Kuinka Turussa on kiinnostuneita tankotanssista?
Olen harkinnut tankotanssikoulun perustamista Turkuun ja kiinnostaisi tietää näin etukäteen
onko ylipäätänsä asiasta innostuneita. Toiminut kyseisen lajin ohjaajana jo jonkun aikaa.
Tankotanssia Turkuun
12
1542
Vastaukset
- TANSSIATURKUUN!
kyllä kyllä kyllä!!! Olen etsinyt tankotanssikouluja mutta missään ei ole vapaata :S perusta ihmeessä!! kyllä innostuneita löytyy!
- tankoamaan
ei muuta kuin tankoamaan
- lu
Yksi halukas ainakin siis jos ei muuta. :)
- Tanssija6754
Sylitanssi (Lap Dance) on todellakin seksitanssi. Sylitanssissa mies istuu tuolissa ja nainen tanssii eroottisen tanssinsa miehen sylissä. Miten tuota voi mitenkään liittää mihinkään paritanssiin?
Dirty Dancing eri muodoissaan onkin ihan oma lukunsa. Sen ainoa ongelma taitaa olla tanssipareistaan mustasukkaiset sosiaalifoksitanssijat.Seksikkyydestään huolimatta se ei suoraan liity seksiin tai ainakaan kaupalliseen seksiin. - Dirtytangofoksi
Tanssija6754 kirjoitti:
Sylitanssi (Lap Dance) on todellakin seksitanssi. Sylitanssissa mies istuu tuolissa ja nainen tanssii eroottisen tanssinsa miehen sylissä. Miten tuota voi mitenkään liittää mihinkään paritanssiin?
Dirty Dancing eri muodoissaan onkin ihan oma lukunsa. Sen ainoa ongelma taitaa olla tanssipareistaan mustasukkaiset sosiaalifoksitanssijat.Seksikkyydestään huolimatta se ei suoraan liity seksiin tai ainakaan kaupalliseen seksiin.Sylitanssi jos mikään täyttää paritanssin kriteerit, vaikka siinä mies onkin jonkin verran daamia passiivisempi, niin kyllä siinä nimenomaan on parin yhteinen tanssiminen kysymyksessä.
Dirtytanssin julkean eroottinen hinkkaaminen on käytännössä aivan samaa kuin "tuolitanssissakin", mutta se tapahtuu tavallisen paritanssintapaan, ja tässä mielessä tanssilavoilla tanssittua hinkkaus ja muutenkin julkeaaa seksitanssia voi aivan hyvin nimittää sylitanssiksi. En edes näe tässä suhteessa mitään eroa tanssin luonteessa verrattuna tuolitanssiin. Ja onhan seksibaareissakin sylitanssi noussut yleisötanssina jaloille.
Alkuperäisessä muodossaan sylitanssi oli srippareiden rahankeräystanssi, ja on sitä edelleenkin, mutta se on muutenkin vakiintunut eräänlaiseksi vakiintuneeksi tanssityyliksi.
Se sylitanssin kaupallisen seksin luonne on sitten eri asia kuin sripparin tanssima sylitanssi. Takahuoneiden sylitanssi on aivan oma muotonsa ja se ei ole sama asia kuin stripparin tanssima julkinen esitykseen liittyvä sylitanssi.
Tanssilavoilla tanssittavalle julkean eroottiselle foksille ja tangolle eli dirtyfoksille ja dirtytangolle käy aivan hyvin nimeksi "sylitanssi".
- Bachatasylitanssi
Turkuun oli ainakin suunnitteilla seksitanssia ainakin sylitanssin muodossa ja muutakin seksitanssia jos kiinnostusta riittää. Taisi joku sylitanssi-tankotanssiryhmä aloittaakin. Ja jossain olisi ollut tarjolla lavatanssiksikin sopivasta sylitanssista, mutta tämä ei tainnut saada riittävästi kiinnostusta aikaiseksi. Lavatanssiryhmien sylitansseja lähinnä "bachataan" perustuvia sylitanssiryhmiä on ilmeisesti jopa peruttu vaikka kiinnostusta olisi ollutkin.
- Bachataa
Tainakovalaiselta löytyy tankotanssia. Se on todellakin kuntoa vaativa tanssilaji!
