Kapselien nielemisen vaikeus

Olen kärsinyt aknesta murrosiästä asti. Nyt viimeinkin 21 vuotiaana menin ihotautilääkärille ja sainkin haluamani isotretinoin ratiopharm (ei välttämättä oikein kirjoitettu) kuurin. Kuurini kestää 4,5kk ja se tekisi mieli jo aloittaa.

Ongelmana on kuitenkin se, että en pysty nielemään kapseleita. Tämä ongelma on ollut minulla periaatteessa aina. Lapsena muistan nielleeni kyllä jopa purkkia toisinaan. Kuitenkin tabletin nieleminen oli minulle ensimmäisestä kerrasta lähtien mahdotonta. Muistan joskus saaneeni alas muutaman tabletin, mutta sen jälkeen en taas enää saanut ja lakkasin yrittämästä. Olen tähän asti aina purrut kaikki tabletit ja niellyt ne.

Lääkäri vakuutteli, että tabletit on helppo niellä ja minä uskoin häneen, että saan opeteltua tabletin nielemisen ennen kuurin aloittamista. En kuitenkaan vieläkään ole tablettia saanut alas, vaikka olen harjoitellut jo kaksi viikkoa. Harjoittelen kalaöljy kapseleilla enkä varsinaisilla lääkkeillä. Näitä lääkkeitä en ole edes vielä hakenut. Alkaa olemaan aika, jolloin kuuri pitäisi jo alottaa eikä tablettien nieleminen onnistu vieläkään. Luonnollisesti mieleeni on tullut tablettien pureminen ja nieleminen, mutta en tiedä onko tabletit turvallista purra ja niellä, koska lääke on aika vahva. Pelkään myös lääkityksen vaikutuksen muuttumista jos lääkkeitä puren ja myös maku mietityttää.

Onko kukaan purrut koskaan kyseistä kapselia, jotta tietäisin ainakin miltä kyseinen tabletti maistuu? En oikein tiedä mistä tiedustelisin tabletin puremisen mahdollisuutta, koska lääkärin neuvonnassa tai apteekissa ei asiaan varmaan osata kunnon vastausta antaa. Yksityiselle ihotautilääkärille, jolta reseptin sain taas en viitsisi tällaisella asialla soittaa, koska se on luonnollisesti maksullista.

Ongelma on hyvin turhauttava, koska minulla on pelko nielaista tabletti. En pysty pakottamaan itseäni nielaisemaan tabletti suussa ja vaikka sen pystyisinkin tekemään niin purista tabletin kitalakeani vasten ennen kuin se pääsee kurkkuun asti. Itselläni on toisinaan ollut myös ongelmia ruuan nielemisessä, mutta niitä ei juurikaan enää ilmene. Kyse on nimenomaan tukehtumisen pelosta. En tiedä oikein mistä tämä johtuu, koska mielestäni minulla ei ole mitään ihmeempiä tukehtumistapauksia ollut.
173944
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Onnistuuko sulla noiden omega3 tablettien nieliminen? Itsekki en ikinä pystynyt nielemään mitään tablettia ja aina pureskelin ja avasin kapselit. Mutta nyt ostin noit elivo kapseleita niin pakotin itseeni nielemään niin onnistui, vaikka kolmella ekalla kerralla meinas tulla yrjöt! Laita ne kapselit mahdollisiman kauas kieleen ja sylkeä paljon ja sit yrität nielaista monta kertaa peräkkäin!

Äänestä

samoin, itse en ole koskaa pystynyt nielemään tabletteja enkä kapseleita, johtuu varmaan siitä että pienenä meinasin tukehtua isoon pastilliin. söin tetraa 3kk ja puremalla ne meni alas. auttoi kyl yhtä hyvin ku nielemälläki ainut huono juttu tosiaan toi maku, joka ei siis ole mikään hyvä!

Äänestä
  • Itselleni tuli myös mieleen sittenkin yksi tapaus. Nimittäin tehtiin kaverin kanssa siitä punaisesta karkkinarusta kaikenmuotoisia "koristeita" ja syötiin niitä. Yhden kerran vedin tosi ison palasen kurkkuun ja muistan vetäneenin narua kurkustani pitkän aikaa kun happi ei kulkenut.

    Olen muutenkin hyvin tarkka kurkustani. Puren ruuan todella hienoksi ja nielunviljelyyn joutuminen on lähes maailmanloppu, koska sen onnistumiseen menee aina aikaa todella pitkään ja kaikki turhautuvat. Myös hammaslääkärissä oleminen on vaikeaa, koska kurkkuun menevä vesi ja lähellä kurkkua olevat välineet ahdistavat minua.

    Ei tuo tablettien maku minua pelota ellei kyse ole ihan oksennusreaktiota aiheuttavasta mausta. Antibiootit on aina mennyt puremalla enkä ole pahaa makua valitellut.

    Täytynee käydä tenttaamassa apteekintätejä tästä puremisen vaihtoehdosta. Jos ei heiltä tietoa saa niin ei taida auttaa kuin soittaa lääkärille.

