Mille kanarian saarista kannattaa?

tahtoo matkalle

Tarkoitus lähteä nyt talvella kanarialle lomailemaan. Olen vanhoista viesteistä yrittänyt poimia hyvää lomakohdetta lapsiperheelle, mutta vertailu on hieman hankalaa. Mihin ei kannata, ja mihin kannattaa mennä lapsiperheelle? Ilmeisesti fuerteventura ja lanzarote olisi rauhallisia paikkoja, ts. siellä ei olisi lapsille mitään? Itselle ne nyt on varmaan kaikki "samanlaisia" sukeltaa, ja varmaan joku kaktuspuistokin menee, mutta lapset tuskin jaksaa katsella kiviä ja kaktuksia, että onko niissä mitään toimintapaikkaa? Onko näin, että teneriffa varmin valinta, kun siellä on niitä eläin- ja vesipuistoja? Entä gran canaria, onko siellä mitään, tai tehdäänkö sieltä retkiä noihin teneriffan vesipuistoihin? Lanzaroten matkat vaan olisi äkkilähtöinä ylivoimaisesti halvimpia. Säätä on keskusteluissa kovasti lanzaroten osalta haukuttu ja kehuttu, että siitä nyt varmaan vaikea sanoa mitään. Saaret on niin lähekkäin, että luulisi sään olevan 90% sama kaikissa?

3

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reissuun keväällä

      Gran Canariallakin on vesipuistoja yms joten ei sieltä Teneriffalle kannata mennä.
      Lasten kanssa on hyvä valinta sellainen jossa on lastenkerhoja. Niitä on eri ikäisille. Jokaisessa isommassa Kanarian kohteessa löytyy yleensä uimarantoja, uima-altaita, leikkipuistoja, huvipuistoja, eläinpuistoja, vesipuistoja, lapsiystävällisiä ravintoloita.
      Hyviä esimerkkejä ovat: Teneriffalla Americas, Los Cristianos, Puerto de la Cruz. Gran Canarialla Ingles, Puerto Rico, Amadores, Bahia Feliz. Lanzarotella Puerto del Carmen, Playa Blanca.

      Sää eri Kanarian saarilla on melko sama. Saarten eteläosat ovat kuivemmat samoin kuin itäisemmät saarista.
      Aurinkovarmimpia taitavat olla Lanzarote ja Gran Canarian lounaisosa. Tuulista voi olla ja talviaikaan yöt ovat usein viileitä.

      • Tuttu paikka

        sillä Lanzarote on se kylmin saari ja Gran Kanarian eteläosa se lämpimin. Sateisin on Teneriffan pohjoinen osa esim. Puerto de la Cruz. Ja ainakaan Bahia Feliziin ei kannata mennä edes lasten kanssa jos ei ihan pakko. Kaikki saaret ovat mukavia mutta yllättävän paljon on eroja niin asukkaisssa, hotelleissa jne. Lanzarorte on näistä tuulisin sillä puuton saari edesauttaa sen.


    • hilipati

      Ingles on ainakin ihan kiva paikka, on vesipuisto ja Palmitos Park, siellä riittää katseltavaa pitkäksi aikaa, on eläimiä krokotiilia,perhosia, apinoita, liskoja, käärmeitä, kaloja jne. lisäksi haukkojen ja papukaijojen näytöksiä, paljon kukkia jne.jne. Vesipuistossa en ole itse käynyt, mutta uskoisin olevan ihan asiallinen paikka sekin. Lisäksi Inglesin ranta on ihanan pitkä, lapsilla on kivaa yleensä myös dyyneillä juoksentelu. Kivaa loma matkaa ;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      185
      6543
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      96
      5449
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3421
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      244
      3299
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2398
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2125
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1786
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      48
      1721
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1654
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1376
    Aihe