Minulla on todettu jo vuosia sitten tuo, kuulemma harmiton, muttei sitten olekaan. Nyt sitten alettiin uutisoimaan siitä, että äkkikuolema odottaa, jonkun vuoden päästä, kiva kiva. Mutta kun ihmisten kommentteja lukee, tulee pahamieli, heidän mielestään meidän elämäntavat on huonot. Eli syödään liikaa karkkia, syödään valmisruokaa, ei liikuta jne. Silloin kun löytyi minulta olen pyöräillyt vuosia kymmeniä kilometreja päivässä, töihin oli jo pelkästään n. 10 kilometriä suuntaansa, enkä syö valmis ruokaa, joskus käyn pizzalla tai hampurilaiselle, kerran-pari kuussa. Ja olen koko ikäni harrastanut kestävyysliikuntaa, mutta silti vika onkin minussa. Itsellä ei huumorintaju riitä näihin juttuihin enään. En tunne ketään kellä olisi sama ongelma, edes vanhemmillani ei ole, tosin rytmihäiröitä kyllä.
varhainen repolarisaatio
yksi niistä
65289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kertoisitko lisää, minun lähisukulaisellani näyttää olevan sama ja hän on vielä nuori. Luin myös tuosta asiasta ja haluisin tietää lisää. Oletko muuten mies vai nainen? Minä olen jo iäkkäämpi, eikä minulla itselläni luultavasti ole juuri tuota, mutta eräs juttu kuitenkin sydämessä. Mistä tuosta saisi lisää tietoa, tämä kyseinen henkilö ei tiedä asiasta, mutta kun luin tuon uutisen muistin hänen papereissaan olevan maininnan ja samahan se oli! Mitä oireita sinulla on ollut, että sydäntäsi on tutkittu?
Olen nainen ja tämä "vaiva" löytyi yllättäen, sydämestä kuului sivuääni ja pulssi oli epätasainen, joten piti käydä EKG:ssa, siellä sitten löytyi, olin silloin 35 vuotia, siitän on nyt kolme vuotta aikaa. Itsekin olen yrittänyt etsiä vuosia lisää tietoa, muttei tahdo löytyä mistään.
Oireina on paikkojen puutumiset (jopa kävellessä), rintakipuja ja sitten tympein oire on, se että yhtäkkiä tuntuu että tulee tunne ettei pumppu lyö ja varpaista päähän nousee kokovartalo väsymys, silloin tulee mieleen, että pitääkö soittaa ambulanssi vai mitä tekee, tähän asti on mennyt ohi, lopuksi alkaa sydän hakkaamaan niin että pelottaa. Luulin olevani luulotautinen, aiemmin, mutten nähtävästi olekaan, pulssi ja verenpaineet ovat pääsääntöisesti matalalla, väliin sitten huitelee sellaisissa lukemissa, että hirvittää ja huimaa.
Olisiko sinulla sellaista sähköpostiosoitetta, jonka voisit laittaa tähän, voitas vaihtaa ajatuksia ja kokemuksia. Minulla myös ollut kaikenlaisia sydänjuttuja ja nyt mietityttää tämä kun läheisellä näyttää olevan tuo mikä sinullakin. Itse ole myös nainen, yli viisikymmentä jo ikää. Aikoinaan sydäntäni tutkittiin paljonkin, mutta vielä tässä elossa ollaan.
Tässä on pari päivää ollut yhtä juoksua, mutta sp on [email protected].
Saitko minun sähköpostini?
Täällä on kanssa, ikää 33v. Ei tunnu kellään muulla olevan.