Tervehdys
Elikkäs mieli on tehnyt kauan alkaa harrastamaan tarkkuusammuntaa RUUTI aseella ja olen ajatellut että jos ostaisi ensi aseeksi kiväärin tai haulikon. En ole viellä käynyt metsästäjätutkintoa, mutta kuulun reserviin, tosin en ole käynyt ryhmän mukana ampumassa, vain kaverini kanssa.
Niin ja miten tuota aseenkantolupaa haetaan? Eli siis pitääkö minun tietää tarkkaan minkä aseen aion hankkia ennen kuin aseenkantolupaa voin hakea? Metsästämien ei niinkään kiinosta, mutta hupi ammunta ja tarkkuusammunta kiinostavat enemän.
Ps. Tarkkuusammunan aloittaminen ilmaaseella on perseestä....
Tarkkuusammunnan aloittaminen.
10
1167
Vastaukset
- se voi olla syntiä?
Aseen _hankinta_lupaa haetaan kotipaikan poliisin kansliasta saatavalla lomakkeella. Tosin voihan sellaisen lomakkeen netistäkin löytää - ainakin poliisin sivuilta - ja tulostaa paperille, täyttää sekä marssia vasta sitten sen kanssa poliisin kansliaan. Asia täytyy hoitaa työpäivänä virka-aikaan henkilökohtaisesti. Jos olet lähiakoina tehnyt tyhmyyksiä joista on jäänyt merkintä poliisin kirjoihin niin voi olla että ampuma-aseen lupaa ei sinulle myönnetä.
Hankittavasta aseesta täytyisi tietää toimintatapa ja kaliiperi. Aseen tulisi myös olla (poliisin mielestä) aiottuun luvalliseen käyttötarkoitukseen soveltuva, ei "liian tulivoimainen". Sinun on siis mm. tiedettävä haluatko hankkia kertalaukausaseen, lippaallisen kertalaukausaseen vaiko itselataavan aseen. Kaliiperi täytyy myös tietää ainakin suurinpiirtein.
Niin ja se luvallinen käyttötarkoitus täytyisi myös olla tiedossa, tässä tapauksessa siis ehkä metsästys, mutta se täytynee kylläkin nykyisin määritellä hiukan tarkemmin. Millaisten riistaeläinten metsästys? Pienriistan metsästys ja norsukivääri eivät välttämättä sovi yhteen. Äläkä nyt ainakaan siihen hakemukseen kirjoita että "Metsästämien ei niinkään kiinosta" jos luvan hakuperuste nimenomaan _on_ metsästäminen!
Jos ilmoitat aseen hankinnan perusteeksi rata-ammunnan niin johdonmukaista olisi sitten hakemuksessa kertoa myös että missä se rata sijaitsee jossa aiot sitä rata-ammuntaa harjoittaa ja miksi sinulla on sinne luvallinen pääsy.
Sinun on syytä etukäteen miettiä miten säilytät aseen ja sen patruunat turvallisesti ja millainen on aseen turvallinen käyttötapa.
Voisit ehkä hakemuksessa ilmoittaa kiväärin hankintaperusteeksi sekä metsästyksen että tarkkuusammunnan. Haulikkoon lupa on kuulemma helpompi saada kuin kivääriin, näin siis kertoo hevosmiesten uutistoimisto. Jos et aio haulikolla metsästää niin suosittelisin kuitenkin etukäteen tutustumaan haulikkoammunnan ratalajeihin.
Vaikka hakisitkin aseelle lupaa metsästysperusteella, niin metsästäjän tutkintoa sinulla ei välttämättä vielä tarvitse olla suoritettuna. Tällöin on kuitenkin syytä tuoda esiin vakaa aikomus sellainen tutkinto lähiaikoina suorittaa.- ioopos
No miten olisi, jos kävisin tuon metsästyskortin ja sitten hakisin lupaa Benelli M3 Super 90 haulikkoon, niin onko poliisilla mitää syytä evätä lupahakemusta, vaikka kuuluu ampumaseuraan ja on metsätyskortti.
Kyseinen ase
http://www.teraasekeskus.com/tuotteet.asp?osasto=haulikot&pageOffset=&ID=3075 - hyväuskoinen heebo
ioopos kirjoitti:
No miten olisi, jos kävisin tuon metsästyskortin ja sitten hakisin lupaa Benelli M3 Super 90 haulikkoon, niin onko poliisilla mitää syytä evätä lupahakemusta, vaikka kuuluu ampumaseuraan ja on metsätyskortti.
Kyseinen ase
http://www.teraasekeskus.com/tuotteet.asp?osasto=haulikot&pageOffset=&ID=3075Tämä oli siis itselataava haulikko. Hyväuskoisena heebona kuvittelen että tuollaisen voi metsästyskäyttöön saada ensimmäiseksikin aseeksi, mutta voin toki olla väärässäkin.
Kaksipiippuinen kertalaukaushaulikko olisi ehkä varmempi valinta? Joillakin ihmisillä on nimittäin sellainen mielipide että metsästyksessä ei tarvita itselataavaa asetta. Ja ihminen se poliisikin on. - ,:,
hyväuskoinen heebo kirjoitti:
Tämä oli siis itselataava haulikko. Hyväuskoisena heebona kuvittelen että tuollaisen voi metsästyskäyttöön saada ensimmäiseksikin aseeksi, mutta voin toki olla väärässäkin.
Kaksipiippuinen kertalaukaushaulikko olisi ehkä varmempi valinta? Joillakin ihmisillä on nimittäin sellainen mielipide että metsästyksessä ei tarvita itselataavaa asetta. Ja ihminen se poliisikin on.nimenomaan tarvitaan tulivoimaa. Mieluummin vielä sarjatuliaseita. Jos joku karhu tai leijona alkaa juosta kohti, niin ei siinä pulttilukkovehkeillä kerkiä mitään tehdä.
- sfsfdfggf
,:, kirjoitti:
nimenomaan tarvitaan tulivoimaa. Mieluummin vielä sarjatuliaseita. Jos joku karhu tai leijona alkaa juosta kohti, niin ei siinä pulttilukkovehkeillä kerkiä mitään tehdä.
Onko metsästyskortti aivan pakollinen, että saisi haulikon ostoluvan hommattua? Mitä nyt netistä katoin niin Rovaniemellä järjestetään vasta 2kk päästä seuraava metsästäjäkurssi/tutkinto. :( Yrittänyt saada lupia jo 3 vuotta mutta aina loppununt kiinostus kun valtio tekee hirveitä lakeja.
- ...
sfsfdfggf kirjoitti:
Onko metsästyskortti aivan pakollinen, että saisi haulikon ostoluvan hommattua? Mitä nyt netistä katoin niin Rovaniemellä järjestetään vasta 2kk päästä seuraava metsästäjäkurssi/tutkinto. :( Yrittänyt saada lupia jo 3 vuotta mutta aina loppununt kiinostus kun valtio tekee hirveitä lakeja.
Aselakia ei ole muutettu vuoden 1998 jälkeen.
Metsästystä varten aselupaa haettaessa on tärkeää tietää missä aikoo metsästää ja mitä eläimiä.
Jos metsästyskorttia ei ole lupaa haettaessa antaa poliisisetä todennäköisesti ainoastaan määräaikaisen luvan ja jatkamiselle ehdoksi metsästyskortin suorittamisen tai sanoo että katselaan sitten uudestaan kun se metsästyskortti on suoritettu.
Tekstistä pois jääneet pilkut ,,,,, toivottavasti piisaa. - 18+11
ioopos kirjoitti:
No miten olisi, jos kävisin tuon metsästyskortin ja sitten hakisin lupaa Benelli M3 Super 90 haulikkoon, niin onko poliisilla mitää syytä evätä lupahakemusta, vaikka kuuluu ampumaseuraan ja on metsätyskortti.
Kyseinen ase
http://www.teraasekeskus.com/tuotteet.asp?osasto=haulikot&pageOffset=&ID=3075aselaki ei edellytä metsästyskorttia haulikon hankkimiseen jos perusteena on vaikkapa savikiekkoammunta
- wrdlfgh..
18+11 kirjoitti:
aselaki ei edellytä metsästyskorttia haulikon hankkimiseen jos perusteena on vaikkapa savikiekkoammunta
MItkä ovat sitten mahdollisuudet saada ostolupa jos pistää vain että "kiekon ammuntaa" papereihin ja kuuluu reserviin? En kehtais tuhlata 70e johonkin niin turhaan asiaan kun poliisien rahankeräykseen.
- 23
wrdlfgh.. kirjoitti:
MItkä ovat sitten mahdollisuudet saada ostolupa jos pistää vain että "kiekon ammuntaa" papereihin ja kuuluu reserviin? En kehtais tuhlata 70e johonkin niin turhaan asiaan kun poliisien rahankeräykseen.
onhan noita haulikkopracticaleja ym.
- sanon suoraan sen
,:, kirjoitti:
nimenomaan tarvitaan tulivoimaa. Mieluummin vielä sarjatuliaseita. Jos joku karhu tai leijona alkaa juosta kohti, niin ei siinä pulttilukkovehkeillä kerkiä mitään tehdä.
Yksi luoti siihen kaatoon vain tarvitaan, kunhan siinä on tarpeeksi jytyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047