    Äänestä

Kysyin proviisorilta apteekissa tablettien puremisesta ja hän sanoi, että ei se ainakaan vaarallista ole. Tehoon se voi hieman vaikuttaa, mutta mitään suurta vaikutusta sillä tuskin on. Sanoi kyllä, että maku voi kyllä olla todella paha. En ole vielä kuuria aloittanut. Voin kirjoittaa vielä myöhemmin tähän lentääkö oksennus kun kapselin puraisee vai ei. Jos joku saman ongelman kanssa kärsii. Tosin akne tabletin nielemisen mahdottomuus ei välttämättä yhdisty kovin monessa muussa ihmisessä kuin minussa.

1Äänestä

Tämä ei ehkä auta sinua.. Mutta voisiko kyseessä olla jokin "fyysinen" este? Ettet pysty kapselia nielemään.. TAI minulla oli aikoinaan sellainen ongelma, että kaikki tabletit saivat minussa aikaan *yök* reaktion ja ne meinasi tulla aina "ylös". Nielemisestä tuli epämiellyttävä kokemus ja sitä olisi todella mielellään välttänyt. Ongelmaani löytyi ratkaisuna se, että eräiden vahvojen särkylääkkeiden (jotain jouduin syömään päivittäin) - näiden lääkkeiden (miten sen ilmaisisi) teho tms. vaikuttavat aineet saivat minulle närästyksen kaltaista oloa.. En muista näitä lääketieteellisiä termejä. Mutta helpotus löytyi lääkkeestä nimeltä somac - nykyään saa ilman reseptiä. Se on siis närästykseen auttava lääke. Se toimi minulle. Samalla vaihdettiin myös särkylääke vatsaystävällisempään versioon - ei yhtä tehokkaaseen, mutta jokatapauksessa.

Voisit näitä asioita miettiä lääkärin kanssa - siis fysiologista syytä tai sitten tätä mainitsemaani omaa ongelmaani. Mikäli vaikeus tai "pelko" nielaista kapseli on syy, ettet voi kuuria aloittaa, niin ehkä psykologi tai tk lääkärin kanssa puhuminen auttaisi tässäkin asiassa. Varmasti löytyy keinot.

Ja vielä Roaan.. Vaikka kuuri on vakiona "määräytynyt" 4-6kk mittaiseksi, niin hyvin harvoin alle 6kk kuurit tepsivät tai ne joudutaan ainakin uusimaan suurimmalla osalla. Joten ota hyvissä ajoin yhteyttä ihotautilääkäriisi sen jäkeen, kun olet kuurin aloittanut.. Että voitte tehdä päätöksen jatkatteko kuuria suosiolla pidemmäksi aikaa. Koska kun kuurin lopettaa siinä on pidettävä 8viikon tauko (minimissään) ja sehän taas ei välttämättä ole paras mahdollinen keino aknen hoidossa. Tsemppiä.

Äänestä

Sori, mutta en jaksanut lukea kuin otsikon.

Itselläni on myös vaikeuksia niellä minkälaisia pillereitä tahansa. Pillerit saan nieltyä kokonaisina, kun syön esim. banaania samalla. Eli banaanista pari puraisua ja pureskelen hieman mössöksi suussa ja sen jälkeen laitan pillerit suuhun ja nielen koko satsin.

Äänestä

muistan yhen kerran kun nielaisin puolikkaan tabletin sen jälkeen en pysty nielaisemaan mtää tabletti=( vaikka haluan olen 14w auttakaaa????

Äänestä
  • Harjottele raejuustolla, minä harjoittelin pienempänä.

    Äänestä

Minun on suhteellisen helppo nielaista isojakin pillereitä - otan pillerin suuhun ja paljon vettä päälle ja samalla kallistan päätä taaksepäin. Yritä tehdä se nopeasti, ilman että jäät miettimään.

Äänestä
  • vaikka otan polikkaan pelkään että se jää kurkkuun kiinni...=(
    vaikka haluan ottaa tabletin miten pystyn sen vaan ottamaaan?????

    Äänestä

  • tabletti kammo kirjoitti:

    vaikka otan polikkaan pelkään että se jää kurkkuun kiinni...=(
    vaikka haluan ottaa tabletin miten pystyn sen vaan ottamaaan?????

    vittu purette tabletit
    voi vittu on hölmöö porukkaa saatana

    Äänestä


Minäpä olen vuosien mittaan syönyt monta roakuuria ja yhteensä ehkä kaksi kapselia olen purematta niellyt. Vahvan makuinen mehu auttoi muistaakseni saamaan sen kamalan liemen alas. Toivottavasti lääkeaine ei ole syövyttänyt kurkkua tai jotenkin aiheuttanut korjaamatonta vahinkoa matkallaan alas...

Kyllähän se itsetuntoa syö, kun ei pysty normaalin aikuisen ihmisen toimiin, kuten ottamaan lääkkeitä. Joskus onnistun nielemään särkylääketabletteja ja sellaisen saavutuksen jälkeen olo on sekä pollea että sellainen kuin olisi täpärästi pelastunut varmalta kuolemalta.

