Poista sovellutus

Minulla on ohjauspaneelin poista listalla xp-päivityksiä 60 kpl:tta. Hidastaako ne konetta? Onko ne turhia ohjelmia? Voinko poistaa kaikki muut paitsi viimeisen?
6171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tartunnan saaneilla on hinku rassata käyttöjärjestelmää, ja poistella se, tuo, ja ne kummallisina, että josko vaikka systeemit paranevat?
Se tauti johtaa pääsääntöisesti katastrofiin.

Älä poista käyttöjärjestelmän päivityksiä.
Poistele ennemmin vaikka omia tiedostoja.

Äänestä

No et voi poistaa. Eivät hidasta konetta. Eivät ole turhia ohjelmia. Jätä ajattelu ja anna palaa vaan. Jos kiintolevytila loppuu osta uusi kiintolevy vanhan seuraksi.

Äänestä
  • Tosin järkeä siinä ei ole, kuin siinä tapauksessa, että on varma tieto jonkin päivityksen vahingollisuudesta..

    Äänestä

Niistä käynnistyy yksittäisten päivityksien poisto, älä poista.

Jos siivota haluat, niin kiintolevylle tulee hieman lisää tilaa jos laitat piilotetut tiedostot näkymään ja poistat windows-kansion alta $KB...$-nimetyt kansiot. Ne pitävät sisällään päivitysten poistoon tarvittavat tiedot.
Jos kone toimii OK, niin et tarvitse niitä (eli et tarvitse poistaa päivityksiä).
Sen jälkeen voit klikkailla ohjauspaneelissa niitä päivityksiä - XP ilmoittaa, ettei poistoa voida suorittaa, koska poistoon tarvittavia tiedostoja ei löydy - haluatko poistaa listalta...
Kiintolevyltä vapautuu hieman tilaa ja lista lyhenee, ei niillä muuta vaikutusta ole.

Äänestä
  • $KB...$-nimetyt kansiot

    Niitäkin tullut poisteltua, ja siihen töppäykseensä törmää hyvin ikävissä merkeissä toisaalla.
    Ei voi suositella, vaikka itse päivitykset säilyvätkin. Pysyvästi.

    Äänestä

poistaa...

Tosin kehittyneissä käyttöjärjestelmissä uudet päivitykset korvaavat vanhemmat ja ne vanhat poistetaan asennettaessa uusia päivityksiä. Näin ei pääse kiintolevy täyttymään roskaksta..

:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kkhifk51 kirjoitti:

Minulla on ohjauspaneelin poista listalla xp-päivityksiä 60 kpl:tta. Hidastaako ne konetta? Onko ne turhia ohjelmia? Voinko poistaa kaikki muut paitsi viimeisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu