Miksi trimmattava rotu?

suomenajokki

Anteeksi tyhmä kysymys..

Miksi kultainen on trimmattava rotu? Eikös siltä kuitenkin karvaa lähde? Tai kun olen käsittänyt että yleensä niitä koiria trimmataan joilta karvaa ei lähde esim. snautserit. Onkos sen karvan laatu jotenkin erilainen? Eihän esim. flattia tai chessiä trimmata. Vai?

Valaiskaapa tietämätöntä! :)

3

524

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hukka-Musti

      Koirilta lähtee turhan tulinen aluskarva sekä kuollut (tai vanhentunut ym. miten sen nyt ottaa) peitinkarva. Mutta päälliskarva säilyys illä kumminkin ja kasvaa nopeasti. Eli >>ylimääräinen>> karva lähtee, mutta hyödyllinen karva jää kasvamaan. Mutta ei kultsia ole pakko trimmata, jos siitä haluaa vaikka jättimäisen maltankiran. Tosin korvien ympärystö (ja korvalehties sispäpuoli) on ehdottomasti siistittävä liian tiiviistä karvapeitteestä, jotta ilma siellä kiertää.

      • T_A-R_Y

        Mun kultsi on sellane karvapesä et me ei kyll trimmailla sitä kauheesti mut leikellään sieltä ja täältä:D.Olen itse leikellyt sen tassunpohjia "jalkahapsuja" ja korvassa olevia pitkiä karvatupsuja.Kyllähän koirista lähtee karvaa vaikka niitä trimmaillaakin.Itse me emme vie trimmaajalle koiraamme emmehän käy näyttelyissä emmekä muutenkaan...


    • minna--

      Meidän kultaisia trimmaillaan vaan kesäisin, kun kuuma sää tekee niiden olon tukalaksi. Koirilla on hyvin runsas karva sekä kaulassa että korvien ympärillä.

      Kultaisia noutajia ei ole pakko trimmata ellei omistaja niin halua, mutta trimmattu koira on huomattavasti siistimmän näköinen kuin karvaa valtoimenaan kasvava :) suurimman eron ulkonäköön tekee tietenkin ohennettu karva kaulan ja pään seuduilla sekä sapelimaiseksi muotoiltu häntä.

      Näyttelyihin mennessä kultaisten trimmaus on pakollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1190
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1128
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      117
      1060
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      970
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      96
      950
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      775
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      731
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      686
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      659
    10. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      32
      630
    Aihe