Kirkossa vai kotona?

Tämä ei nyt suoranaisesti liity kummiuteen, mutta mieltämme askarruttaa pidettäisikö me kastetilaisuuden kirkossa vai kotona. Olisi oikein mukava kastaa lapsi kirkossa. lähipiirissämme ei ole kastettu ketään kirkossa, vaan kaikki kastetilaisuudet ovat olleet kotona. Kertoisitteko molempien hyviä ja huonoja puolia sekä kertoisitteko hieman muutenkin kirkossa kastamisesta! Kiitos!
4579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kirkossa kastaminen on huomattavasti juhlavampi jha mieleenjäävämpi vaihtoehto. Kotikasteen puoleta taas on se, että on lyhyt matka kahveille.

Äänestä

Minä henk.kohtasesti kastaisin lapseni kyllä kirkossa. Tilaisuus on siellä jotenkin juhlavampi ja virallisempi..Jotenkin jo se tila luo kastetilaisuuden merkittävyyden! Toki kasteenhan voi toimittaa ihan kirkon kappelissakin..jos ristiäiset on pienet, mutta muuten kirkko on parempi, jos väkeä on paljon! Kappeli ja kirkkosali ovat mielestäni molemmat ok. Olen ollut molemmanlaisissa ristiäisissä. Jos on pieni porukka, kappeli on sinänsä mielestäni parempi, että tunnelma on jotenkin läheisempi! Mutta ei koti-ristiäisissäkään mitään vikaa ole. Niitäkin olen muutamat kokenut. Se on toki jokaisen oma valinta missä haluaa lapsensa kastettavan! Minä itse haluaisin, että lapseni kastettaisiin kirkossa ja kahvit pidettäisiin kotona sitten!!=)
Toivottavasti tästä oli sinulle jotain apua edes! Onnea valinnallenne=)

Äänestä

Olen ortodoksi ja meillä kasteet toimitetaan useimmiten kirkossa. Kotona vain, jos on liian pitkä matka tai muu erityinen syy. Mutta olen ollut mukana luterilaisessakin kasteessa kirkossa. Minä suosisin kastamista kirkossa, sillä siinä lapsen liittäminen kirkon jäsenyyteen tulee selvästi esille eli että kaste ei ole vain yksityinen nimenantojuhla.

Äänestä

kastettiin kirkossa samalla kun lapsen vanhemmat vihittiin avioliittoon. Eli kaste sopi hyvin tilaisuuteen, muuten se olisi varmasti järjestetty kotona.

Kaikki tuossa edellä sanoivat kirkossa kastamisen olevan juhlallisempaa ja jotenkin hienompaa kuin kotona tapahtuva nimen anto. Itse en ole samaa mieltä, kodistakin kun voi jokainen tehdä viihtyisän ja juhlavan paikan.

Olen ollut useammin kotiristiäisissä kuin kirkossa ja niissä on aina jotenkin leppoisampi tunnelma (kaikki ihmiset kun eivät kirkossa viihdy).

Pappi, Raamattu, kastemalja jne. löytyvät kyllä jokaisista ristiäisistä eli siltä pohjalta ollaan samassa tilanteessa järjestetään juhla sitten kotona tai kirkossa. (Huom, puhun nyt kastamisesta ev.lut. kirkkoon, muista ei itsellä ole kokemusta!)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaisu kirjoitti:

Tämä ei nyt suoranaisesti liity kummiuteen, mutta mieltämme askarruttaa pidettäisikö me kastetilaisuuden kirkossa vai kotona. Olisi oikein mukava kastaa lapsi kirkossa. lähipiirissämme ei ole kastettu ketään kirkossa, vaan kaikki kastetilaisuudet ovat olleet kotona. Kertoisitteko molempien hyviä ja huonoja puolia sekä kertoisitteko hieman muutenkin kirkossa kastamisesta! Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu