Itsenäisyyspäivä 6.12.2009

mr.wint

Raitis juhlapäivä tänään. Sankarien muistoksi aion katsoa Tuntemattoman jo ainakin kymmennen kerran.
Hyvää Itsenaisyysp'ivää palsataisille!

4

220

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elokuvan taidan jättää väliin mutta raitis itsenäisyyspäivä jokatapauksessa, siitä on jo aikaa.. 6.12 1917.

    • Oskari5

      Elokuva pitää katsoa yhä uudelleen ja uudelleen. Edvin Laineen ohjaus on mestariluokkaa. Olen monen muun kanssa sitä mieltä, että kyseinen elokuva on koko itsenäisen Suomemme paras elokuva.
      Muistelen sellaisiakin katselukertoja, kun nukahdin ennen kuin filmi loppui. Tuli nimittäin tehtyä muutama "kuppi" siinä katselun lomassa.

    • unskiki

      samaa ,myös ulkomailla asuville. ainoat paukut saa puolestani tulla telkkarista.

    • Se on Väinö Linnan mielikuvituksen tuotetta, siis kertomakirjallisuutta, romaani, vaikuttamispyrkimyksineen, kärjistyksineen, yksipuolisuuksineen, karrikointeineen ja ennen kaikkea sen on tarkoitus käydä kaupaksi. Edvin Laine on tehnyt romaanista elokuvan johon hän on ladannut omat tulkintansa. Romaani ja elokuva "Tuntematon sotilas" eivät siis ole dokumentteja eivätkä historiankirjoitusta.

      Kaksi omaistani, isäni ja appeni, jotka molemmat kokivat sodat etulinjassa, kersanttina ja sotamiehenä, Summassa, Karjalassa ja siellä, eivät hyväksyneet romaanin näkemystä ollenkaan. Isäni ei halunnut puhuakaan siitä eikä hänellä kirjaa ollutkaan, vaikka oli kova lukumies. Appi sanoi, että se ei ollut sellaista mitä romaanissa kuvataan.

      Raitista itsenäisyyspäivän jatkoa asianomaisille ja raitista tulevaa aikaa muille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      66
      6321
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      64
      5707
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      133
      4848
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      61
      3977
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3865
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      36
      3277
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      69
      3051
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      62
      2901
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      77
      2689
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      48
      2005
    Aihe