09.12.2009 15.09 - Se större bild - Bild:Yle/Monica Forssell
Polisen har utfört en stor operation på Kimitoön - efter att skolan Axxells naturbruksenhet Brusaby hotades.
En 19-årig ålänning, som är studerande vid skolan, misstänks för hoten. Han innehar flera lovliga vapen.
Det var igår kväll som en av skolans studerande hotade andra som bor på skolans internat. Vid Axxells enhet i Brusaby finns en utbildning för jakt, men det är förbjudet att ha vapen på internatet. Det är ännu oklart om den studerande hade sina vapen med sig på internatet.
Flera polispatruller och en helikopter deltog i efterspaningarna och den misstänkte greps till slut i en lägenhet i Åbo misstänkt för olaga hot. De lovliga vapnen beslagtogs också i samband med gripandet.
Kommissarie Jan Storing, som gör förundersökningen, ser allvarligt på hotet, och kommer imorgon att inleda förhör med den misstänkte. Inom tre dagar fattas beslut om den misstänkte kommer att häktas eller inte.
Av Annika Holmbom
Skolhot mot Axxells Brusaby-enhet i Kimito
ei ymmärrä
2
364
Vastaukset
- det gå
Det är ju nästan lika lätt att skaffa vapen i Finland än i USA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017503
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?945338- 834987
- 1364364
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113120- 522749
- 462742
- 572332
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112299Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211900