MInulla on meneillään ensimmäinen raskaus rv13 3. Olen oksennellut rajusti 7 viikkoa, joista olen ollut sairaslomalla kohta 4 viikkoa kun juuri mikään ei ole pysynyt sisällä.. Nyt olo on hieman helpottunut oksentelun suhteen ja jäljellä on vain kova väsymys ja uupumus..
Makaan kaikki päivät sängyssä tai sohvalla eikä energiaa yksinkertaisesti ole nyt mihinkään muuhun. Hyväksyn asian ja kuuntelen itseäni enkä vaadi itseltäni mitään muuta kuin lepoa.
Raivostuttaa ihmisten selittely siitä kuinka paljon tai vähän ovat olleet sairaslomalla ja "voi kun harmittaa nyt tämä 4pv sairasloma ja mitähän työkaverit ajattelee", vaikka oikeasti voidaan todella huonosti.
Onko tämä jokin hyvän kansalaisen mitta, kuinka pitkään voidaan olla töissä vaikka pää kainalossa ilman sairaslomaa? ja miksi ihmisillä ylipäätään on mielipiteitä muiden sairaslomista?
Tiedän, että on olemassa paljon heitä, jolla ei ole vaihtoehtoja ja ovat töissä ja elättävät perheensä uupumuksesta huolimatta.
7 vuotta olen ollut eri työpaikoissa ja muuttnut ympäriinsä, että nyt on se hetki kun aion kerätä voimia kotona ihan siihen asti, että voin hyvin. Olkoon työkaverini mitä mieltä tahansa.
Paljon jaksamisia teille muille masennuksen ja uupumuksen keskellä, joilla vielä lapset, koti ja taloudellinen vastuu kannettavana.
MASENNUS JA SAIRASLOMA
väsynytttt
1
624
Vastaukset
- Paranepian
määräämä sairausloma on pidettävä, tai vakuutus ei korvaa vahinkoja. Et saa sairausloman aikana tehdä muuta kuin levätä ja yrittää toipua ja elää kaikin tavoin lääkärin määräysten mukaan.
Et tarvitse mitään selityksiä, jos sairauslomasi on määrännyt lääkäri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831611Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2681263Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40807
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781