Tietääkö kukaan mistä hämähäkkipelkoon voisi saada apua? Ihan pienenä en pelännyt hämähäkkejä lainkaan vaan etsin niitä usein metsässä ja otin niitä innoissani kädelleni, mutta nykyään säikähdän aina sellaisen nähdessäni ja pelko tuntuu jo häiritsevän elämää. Nytkin olen tosi hermostunut, kun näin vähän aikaa sitten hämähäkin mutta se meni jonnekin piiloon ennen kuin ehdin hakea kengän jonka avulla olisin voinut liiskata sen... Inhottaa kun tiedän että se on täällä jossain, mutta missä? Pelkään koko ajan että se tulee lähelle ja kosken sitä vahingossa.
Onko täällä ketään muuta hämähäkkipelosta kärsiviä?
Onko täällä ketään muuta hämähäkkipelosta kärsiviä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pieni hämähäkki oli ulkona ikkunalaudalla, kun avasin ikkunan. Se näytti pyrkivän lämpimään ja otin sen sisään lasipurkkiin. Tässä on sen kuva: http://www.aijaa.com/v.php?i=5394733.jpg
Se on nyt yön jälkeen pirteänä ja syö banaania. Kuva ei tullut oikein tarkka, mutta suurennettuna siinä näkyy paljon yksityiskohtia. Minusta se on hyvin mielenkiintoinen elävä otus. Jalat sillä taipuu kymmenissä nivelissä kuin letkut. Sillä näyttää olevan neljä silmää.
Heräsin ku sellane musta pallohämähäkki tuli mun suuhun:s
Kannataa katsoa tämä: http://www.youtube.com/watch?v=9WiHDAhbX-o
Noita elukoita muuten tulee avoimista ovista ja ikkunoista kesäsin sisälle varsinkin yöllä kun nukkuu.