Onko Ford Mondeossa vm-2001 niitä ekoja jotka on 3korimallista niin onko niissä Jakopää Remmillä vai Ketjulla ja onko mikä sen vaihtoväli yleensä?? että paljonko saa ajaa kun pitää jakopää vaihtaa?? vastatkaa joku jolla on samanlainen porrasperäinen Mondeo joka on Duratecin 1.8Koneella niin tietääs vähän et kumpi niis on elikkäs VASTAUKSIA MONDEON OMISTAJAT
Onko Mondeossa Jakopää Remmillä vai Ketjulla Duratec koneessa
Hande88
3024240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
ketjulla se on
Niin mut näyttäis ainakin et se olis kyl hihnalla en kyl tiiä.
Voi hele...
mun tietääkseni hihnalla ja vaihtoväli 120tkm
Omistan samanlaisen ja ketjulla se on..joten ei tarvitse vaihtaa.
siis kaikki duratec moottorit on ketjulla ,myös vanhemmatkuin 2001
Itsellä samanlainen 2001 mondeo bensa 1,8 koneella. Moottorissa on ketju ei hihnaa. Erinomaisen iso säästö kun ei tarvitse hihnaa vaihtaa. Vaihtoväliä ei siis ole.
on nk. käyttöhihna, joka pyörittää laturia yms. Se kannattaa vaihtaa 100.000 km välein. Hinta lienee parikymppiä riippuu missä vaihdattaa.
Sen käyttöremmin myös itsekkin vaihtaa, ei ole kummoinen homma ;)
jaa et se näkyvä hihna siinä onkin käyttöhihna ja sit jakopää on ketjulla no hyvä homma sitten ettei tarvitte vaihtaa mitään jakopäätä saa huoletta vaan ajella :)
Ei nyt ihan huoletta mut kuitenkin
Kysyin Automaan Fordilta, tutki tietokoneelta ja sanoi, että 140 000 -150 000 on vaihtoväli. Mikään ei ikuisesti kestä, mutta parempi sekin kuin Alfan 30 000! Itse menen nyt noin 130 000 vaihtamaan niin saan ajella rauhassa ennenkuin vaihdan autoa, tärkeä tekijä vaihtokaupassa! Mulla on siis sama vuosimalli ja sama moottori Ambientti 1,8.
En tajua mitä järkeä sitä on mennä vaihtamaan.. totta kai automaa mielellään ottaa rahasi jos niitä heille tarjoat. viime huollossa kyselin samaa ajettu 160tkm ja kun sanoin että se on ketjulla, niin sanoitvat että ei sit tarvitse vaihtaa.
EI DURATECIÄ OLE 1.8 KONEELLA.. AINOASTAAN 2.0 JA 2.2
Onhan tietenkin Duratec-HE bensamoottoria 1.8:llakin.... Älä ainakaa sekoita Duratorq dieseliin jota on 2.0 ja 2.2.
Olette te yksiä vitun vatipäitä.
Ei helvetti mikä idiootti. Mondeo 2001 alkaen bensamoottori on Duratec-HE 1.8, 2.0, 2.5 ja 3.0
Diesel on Duratorq ja niitä on 2.0 ja 2.2.
On muuten 2,3 Duratec.
Vitun mulkku ime lekaa jos et osaa tutkia ford duratecin koneita missä ketju missä ei
Olisiko remmi, emmää tiiä. Vai olisiko ketju, en tiiä, vai. taitaa olla, en tiijä..
Vitja joka kestää 500tkm
Kyllä siellä on köysi, eikä mikään ketju. Kestää ikuisuuden.
Porrasperäinen on hihnalla ja farkku on ketjulla. Tämä on tieto.
ei pidä paikkaansa.
Ei paljoa kannata luottaa näihin keskusteluihin, soitto merkkikorjaamoon ja saat varmasti sen tiedon mitä kaipaat. Vai ketä näistä "asiantuntijoista " ajattelit uskoa ?
No jos tuolla on merkkihuolto jo kertonut että kestää 120tkm Duratec-He:n HIHNA ja tutkinut oikein tietokoneelta. Tyhmempikin tietää että Duratec-He:t on jakoketjulla.
Hihna on hanurista kaikilla merkeillä joissa sellainen on ja ketju lisäksi volkkarilla. Kallista huoltoa.
Minun mielestä hihna on helppo vaihtaa, muovikotelon alla vwssä. Ja halpa ostaa.
Ei kuluvia metallisia rattaita, liukuja, ketjua rallatusta.
MK3 Mondeo, duratec he 1.8 ja 2.0 ovat ketjukoneita.
Uskallan sanoa että siitä paremmasta päästä, nimittäin nämä ketjut kestää! Ei vaihdella kuin Volkkarissa, kerta 100tkm.
100 000km on aika pitkä matka, metalliselle ketjulle hammaspyörineen jotka on ohuita. Itselle siihen menisi 10 vuoden päivittäiset ajot. Auton moottorikin voi pyöriä vaikka km ei kertyisi, ja startteja. Jakopää pyörii
Hihnan ja vesipumpun vaihdan itse omiin autoihin, satasen kulut.
Köysi siellä on, eikä hihnaa tai ketjua..
hahhhhaaaaaaaaaaaaa
T. Köffffff
Oikein juuttiköyttä....