Silmät auki nukkuminen

kummastelija91

Okei, eli mä oon nyt monesti havahtunut siihen, että mä oon nukkunut silmät auki. Miten tämä on mahdollista? Yleensä se tapahtuu bussissa, kun kuuntelen musiikkia. Joskus herään ns. ja tajuan, että olen nukahtanut, mutta minulla on ollut silmät auki. Onko tällä jotain tekemistä jos ei saa tarpeeksi unta? Nukun n. 8 tuntia yössä.

7

6480

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdku

      joo tuo saattaa olla ihan normaalia, yks mun tuttuki on samanlainen.

    • Yavannah

      Kyllä se ihan normaalia on.
      Itse kuulemma joskus yöllä nukkunut silmät auki, kun kumppani on herännyt. Kun hän on kysynyt nukunko, olen vain sulkenut silmäni :)
      Varmaan aika karmivaa vieressä nukkuvalle...

    • ehkäpä...

      Tämä on kyllä hyvin mielenkiintoinen aihe, vaikkakin muutaman vuoden takaa. Kiva kun on nostettu ylemmäs! Itse nimittäin pohdin samaa. Kumppanini kertoi tässä taannoin, että olin nukkunut silmät auki. Toisaalta hän ei pitänyt sitä kummoisena, koska olen myös taipuvainen unissakävelemään silloin tällöin (nykyään harvemmin kylläkin). Ehkä tämä silmät auki nukkuminen voisi olla siis joku unissakävelyn ensimmäinen vaihe, joka saattaa myös jäädä päälle eikä siirtyä siihen kävelemisen/muun aktiivisen toiminnan tasolle asti?

    • Silmätauki koisaaja

      Itse nukun usein silmät auki, kuulemma jo ihan lapsesta saakka. Heräänkin välillä yöllä siihen että silmät tuntuvat rutikuivilta ja alkavat vuotaa

    • tiia2

      Viime yönä kun avopuolisoni oli käynyt hereillä, olin nukkunut toinen silmä auki. Ja se auki ollut silmä oli elänyt ihan omaa elämää, pyörinyt miten sattuu. Musta aika pelottavaa???

      • Karvanopp

        ^ Kun ne on "pyörinyt miten sattuu", niin olet ollut silloin vilkeunessa (REM-uni), silloin silmämunat liikkuu puolilta toiselle unien näkemisen ajan, kunnes siirtyy seuraavan unen tilaan. :)


    • Anonyymi

      Ite nukun joka yö silmät auki pienestä pitäen näin nukkunu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3247
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2957
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2480
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2293
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2199
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1813
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1626
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1613
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1450
    Aihe