Tämähän täytyy oitis puhkaista. Kannattaa muuten huomata gallupin lukemat. Nyt jo 90% on sitä mieltä, että hinnat eivät ole järkiperäisiä. Mitähän tästä seuraa..
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009120810666873_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009120810666873_uu.shtml
Vastaukset 7
Vanhimmat
Varsin tyypillinen rytköshaastattelu, johon ilmeisesti toimitus on jo kyllästynyt ja otsikoinut jutun sitten totuudenmukaisesti:)
Tinkivara on poistunut ja kuplaa ei enää ole. Näinhän siellä luki.
Asuntolainoja kotitalouksien luottokannasta oli 73 miljardia euroa, mikä on vajaat kuusi prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan. Kotitaloudet nostivat kolmannen vuosineljänneksen aikana uusia asuntolainoja 4,3 miljardia euroa enemmän kuin vuotta aiemmin, kasvu oli 17 prosenttia.
Hyvän alun (otsikon) jälkeen tämäkin uutiskupla poksahti ja tekstin sisältö käsitteli lähinnä asuntopulaa...
Jutun mukaan ostajat ovat valmiita nopeisiin päätöksiin kun sopiva kohde löytyy.
Ei siis todellakaan koske tämän palstan tuhnuja.
Seuraavaksi jutussa lukee että asunnoista EI pyydetä enää ylihintaa.
Jotenkin tuntuu että tuhnu sai keksiä vain otsikon tähänkin juttuun................
> IL selvitti, kuinka kaukana kerrostaloasuntojen myyntihinta ja kauppahinta ovat toisistaan.
Ei paljoa tarvitse selvitellä. Myyntihinta = kauppahinta.
Iltalehti halusi varmaan selvittää, kuinka kaukana pyyntihinta on kauppahinnasta.
Valitettavasti otsikolle ei löydy minkäänlaista tukea itse jutusta. Ainut siihen liittyvä maininta koskee Espoota, ja sielläkin tilanne on täysin päinvastainen, kuin mitä otsikko väittää.
Hauska. Iltalehden taattua laatua. Ei hämmästytä, että "Raimo P." kuuluu tuhnujen ylpeään kansanluokkaan, jos sivistys hankitaan Iltistä lukemalla. :)
Tarkemmin:
http://www.vivalkv.fi/ostamassa/tietoa-ostajalle/myyntihinta-velkaosuus-ja-velaton-hinta/
> Myyntihinta on se summa, jonka ostaja maksaa omistajalle yhdessä tai useammassa erässä.
> Tästä summasta lasketaan varainsiirtovero.
Kauppahintaan sen sijaan voi sisältyä myös ns. musta kauppahinta (http://www.lakiwiki.fi/Musta_kauppahinta). Tästähän ei varainsiirtoveroa lasketa.
Iltalehteä siis ilmeisesti kiinnostikin se, kuinka paljon asuntojen myyntihintojen lisäksi raha vaihtaa pimeästi omistajaa... Varsin yleistä käsittääkseni esimerkiksi HITAS-asuntojen kohdalla (joskaan itse en sen paremmin maksanut kuin pyytänytkään ylihintaa - toiset taloyhtiössä sitä tekivät).
Tuosta jutusta oli eilen toinenkin versio muistaakseni Kauppalehdessä, jota en nyt saa aukeamaan. Siellä sanottiin tuon lisäksi, että Turussa ja Helsingissä on suurimmat erot pyydettyjen ja toteutuneiden hintojen välillä, Turussa enimmillään jopa 27% ja Helsingissä 22%. Se on neljännes hintapyynnöstä.