poikani 7v sai eilen aamuna h1n1-rokotteen ja tänään nousi kuume 39 asteeseen,alentanut olen kuumetta paracetamolilla,apteekista kerrottiin että joillekin rokote saattaa tämän tehdä,menee ohi parissa päivässä,onko kellään samankaltaisia kokemuksia?
rokotuksen sivuoireita
nöf nöf
14389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
sivuoire rokotuksella, joten ei se ole erikoista. Menee ohi päivässä parissa. Joillakin on päänsärkyä, joillakin lihaskipuja, joillakin oksentelua. Kaverini oksensi ja sillä oli pää päivän kipeä. Sen jälkeen ei mitään oireita paitsi kättä vähän aikaa juili, muttei niin pahasti kuin jäykkispiikistä.
Et voi tietää, että menee ohi parissa päivässä. Itselläni oli rokotuksen jälkeen todella pahoja oireita ihan tasan tarkkaan kuukauden. Välillä uskoin kuolevani.
ei rokotuksen jälkioireita.
Oletpa väärässä. Ei ollut sikainfluenssaa, vaan kaksi lääkäriä totesi, että sikainfluenssarokote on aiheuttanut oireeni ja sain niihin reippaan annoksen (6xpv) panadolia 660 mg kuuriluonteisesti. Älä sinä tee niin äkkinäisiä johtopäätöksiä, kun et asioita tunne etkä voi kaikkien puolesta asioita kertoa!
kuutta kertaa päivässä määrätä. maksimiannos on 4 X päivässä. Se on maksamyrkky.
No miksä asiantuntija sinä olet kun Panadolin max annos aikuiselle on 4 g/pv ja edellisen annos on 6 x 660 eli 3960 g mikä ei ylitä 4 g annosta.
tablettia ole kuin 660 mg. Se on 665 mg. Tiedän, kun itse käytän. Se on Panadol extendiä, joka on pitkävaikutteinen. Ei sitä tarvitse ottaa kuin max. 3 kertaa päivässä justiin siksi, koska on pitkävaikutteinen.
Kyllä Panadolia määrätään isoja annoksia kuten täällä on kirjoitettu. Itse sain myös 6 x 660 mg päiväannoksen jatkuvaan pääkipuun ja onpa jopa auttanutkin. Kuten tällä palstalla on jo mainittukin, ei pitäisi antaa ohjeita ja jopa diagnooseja kuten "sinä sairastit taudin" -tyyliin, kun ei asiasta mitään tiedä. Kukaan toinen ei voi tietää toisen sairauksista ja väittää niistä sitä tai tätä. Myös lääkkeiden annosteleminen on yksilöllistä ja lääkäri päättää, minkä suuruisia annoksia annetaan.
No 660 tai 665 - aivan sama. Ei nyt aleta pilkkua nussimaan! Ja minulle lääkäri määräsi 6 tabua päivässä eli 3x2 tabua. Eihän sitä tarvitse silloin ottaa kuin 3 kertaa. Käytä järkeäsi. Määrä on kuitenkin 6 tablettia, vaikka itkisit ja hyppisit hattusi päällä tasajalkaa.
yläraja on 4 g päivässä ja sen jälkeen tulee maksatuhoja. Panadol on toisaalta hyvä lääke, mutta toisaalta sillä pystyy pääsemään todella helposti maksansiirtojonoon. 3 x 1 tabukin olisi ajanut saman asian.
mutta maksa ei.
"H1N1 -KEUHKOKOMPLIKAATIOT...Syynä saattaa olla tavanomaiset kipu- ja
kuumelääkkeet (NSAID). Lääkkeet yhdessä H1N1 -viruksen kanssa voivat aiheuttaa
rajun reaktion ja jopa äkkikuoleman. Oireisiin voi kuulua vakava verenmyrkytys,
monien elinten yhtäaikainen äkillinen toiminnanhäiriö, kuume, leukosytoosi
(korkea valkosolujen määrä), leukopenia (matala valkosolujen määrä), äkillinen
hengitystoiminnan vajaus (ARDS), maksan toiminnan häiriö, munuaisen toiminnan
pettäminen, lihastuho jne, siis samoja oireita kuin mistä nuo infektiolääkärit
puhuivat TV-ohjelmassa. Mutta he eivät hiiskuneet mitään tästä puolesta. Joko he
eivät tienneet asiasta tai sitten eivät halunneet rokotuskiihkossaan kertoa sitä
kansalle."
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=146
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=145
poika siis sairasti 3 päivää h1n1-rokotteen sivuoireista,kuume nousi parhaimmillaan 39.4,lihassärkyä ja kerran oksensi.Nyt kuumeeton yö takana,ruoka ei vielä oikein maistu mutta jaksaa jo leikkiä,poika taisi olla juuri se "joka kymmenes",joka saa joitain oireita rokotteesta?
Haitalliset aineet poistuvat tehokkaasti elimistöstä jalkaterien tuhansien ihohuokosten kautta. Toimiva homma.