaista.

      • Tämä kysymys lähinnä siksi että mietin kysymystä 2. Miksi ostaisin kotiin koko version jos saisi tehdä yritykselle opiskelija versiolla. Ei mulla siis ole ko. ohjelmia edes vielä vaan hankinnassa.


      • 1stMacFinn
        sfinski80 kirjoitti:

        Tämä kysymys lähinnä siksi että mietin kysymystä 2. Miksi ostaisin kotiin koko version jos saisi tehdä yritykselle opiskelija versiolla. Ei mulla siis ole ko. ohjelmia edes vielä vaan hankinnassa.

        Kyllähän se niin menee, että työnantaja antaa työkalut niitä tarvitseville. Miten esittämäsi työskentelytapa poikkeaisi freelancerin työstä? Ei mitenkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      84
      1726
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      43
      1369
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      119
      1160
    4. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      83
      1068
    5. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      243
      1052
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      54
      910
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      62
      904
    8. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      890
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      834
    10. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      35
      814
    Aihe