Vundo-virus vai vikaa nettiyhteydessä?

???

Käyttikseni on Vista ja selaimena Firefox. Muutama nettisivu ei enää toiminut vaan aukesi tyhjänä, (ja välillä ohjautuivat epämääräisille mainossivuille) kyseiset sivut ovat kyllä kunnossa ja toimivat muilla koneilla. yritin etsiä syytä ja törmäsin juttuihin joiden mukaan esim. Vundo-niminen troijalainen voisi aiheuttaa tällaista ja muitakin tuttuja oireita löytyi- muistan nimittäin joiltain sivuilta auenneen jutussa kuvailtuja mainosikkunoita joissa varoiteltiin koneen olevan vaarassa.

Tarkistin koneen useammalla virustorjunnalla ja VundoFixilla mutta eivät löytäneet mitään ja HijackThisin lokia en osaa tulkita. Toisaalta luin että Vundon uusin versio piiloutuu ohjelmilta ja jopa estää niiden toimintaa muutenkin... mistäs nyt tietää onko koneella tuollainen? No, kone oli niin jumissa muutenkin että asensin Windowsin uudestaan kiintolevyltä. Mutta sivut eivät edelleen toimi. Yritin hakea Comodon sivuilta palomuurin, mutta selain väittää että palvelinta ei löydy kun klikkaan download-nappia.

Onko vika nettiyhteydessä vai onko koneessa pöpöjä ja mitähän tälle pitäisi tehdä, formatoida levy? En ymmärrä tietokoneista juuri mitään eikä tuttavapiiristä löydy yhtään viisaampia joten kyselen täältä ja toivon mahdollisimman selkokielisiä vastauksia.:-)

6

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Ai niin, unohdin mainita että Windows ei jostain syystä ollut aikoihin pystynyt asentamaan päivityksiä ja jossain mainittiin että sekin voi olla viruksen tekosia, vai olisiko käytössäni ollut Comodon palomuuri ollut syyllinen?

      • tiedostosi talteen

        ja asenna puhdas asennus windowsista. eli formatoit. ja käytä winukan omaa palomuuria ja vaikka security essentialssia virusohjelmana.


      • ???
        tiedostosi talteen kirjoitti:

        ja asenna puhdas asennus windowsista. eli formatoit. ja käytä winukan omaa palomuuria ja vaikka security essentialssia virusohjelmana.

        kiitos vastauksesta. tiedostot on pelastettu koneelta mutta miten formatointi tarkalleen tehdään? Koneessa on kaksi asemaa, vista (c) ja system (s) ja windowsin palautus-dvd löytyy. koneen käynnistyessä kai pitää painaa jotain nappia että pääsee levyihin käsiksi ja...?


      • biossiin,
        ??? kirjoitti:

        kiitos vastauksesta. tiedostot on pelastettu koneelta mutta miten formatointi tarkalleen tehdään? Koneessa on kaksi asemaa, vista (c) ja system (s) ja windowsin palautus-dvd löytyy. koneen käynnistyessä kai pitää painaa jotain nappia että pääsee levyihin käsiksi ja...?

        vaihdat sieltä boottijärjestykse, ekaks boottaavaks dvd asema, laitat palautus dvd:n asemaan ja kun menet ulos biossista, alkaa homma palautuslevyltä. siinä on vaihtoehtoja: korjaa. asenna uusiksi, peruuta.
        valitse asenna uusiksi ja kun tulee kohta, missä kysytään formatoinnista, niin formatoi. siitä se sitten jatkuu ja koko homma on suurinpiirtein next...next....next.......


    • -Kiukkuinen-

      Käskeä jonkun, joka postissaan selkeästi kertoo olevansa tietokoneitten kanssa amatööri, formatoida koko levyn. M-Kar taas vauhdissa ? Sinä se sitten opastat kyselijää aina siihen asti, että KAIKKI on asennettu uudestaan, Nettiasetukset on kohdallaan, KAIKKI softat asennettu uudestaan. KAIKKI sarjanumerot löytyneet uudestaan. Et edes kysynyt onko Windowsin asennuslevyt olemassa. Niitä EI toimiteta nykyään oletuksena, vaan ne pitää ITSE polttaa.

      • tarkemmin aloittajan

        kysymys.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      132
      4319
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3595
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      68
      2210
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      222
      1664
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      118
      1557
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      247
      1136
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      795
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      746
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      20
      736
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe