Miksi trimmattava rotu?

suomenajokki

Anteeksi tyhmä kysymys..

Miksi kultainen on trimmattava rotu? Eikös siltä kuitenkin karvaa lähde? Tai kun olen käsittänyt että yleensä niitä koiria trimmataan joilta karvaa ei lähde esim. snautserit. Onkos sen karvan laatu jotenkin erilainen? Eihän esim. flattia tai chessiä trimmata. Vai?

Valaiskaapa tietämätöntä! :)

3

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hukka-Musti

      Koirilta lähtee turhan tulinen aluskarva sekä kuollut (tai vanhentunut ym. miten sen nyt ottaa) peitinkarva. Mutta päälliskarva säilyys illä kumminkin ja kasvaa nopeasti. Eli >>ylimääräinen>> karva lähtee, mutta hyödyllinen karva jää kasvamaan. Mutta ei kultsia ole pakko trimmata, jos siitä haluaa vaikka jättimäisen maltankiran. Tosin korvien ympärystö (ja korvalehties sispäpuoli) on ehdottomasti siistittävä liian tiiviistä karvapeitteestä, jotta ilma siellä kiertää.

      • T_A-R_Y

        Mun kultsi on sellane karvapesä et me ei kyll trimmailla sitä kauheesti mut leikellään sieltä ja täältä:D.Olen itse leikellyt sen tassunpohjia "jalkahapsuja" ja korvassa olevia pitkiä karvatupsuja.Kyllähän koirista lähtee karvaa vaikka niitä trimmaillaakin.Itse me emme vie trimmaajalle koiraamme emmehän käy näyttelyissä emmekä muutenkaan...


    • minna--

      Meidän kultaisia trimmaillaan vaan kesäisin, kun kuuma sää tekee niiden olon tukalaksi. Koirilla on hyvin runsas karva sekä kaulassa että korvien ympärillä.

      Kultaisia noutajia ei ole pakko trimmata ellei omistaja niin halua, mutta trimmattu koira on huomattavasti siistimmän näköinen kuin karvaa valtoimenaan kasvava :) suurimman eron ulkonäköön tekee tietenkin ohennettu karva kaulan ja pään seuduilla sekä sapelimaiseksi muotoiltu häntä.

      Näyttelyihin mennessä kultaisten trimmaus on pakollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      199
      11814
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5559
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2867
    4. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      17
      2590
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      42
      2479
    6. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      34
      2043
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      47
      1949
    8. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1921
    9. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1775
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1747
    Aihe