Bachatalla ei ole mitään tekemistä tuon edellisen kanssa. Turussa Salsa Latina opettaa Bachataa Manilassa torstaisin. Sinne vaan tutustumaan tanssiin! Bachataa voi tanssia - jos molemmille sopii - hyvinkin kuumasti, se on tanssin luonne. Bachata tulee todennäköisesti lähiaikoina tanssilavoilla lavaversiona. Bachataa ei ole mitenkään pakko tanssia liian lähellä, vaikka oikeaan Bachata-fiilikseen pääsy edellyttääkin sopivaa mielen yhteyttä tanssiparin kanssa. - Sylibachata
Bachataa kirjoitti:
Tainakovalaiselta löytyy tankotanssia. Se on todellakin kuntoa vaativa tanssilaji!
Bachatalla ei ole mitään tekemistä tuon edellisen kanssa. Turussa Salsa Latina opettaa Bachataa Manilassa torstaisin. Sinne vaan tutustumaan tanssiin! Bachataa voi tanssia - jos molemmille sopii - hyvinkin kuumasti, se on tanssin luonne. Bachata tulee todennäköisesti lähiaikoina tanssilavoilla lavaversiona. Bachataa ei ole mitenkään pakko tanssia liian lähellä, vaikka oikeaan Bachata-fiilikseen pääsy edellyttääkin sopivaa mielen yhteyttä tanssiparin kanssa.Kyllä bachata on täysiverinen dirtyfoksin ja muiden vastaavien lavakelpoisten sylitanssien kaltainen eroottinen seksitanssi samoin kuin lambadakin. Tietenkin sen voi tanssia muutenkin kuin julkeana sylitanssina, mutta joka tapauksessa se on myös julkea seksitanssi - tyypillinen lavoilla toimiva sylitanssi.
- Googlettaja
Sylibachata kirjoitti:
Kyllä bachata on täysiverinen dirtyfoksin ja muiden vastaavien lavakelpoisten sylitanssien kaltainen eroottinen seksitanssi samoin kuin lambadakin. Tietenkin sen voi tanssia muutenkin kuin julkeana sylitanssina, mutta joka tapauksessa se on myös julkea seksitanssi - tyypillinen lavoilla toimiva sylitanssi.
Kun googlella hakee niin aika runsaasti bachata on edestettuna seksitanssihaun tuloksissa.
- Dirty Dance Tango
Ja Suomessa kun ollaan, niin suomessa olisi tilaus opetellä "ruotsalaityylisen sylitanssin suomalaismuoto". Ruotsalaisten sylitanssi on nimeltään "dirty foxx", ja se on varsin julkea sylitanssi ja suomessakin tanssittua sylitanssitangoa voisi vakioida opetuskelpoiseksi ja sen nimi voisi olla "seksitango" tai olisiko "sylitango" hyvä. Sylitanssi tunnetaan yleisesti seksitanssina, niin sylitango olisi hyvä seksitangon vakionimi.
Suomalaisen sylitangon voi tanssia täysin ruotsalaisten seksitanssin sylifoksin eli dirtyfoxxin tapaan, mutta musiikkina on tango. Ja foksimusiikkiin tanssittu sylifoksi on jo ruotsissa valmiina, ja ei muuta kun tanssinaan sitä tanssilavoilla. - hhhffff
Turustahan löytyy jo yksi tankotanssia järjestävä paikka. Kilpailuhan ei ole ikinä pahitteeksi ;)
- Taina Tanko Tanssi
olen käynyt ulkomailla UK JA USA käyty läpi sekä Hki ja Tampere ja voin vaan sanoa että yhtä mielenkiintoista tai persoonallista tanko/pole dance opettajaa saa hakea kuin Taina Kovalainen.Tunnit ovat tehokkaita ja kaikille löytyy haasteita vaikka ei kaikkein vaikeimpia liikkeitä heti löytyisikään.Ihanaa kun saa edetä oman fiiliksen mukaan ja loppupeleissä kun tehdään tanssi kaikki ovat samalla viivalla.Jos on mielenkiintoa tunnin jälkeen on 30 MIN aikaa tehdä vaativampia liikeitä!Tervetuloa kaikki muutkin tutustumaan1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462219- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471319Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41826
- 14810
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647