Äänestä

roaccutan kapselit on naurettavan helppo niellä (tai isotrenioin X). Aika pieniä kooltaan ja ennenkaikkea pyäöreitä. Antibioottikuurissa tabletit oli varmaan 4 kertaa isompia ja pitkulaisia.

Pakko myöntää että antibioottien nieleminen ilman vettä oli minullekin vaikeaa. Mutta tahdonvoimasta se on kiinni, vi*ttu päätä että syöt sen niin onnistuu. Ja helpottuu jokaisen onnistumisen myötä.

Äänestä

Nuo lääkkeet pitää hakea apteekista viikon sisällä reseptin saamisesta eli toisin sanoen sun täytyy nyt painua takaisin lääkärille ja hakea uusi resepti vanhentuneen tilalle.

Äänestä

Juurikin näin mitä täällä on jo puhuttu.
Kapseli suuhun, perään vettä tai mehua yksi kunnon kulauksellinen kapselin seuraksi. Sitten reipas päänheilautus taakse samalla kun nielaiset koko satsin yhdellä kerralla. Et edes tunne koko kapselia, kun se menee nesteen mukana! Toi banaanikin kuulostaa toimivalta, mikä aiemmin mainittiin.

Tärkeintä on kuitenkin se, että ET MIETI sitä KAPSELIA ollenkaan silloin, kun nielaiset sen. Nielaiset aivan kuin siellä ei olisi mitään kapselia, vaan pelkkä vesi, ja et edes huomaa että nielaisit sen. Itselläni ainakin alkaa heti nielemisvaikeudet, jos alan miettimään, että nyt pitää nielaista se pilleri.

Äänestä
  • Miekään en osaa niellä tabletteja kun yritän saada tabletin alas alkaa yököttää ja sit tuntuu oksettavalta nii oksennan auttakaa miten saan niellettyä oon kokeilu tabletin murusiin mut se pahentaa asiaa Auttakaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turhautunutt, kirjoitti:

Olen kärsinyt aknesta murrosiästä asti. Nyt viimeinkin 21 vuotiaana menin ihotautilääkärille ja sainkin haluamani isotretinoin ratiopharm (ei välttämättä oikein kirjoitettu) kuurin. Kuurini kestää 4,5kk ja se tekisi mieli jo aloittaa.

Ongelmana on kuitenkin se, että en pysty nielemään kapseleita. Tämä ongelma on ollut minulla periaatteessa aina. Lapsena muistan nielleeni kyllä jopa purkkia toisinaan. Kuitenkin tabletin nieleminen oli minulle ensimmäisestä kerrasta lähtien mahdotonta. Muistan joskus saaneeni alas muutaman tabletin, mutta sen jälkeen en taas enää saanut ja lakkasin yrittämästä. Olen tähän asti aina purrut kaikki tabletit ja niellyt ne.

Lääkäri vakuutteli, että tabletit on helppo niellä ja minä uskoin häneen, että saan opeteltua tabletin nielemisen ennen kuurin aloittamista. En kuitenkaan vieläkään ole tablettia saanut alas, vaikka olen harjoitellut jo kaksi viikkoa. Harjoittelen kalaöljy kapseleilla enkä varsinaisilla lääkkeillä. Näitä lääkkeitä en ole edes vielä hakenut. Alkaa olemaan aika, jolloin kuuri pitäisi jo alottaa eikä tablettien nieleminen onnistu vieläkään. Luonnollisesti mieleeni on tullut tablettien pureminen ja nieleminen, mutta en tiedä onko tabletit turvallista purra ja niellä, koska lääke on aika vahva. Pelkään myös lääkityksen vaikutuksen muuttumista jos lääkkeitä puren ja myös maku mietityttää.

Onko kukaan purrut koskaan kyseistä kapselia, jotta tietäisin ainakin miltä kyseinen tabletti maistuu? En oikein tiedä mistä tiedustelisin tabletin puremisen mahdollisuutta, koska lääkärin neuvonnassa tai apteekissa ei asiaan varmaan osata kunnon vastausta antaa. Yksityiselle ihotautilääkärille, jolta reseptin sain taas en viitsisi tällaisella asialla soittaa, koska se on luonnollisesti maksullista.

Ongelma on hyvin turhauttava, koska minulla on pelko nielaista tabletti. En pysty pakottamaan itseäni nielaisemaan tabletti suussa ja vaikka sen pystyisinkin tekemään niin purista tabletin kitalakeani vasten ennen kuin se pääsee kurkkuun asti. Itselläni on toisinaan ollut myös ongelmia ruuan nielemisessä, mutta niitä ei juurikaan enää ilmene. Kyse on nimenomaan tukehtumisen pelosta. En tiedä oikein mistä tämä johtuu, koska mielestäni minulla ei ole mitään ihmeempiä tukehtumistapauksia ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu