Åre vai Funäsdalen Ruotsissa ??

mäkeen 123

nelihenkinen perhe olisi suunnistamassa vaihteeksi lahden taakse laskettelemaan mutta nyt tuli tänkka på?
Kumpi on parempi? Funäsdalen vaikutti houkuttelevalta vaihtoehdolta mutta pärjääkö se tasoltaan Årenin kuuluisille rinteille. Matkassa meitä on 2 aikuista 12 vuotias poika ja 9 vuotias tyttö.
2 porukasta on jo hieman enemmän kokenutta lakettelijaa mutta nuorempi tyttö ja toinen aikuisista on aloittelija. Millainen on Åren ja Funäsdalen majoituksen taso? Onko majoituksen sijainnilla suuri merkitys ? Entä onko ruotsalaiset saunat ihan hanurista? Mielellään otetaan vinkkejä /kokemuksia vastaan. Kiitos!

1

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JNA

      Åressa mökkimajoitukset aavistuksen (jopa enemmän ) vaatimattomia. Sauna / kosteat tilat usein muovimattoa.

      Rinteet ovat laaaaajat. Kaikille löytyy sopivia rinteitä ja korkeuseroa on upeasti. Koko perhe pääsee vetämään offareita joka tasolle sopivasti. Just sanoi tyttäreni 9v, että mennäänkö keväällä mielummin Åreen kuin Leville, jossa viime keväällä käytiin. Sitä ennen 3 X Åre. Siis keväällä Åreen, yes!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1632
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1012
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      44
      904
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      333
      809
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    Aihe