Elikkäs olisi kiva kuulla vertailun vuoksi että minkä painoisia teidän mäyrikset ovat olleet esim. 12 viikkoisina ja miten paino on kehittynyt kasvuvaiheessa. (oma koira nyt 2,7 kg ja normi kokoinen)
Kysymys lähinnä siksi ettei ystäväpiirissä ole muita mäyriksiä niin hankala verrata omaa koiraa muihin mäykkyihin kasvuvaiheessa.
Mäyris pennun paino
4
592
Vastaukset
- De Soto.
Ei meillä ole ikinä seurattu mäykyn painoa.Paljon tärkeämpi asia on mäykyn lihasten kehitys.Paljon lenkkiä,kun mäykky on sillä päällä,tai joskus 100m ja kotiin.Se on mäykystä kiinni.Jos se perhanan elukka tahtoo nukkua 14 tuntia,anna sen nukkua 14 tuntia.Jos se tykkää venytää vaikka nahkavyötä,niin pidä kiinni,älä missään nimessä nykäise.Ja yks hyvä neuvo,mäykky tykkää kun sen korvaan kuiskii kivoja asioita ihan hiljaa,se rakastaa juoruja.
- hajustiina
oltiin tänään puntarissa 16 viikkoisen karkkarin kanssa ja painoa 5,2 kg. Samoin olimme rokotuksilla ja lääkäri totesi pojan olevan just hyvän kokoinen - siis jokainen kasvaa omaan tahtiin. Ja voin sanoa että nykyään mäykyt ovat aikuisiässä hieman painavampia kuin kymmenen vuotta sitten - siinäkin kehitys menee omaan tahtiin.
Siis mäykkysi voi painaa ihan mitä vaan kunhan se näyttää hyvältä ja on iloinen!
Ja todella, mäykyt rakastaa juoruja ja suukottelua sekä ylenmääräistä hellyyttä!...jopa iltarukouskin on ok...meillä aletaan sen jälkeen kiltisti nukkumaan uninallen kera!- ENDAKSI.
Meidän mäykky oli 1,5 vuotta kun se tuotiin meille.Se oli rutiköyhä reppana ja nyt sillä on vaikka mimmosia karvaleluja.Reppanasta tuli kamala kapitalisti.Kaikki omaisuus on oltava tallella.Viime kesänä yks lelu oli kadoksissa,kyllä koko perhe haki sitä ja löytyhän se.Mäykky oli kätkenyt sen sohvatyynyn alle.
- jewwiwi
ENDAKSI. kirjoitti:
Meidän mäykky oli 1,5 vuotta kun se tuotiin meille.Se oli rutiköyhä reppana ja nyt sillä on vaikka mimmosia karvaleluja.Reppanasta tuli kamala kapitalisti.Kaikki omaisuus on oltava tallella.Viime kesänä yks lelu oli kadoksissa,kyllä koko perhe haki sitä ja löytyhän se.Mäykky oli kätkenyt sen sohvatyynyn alle.
synnyttyään taisi painaa 250 grammaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910