Unta vai totta (ruumiista irtautumisesta)?

sfr

Unessani minua kuristettiin, tunsin hyvin selvästi kuinka henkeäni ahdisti ja minun oli vaikea hengittää. Kurotin voimakkaasti ylöspäin, apua saadakseni ja samassa kurotin itseni ruumiista pois. Se tuntui hyvin oudolta. Nousin ylöspäin ja näin (?) pimeähkön huoneen ja itseni alhaalla. Minua pelotti todella paljon ja samassa palasin ruumiiseeni. Katsoin kelloa yöpöydällä, se oli jotain klo 2 aikoihin.
Se tuntui liian todelliselta kokemukselta ollakseen vain unta - mutta mitä se sitten oikeasti olikin, minua pelotti ja se jäi hyvin vahvana mieleeni.
Seuraavana iltana kun olin nukahtamassa, aloin irtautua ruumiistani, tällä kertaa hitaammin, kun katsoin itseäni alaspäin, näin kuinka lähdin nousemaan. Pelästyin ja olin taas itsessäni. Rukoilin, että jos Jumala jostain syystä tämän sallii, niin että hän auttaisi minua.
Taas nukahtamis hetkellä aloin irtautumaan, mutta nyt sänkyni viereen ilmestyi tumma hahmo joka tuntui ystävälliseltä. Hän ojensi kätensä ja sanoi että tule, älä pelkää. Otin häntä kädestä ja nousimme yhdessä ylös. Kysyin häneltä, että voisinko nähdä veljeni (kuollut), mutta hän sanoi, että vielä ei ole sen aika.
Tiedän, että puhuimme muutakin, mutta en muista mitä.
Vielä kolmantena yönä nousin ruumiistani, ja olin jossain muussa paikassa, jossa tapasin jotain/joitain, minulle kerrottiin, että vielä en voi saada muistaa niitä asioita, joita minulle siellä kerrottiin/näytettiin.

Näiden jälkeenkin minua vielä pelotti ja rukoilin etten kokisi sitä enää.
Enkä sen jälkeen ole kokenutkaan, mutta tapahtumat ovat jääneet mietityttämään....

3

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aatteleppaite

      noin,paitsi mun makkariin pääsee vain vaaleat,ei tummat.

    • 105

      Kokemuksesi on kyllä aika jännä. Sanoisinko näin että kyllä ja ei; Sinulla oli jonkinlainen yhteys jonkinasteen olentoihin ja/tai ruumiistairtautuminen ja unesi sekoittui sen kanssa. Sitä on hieman vaikea selittää. Näin vain itse sen tulkitsen.
      Hyvä että uskalsit pyytää apua koska pelkäsit.

    • unimaailmassa

      Mielenkiintoista. Ei tällaisia kokemuksia mielestäni kannata pelätä. Itse olen jopa yrittänyt irtautua ruumistani tietoisten unien aikana. Kerran tällaisen kokemuksen aikana kuulin äitini äkäisevän nimeni kuuluvasti, ikäänkuin olin tekemässä jotain "kiellettyä", ja säpsähdin hereille. Joskus avaan unen aikana silmäni, sillä olen huomannut tämän muuttavan pimeän sisällöttömän unitilan visuaaliseksi kokemukseksi, ja tällöin usein näen huoneen katon sellaisena kuin näkisin sen jos olisin hereillä ja silmät auki. En tiedä uneksinko näkymän vai avaanko oikeasti transsitilassa silmäni, tai jotain muuta. Mutta mitäpä näistä ihmisten vajavaisista selityksistä, mielenkiinnolla vain kohti uusia kokemuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      111
      4389
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      80
      3564
    3. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3441
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3425
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3316
    6. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      3034
    7. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2984
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2875
    9. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2820
    10. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2599
    Aihe