Phan Thiet 17.12.-8.1.

ChristmasAbroad

Hei,

kolmeksi viikoksi pakettimatkailemaan Phan Thietiin menossa ja pyytäisin vinkkejä teiltä, jotka kyseisessä paikassa ovat matkailleet; mihin kannattaa tehdä omatoimisia retkiä lähialueella? Olen näitä viestiketjuja selaillut mutta en ole juurikaan vinkkejä löytänyt. Saigoniin olisi tarkoitus mennä pariksi yöksi ja ottaa hotelli "lennosta" paikan päällä mutta onko Phan Thietin lähistöllä tutustumisen arvoisia kaupunkeja, ostospaikkoja tms.? Matkassa on 14- ja 6-vuotiaat lapset, heille olisi kiva jotain muutakin tekemistä löytää kuin pulikointia :).

Entä rahanvaihto? Ei ilmeisesti kannata Suomessa vaihtaa? Voiko Phan Thietissä nostaa automaatista rahaa Visa Electronilla?

Kiitos asiallisista vastauksista!

4

839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pthiet

      missä hotellissa ootte phan thietissä?

      • ChristmasAbroad

        on meidän hotelli. Oletko matkustamassa Vietnamiin samoihin aikoihin? :)


    • sinne

      Minuma kiinnostaisi, onko helppoa löytää Saigonista kohtuu hyvätasoinen hotelli ominpäin. Ajattelin ennen paluulentoa tulla Saigoniin päiväksi. Menemme AM:n matkalle Saigon- Phan Thiet ja paluumatka vaikuttaa aika raskaalta, bussimatka ja lento Suomeen yhteen pötköön.

    • Eipä ole

      pahemmin katseltavaa Phan Thietin alueella. Mekongia suosittelen ja siihen saakin ainakin yhden päivän kulumaan.

      Kaksi yötä Saigonissa on liian vähän. Vähintään kolme nelkä yötä kannattaa olla, kun kerran olette kolme viikkoa matkalla. Tuolta löytyy katsottavaa aivan eri malliin, onhan kyseessä kuitenkin oikea suurkaupunki.

      Ihmetten miksette varaa Saigonin hotellia jo etukäteen netistä kun on kerran lapsiakin mukana? Olisi aika paljon helpompaa löytää mieluisa ja kohtuu hintainen mikäli nyt sellaista haette.

      Riipuen mihinkä aikaan saavutte, mutta me vaihdoimme rahaa kentällä heti saavuttuamme, ja siitä eteenpäin pankeissa. Rahaa en automaatista nostanut, mutta eiköhän sekin onnistu. Mikään kommunistinen takapajulahan tuo Vietnam ei missään nimessä ole.

      Hyvää matkaa. Itse lähden Malesiaan: KL-Bornea-Langkawi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7728
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3712
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1130
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      963
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe