kameran tilaaminen Englannista?

Onko Englannista tilattavilla digikameroilla sama verkkovirta ja onko tuo töpseli tuollainen samanlainen (vai joutuuko käyttämään adapteria) kuin Suomessa? Mitä muuta tulee huomioida?
5778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

siinä niin paljon että kannattaa tilata enklannista saakka..entäs sitten jos tulee onkelmia, vika yms ja joutuu lähettämään kameran sinne mistä ostanutkin..kyllä mä ainakin luotan himpun verran enemmän kotimaan yrityksiin ja ostan täältä..no jokainen tekee kun parhaimmaksi näkee..

Äänestä

Virta-arvot samat, töpseli eri. Latureissa on nykyään irroitettava virtajohto, ostat uuden euromallisen muutamalla eurolla. Tunnetuilla merkeillä on huolto joka maassa, ei tarvi lähettää hevon kuuseen huoltoon. Jotain dgvbgvybgvygvaytgystrfth-merkkisiä ei kannata ostaa, niissä saa varmasti ongelmia ja huoltokin tahtoo olla yleensä vain siellä missä ne on valmistettu, eli jossain pohjois-korean syrjäisessä kylässä jota ei edes kartalta löydä.

Äänestä
  • englannista ei tule tulleja eikä alveja , alvi maksetaan sinne jo ostettaessa

    isommilla merkeillä euro-takuu soveltuu kotimaassa , yleensä iso-britanniasta saa vielä samaan hintaan lisätakuun likkeeseen joka kattaa viat jos tehdastakuu on mennyt umpeen, yleensä 1 vuosi

    punnan kurssi on tälläkin hetkellä ihan ok

    katso täältä myös hinnat , nopea , luotettava , selkeä sivu / tilausvalikko , käy myös paypal-maksu ni ei tartte luottokorttitietojen ryöstelyä pelätä (tietomurto pienen kameraliikkeen asiakkaiden tietoihin,paypal on aikahyvin suojattu nykyään)

    www.pixxass.de

    Äänestä

"digikameroilla sama verkkovirta"
—digikamerat eivät toimi verkkovirralla vaan akun tasavirralla. Akkulaturi toimii verkkovirralla ja siinä on automaattinen jännitteensäädin joten kaikki nykyaikaiset laturit toimivat Suomessa (230 V).

"töpseli …vai …adapteria"
—adapteria ei kannata käyttää voit "lainata" johdon esim partakoneesta

Mitä muuta tulee huomioida?
—kannattaa maksaa Visalla

Äänestä
  • virta on sama ihan missä päin vaan , laturit ovat tyyliin 110/230v et ameriikankin pelaa

    yleensä latausyksikköön käy irtojohdot , siin on se 8-pää eli vaikka vanhan printterin ymv. johto britti/usa mallisiin ja lataa ok

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lillii kirjoitti:

Onko Englannista tilattavilla digikameroilla sama verkkovirta ja onko tuo töpseli tuollainen samanlainen (vai joutuuko käyttämään adapteria) kuin Suomessa? Mitä muuta tulee huomioida?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu