Onko Englannista tilattavilla digikameroilla sama verkkovirta ja onko tuo töpseli tuollainen samanlainen (vai joutuuko käyttämään adapteria) kuin Suomessa? Mitä muuta tulee huomioida?
kameran tilaaminen Englannista?
Lillii
5778
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
siinä niin paljon että kannattaa tilata enklannista saakka..entäs sitten jos tulee onkelmia, vika yms ja joutuu lähettämään kameran sinne mistä ostanutkin..kyllä mä ainakin luotan himpun verran enemmän kotimaan yrityksiin ja ostan täältä..no jokainen tekee kun parhaimmaksi näkee..
Virta-arvot samat, töpseli eri. Latureissa on nykyään irroitettava virtajohto, ostat uuden euromallisen muutamalla eurolla. Tunnetuilla merkeillä on huolto joka maassa, ei tarvi lähettää hevon kuuseen huoltoon. Jotain dgvbgvybgvygvaytgystrfth-merkkisiä ei kannata ostaa, niissä saa varmasti ongelmia ja huoltokin tahtoo olla yleensä vain siellä missä ne on valmistettu, eli jossain pohjois-korean syrjäisessä kylässä jota ei edes kartalta löydä.
englannista ei tule tulleja eikä alveja , alvi maksetaan sinne jo ostettaessa
isommilla merkeillä euro-takuu soveltuu kotimaassa , yleensä iso-britanniasta saa vielä samaan hintaan lisätakuun likkeeseen joka kattaa viat jos tehdastakuu on mennyt umpeen, yleensä 1 vuosi
punnan kurssi on tälläkin hetkellä ihan ok
katso täältä myös hinnat , nopea , luotettava , selkeä sivu / tilausvalikko , käy myös paypal-maksu ni ei tartte luottokorttitietojen ryöstelyä pelätä (tietomurto pienen kameraliikkeen asiakkaiden tietoihin,paypal on aikahyvin suojattu nykyään)
www.pixxass.de
"digikameroilla sama verkkovirta"
—digikamerat eivät toimi verkkovirralla vaan akun tasavirralla. Akkulaturi toimii verkkovirralla ja siinä on automaattinen jännitteensäädin joten kaikki nykyaikaiset laturit toimivat Suomessa (230 V).
"töpseli …vai …adapteria"
—adapteria ei kannata käyttää voit "lainata" johdon esim partakoneesta
Mitä muuta tulee huomioida?
—kannattaa maksaa Visalla
virta on sama ihan missä päin vaan , laturit ovat tyyliin 110/230v et ameriikankin pelaa
yleensä latausyksikköön käy irtojohdot , siin on se 8-pää eli vaikka vanhan printterin ymv. johto britti/usa mallisiin ja lataa ok