Poliitikot eivät välitä köyhistä!

pumpökt

Tämä kerma joka linnassa juhlii, haisee kuin hapan kerma. Köyhät jäävät oman onnensa nojaan ja kerma kuorii kerman kakusta. Köyhät saavat kuolata ja katsella haikeasti omassa surkeudessaan kuinka epä onnistunut politikko lauma töppää ja selittää asiat parhain päin. Eihän me, eihän me. Jos hyvänä aikana ostat talon ja kaikki on hyvin niin eipäs se sitten pois potkittuna enää olekkaan. Pankki ottaa talon ja köyhä ajetaan kadulle velat niskassaan. Sitten ihmetellään kun kansa ei osta eikä kuluta. Eihän sillä ole mitä kuluttaa! Nyt tulee aika jolloin on palattava säästämisen hyveeseen ja ostettava vain se mihin on varaa. Nuo Debitit ja Krediitit saavat kansan velkaantumaan yhä pahemmin. Se on tänään onnellisessa asemassa jolla ei ole velkaa ja on älynnyt säästää pahan päivän varalle. Niitä velkaisia on maassamme aivan liikaa. Minä en ikinä suostu velkaantumaan enkä ota niitä uusia kortteja, Visa elektron jyllää! Silloin kun kaupan kassa sanoo. ei katetta tilillä niin ostokset jäävät siihen ja pelastut velkaantumiselta, näin on. :D

11

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      mulla on debit, mutta sillä en pysty velkaantumaan, kun on rajoitukset päällä.

      Velkaa kyllä löytyy 9000€ opintolainaa. Enempää ei ole suunnitteilla velkaantua.

      Makselen pikkuhiljaa velkani pois ja elän onnellista velattoman elämää.

      • sika¨

        räkä


    • EI kynttilöitä edes

      Se paatos ja juhlan tuntu itsenäisyyspäivästä meni rintamalla haavoittuneen isäni ja lottana toimineen äitini mukana hautaan.
      Nyt lähinnä tuntuu irvokkaalta sytyttää kynttilät ja katsoa ahneen kermaliston pukuloistoa.
      Ei Suomi ole itsenäinen, meidät on saatettu maksamaan pankkiirien ja sijoittajien pelivelkoja ja määräysvalta asioista annettu Brysseliin.
      Lähes miljoona köyhää oman maan kansalaista on jätetty oman onnensa nojaan, leipäjonoihin ja sossun luukutukseen. Masennus- ja itsemurhatilastot ovat lohduttomat, samoin alkoholihaitat ja yleinen turvattomuus.
      Työtä, työtä, kilpailukykyä ja loputonta kasvua, se on mantra, jolla pitkäaikaityöttömät tuhotaan.
      Kuka on työkykyinen vuosien työttömyyden ja syrjättämisen jälkeen?
      Työstä on tehty itseisarvo ja yritystoimintaa tuetaan, mutta palkanmaksulla ei ole väliä.
      Orjatyö on tuotettu maahan tarkoituksella.
      Hävettää, kaveri jätetään sumeilematta ja korruptio kukoistaa.

      • ilvis1
        Mieron tien loppu kirjoitti:

        asiat menee parempaan tämän iltalehden-keskustelu linkin mukaan:

        http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showpost.php?s=b6e224ecd291da4f8770e2613ddcb589&p=5114178&postcount=34

        ylläolevasta puuttuva Ydinvoima-linkki:
        [url]http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=285770[/url]
        PS
        [url]http://janrossi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/52767-rothschildit-ja-rockefellerit-hallitsevat-yhdysvaltoja-ja-eurooppaa-kirja-suunnitteilla[/url]

        mutta silti jaetaan helmiä kaksijalkaisille SIOILLE.


    • Totuus vaan on ettei pohjattomassa kaivossa vesi pysy ja hyvien kaivojen rakentaminen vaatii yhteistyötä.

      • doopi

        on 15 paras maa, eli on ne herrat jotenkin asiat hoitaneet


      • joillakin
        doopi kirjoitti:

        on 15 paras maa, eli on ne herrat jotenkin asiat hoitaneet

        Kahden kerroksen väkeä ollaan.
        Totta, hyvin on herrat asianSA hoitaneet. Suomi on joillekin hyvä maa.


    • Yks,helvetin köyhä.

      Tämä helvetin kauhea hössötys itsenäisyydenpäivän vietosta oikein etoo, presrd.linnassa juhlii aivan väärät ihmiset ,ne joille KUNNIA KUULUU makaavat unohdettuina omissa vaipoissaan ja UNOHDETTUINA jossain vanhainkodissa. Kansakunnan kerma juhlii ja pokkuroi toinen toistaan,mutta todellinen kansa on unohdettu.Tuntuu siltä,että herroilta on todellisuus hämärtynyt jo kauan sitten ,tuijotetaan vaan omaan-napaan eikä muka nähdä kun KANSA VOI PAHOIN .iLMEISESTI PÄÄTTÄJILLÄ EI OLE MINKÄÄNLAISTA OMAATUNOA JA VASTUUTA TAVALLISISTA KANSALAISISTA, HÄVETKÄÄ PÄÄTTÄJÄT !!!!!!!

    • ällöttävä juhla

      Linnan kutsuvierasjoukkoon sopisi lisätä muutama köyhä ja työtön, niin olisi tasapuolisempi otos kansasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      70
      1150
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      813
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      625
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      28
      604
    Aihe