Eli tämän saisi varmasti tietoonkin kelan sivuilta, mutta: olen tänä syksynä opiskelut aloittanut, ollut kesästä asti töissä. Tältä(joulukuu) kuulta tulen tienaamaan noin 700 euroa. ELI joudunko maksamaan takaisin opintotuen tältä kuulta? Muuten nettopalkka on ollut parista sadasta kolmeen sataan euroa kuussa. Kiitos avusta!
palkan vaikutus opitotuen takaisinperintään
hhhhpp
2283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En usko että joudut.
Tuloja seurataan vuoden tasolla, ei kuukausittain. Sinulle määräytyy vuosituloraja nostettujen tukikuukausien mukaan ja vuoden aikana et saa rajaa enempää tienata ilman tukien (osittaista) palautusta.
Jos olet aloittanut opinnot tänä vuonna syyskuussa on tuellisia kuukausia 4 ja vuositulorajaksi tulee 18400€. Sen verran saat ansaita yhteensä näiden neljän kuukauden aikana, joten enpä usko, että sinulla tulee olemaan mitään ongelmia. Ennen opiskelun alkua tienattuja rahoja ei huomioida laskennassa. Tosin Kela ei saa verottajalta eriteltyjä tuloja eikä siten tiedä koska olet tulosi ansainnut. Jos menee yli vuositulorajan, joudut itse selvittämään koska olet rahasi ansainnut.