PIMPELIPOMPELI

Joulu on tulossa. Joulurauhaa kaikille fiksuille.

Sen sijaan metsästäjäperheissä voi kohta olla helvetti valloillaan. Kaapit ovat täynnä aseita ja viina virtaa. Akkakin nalkuttaa ja lisäksi ympärillä vaanivat kuvitteelliset pedot aiheuttavat tuskaa ja paineita. Liipasinsormi voikin olla tosi herkässä näin jouluriehan aikaan. Minä toivon, jotta naureskelija ei saisi linkittämisen aiheita joulupyhinä, mutta pelkään pahinta.

PPP = pyssyt pois paskasakilta

6

266

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on hiljentymisen

      juhla, ei mikään rieha.
      Ruuaksi mm. itse metsästettyä hanhea.
      Hyvää Joulua sinullekin, vaikka maailmankuvasi on kovin vääristynyt ja luonnosta vieraantunut.

      • sitä etukäteen ajatellaan ja teoretisoidaan. Käytännössä joulu on kuitenkin varsinkin metsästäjäeinareitten kodeissa ihan jotain muuta. Lisäksi pöljyytesi tulee esiin jo ruokavaliossasi. Opettelisit syömään vaikkapa lipeäkalaa, mutta se taitaa olla liian eksoottista tuommoselle hanhiaivolle.


      • messina
        Susianalyytikko kirjoitti:

        sitä etukäteen ajatellaan ja teoretisoidaan. Käytännössä joulu on kuitenkin varsinkin metsästäjäeinareitten kodeissa ihan jotain muuta. Lisäksi pöljyytesi tulee esiin jo ruokavaliossasi. Opettelisit syömään vaikkapa lipeäkalaa, mutta se taitaa olla liian eksoottista tuommoselle hanhiaivolle.

        ihan vesi tulee kielelle,kun muistelee viime joulun ruoka listaa:paistettua hanhea,kylmäsavustettua hirvenlihaa,umpisuolattua hirvenlihaa,pekonilla vuorattua metson täkkää,hirvenvasan maksasta tehtyä pateeta,karhun kämmenistä ja hirven turvasta itse tehtyä maalaishyytelöä, ja paljon muuta metsäneläimistä tehtyä herkku ruokaa.juomana maito. maistuis varmaan analyytikolle ps hyytelön valmisohjeet saat kun kysyt reilusti


      • näkjä
        Susianalyytikko kirjoitti:

        sitä etukäteen ajatellaan ja teoretisoidaan. Käytännössä joulu on kuitenkin varsinkin metsästäjäeinareitten kodeissa ihan jotain muuta. Lisäksi pöljyytesi tulee esiin jo ruokavaliossasi. Opettelisit syömään vaikkapa lipeäkalaa, mutta se taitaa olla liian eksoottista tuommoselle hanhiaivolle.

        luonnonsuojelija asialla, lipeäkala meinaan tehdään turskasta, ja kuinka ollakkaan turska on tonnikalan ohella yksi uhanalaisimmista ja ylikalastetuimmista kalalajeista. Kuinka se onnistuukin tämä meitin Paskamaisterj aina ja joka kerta valitsemaan esimerkikseen näitä edellemainittuja lajeja. Kyllä meinnaan pöljyyksiä mainostaessasi mainosta ihan itteäs, sulla ei ole paskankaan hajua mikä on tällä hetkellä tilanne. Sulle riittää kunhan siinä ei ole karvoja niin ne voi tappaa sukupuuttoon ilman tunnontuskia.


      • mutta sitä
        Susianalyytikko kirjoitti:

        sitä etukäteen ajatellaan ja teoretisoidaan. Käytännössä joulu on kuitenkin varsinkin metsästäjäeinareitten kodeissa ihan jotain muuta. Lisäksi pöljyytesi tulee esiin jo ruokavaliossasi. Opettelisit syömään vaikkapa lipeäkalaa, mutta se taitaa olla liian eksoottista tuommoselle hanhiaivolle.

        lipeäkalaa ei ole, kun kukaan ei siitä tykkää.
        Maistettu on kyllä.
        Mutta tapettu se kalakin on. Ei sitä elävältä syödä.


    • analyylikko

      joululahjaksi perspyyhkeitä koko repullinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      39
      1128
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      848
    3. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      710
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      40
      696
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      199
      566
    6. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      499
    7. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      46
      498
    8. jumala ei auta hittojakaan..

      kuka tahansa voi kirjottaa lapulle mitä vaan ja väittää että jumala olisi sen kirjoittanut... onko yksikään raamatun kir
      Sinkut
      204
      473
    9. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      174
      462
    10. Onneksi en ole riippuvainen Kuhmo Oy:stä

      Lähinnä naurattaa, kun ylipainoiset, punakat kuljetus ja muutkin yrittäjät yrittävät lohdutella itseään uuden omistajan
      Kuhmo
      6
      447
    Aihe